“Ta zloraba človekovih pravic je univerzalna in nihče ne more trditi, da je nanjo imun ali pa se upirati soočenju z njo,” so ob objavi poročila o trgovini z ljudmi v svetu za leto 2010 zapisali pri ameriškem State Departmentu. V svoje poročilo so tako zajeli tudi Slovenijo.
Za našo državo ugotavljajo, da so v prostitucijo prisiljene tako domačinke kot tudi tujke. Slednje prihajajo iz Ukrajine, Moldavije, Bolgarije, Romunije, Slovaške, Češke republike, Madžarske, Dominikanske republike, Tajske in Irana. V prostitucijo so prisiljeni tudi otroci iz Slovenije in tudi drugih omenjenih držav. Slovenija sicer za trgovino z belim blagom predstavlja tudi tranzitno državo, večinoma pa čez našo državo ženske in otroci potujejo v Italijo in Nemčijo.
Moški, ženske in otroci, ki prihajajo iz Ukrajine, Dominikanske republike in Romunije, pa delajo v pogojih, ki so podobni prisilnemu delu. Takšno delo opravljajo tudi v Italiji in Nemčiji, potem ko prečkajo našo državo.
Sicer se po ugotovitvah poročila naša vlada precej dobro sooča s tem problemom, saj v celoti izpolnjuje minimalne pogoje, ki so predpisani za boj proti trgovini z ljudmi. Vlada je povečala sredstva za pomoč žrtvam in je dosledna pri naporih, da bi takšno trgovino preprečila. Tako tudi skrbi za obveščanje med populacijo, ki jo tovrstna dejavnost najbolj prizadene, na primer med takšnimi, ki iščejo azil. Vlada tudi poskrbi, da vsi obsojeni kriminalci, ki trgujejo z ljudmi, nekaj časa preživijo za zapahi.
Vseeno v Sloveniji ni vse popolno, tako da State Department predlaga, naj bo bolj ostra pri preiskovanju ter sojenju in obsodbi kriminalcev. Pri tem težave glede prisilnega dela ne smejo ostajati v ozadju. Hkrati se mora bolj potruditi pri identifikaciji žrtev. Vztrajati mora pri tem, da tovrstni kriminalci odslužijo zaporno kazen, nadaljevati pa mora z osveščanjem glede trgovine z ljudmi v javnosti.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.