V nedeljo ob 15. uri je delavec regijskega centra za obveščanje po telefonu obvestil PU Kranj, da je prejel obvestilo, da je na območju Vogla snežni plaz zasul smučarja. Pristojni so sprožili obsežno iskalno akcijo, v kateri so sodelovali reševalci Postaje gorske reševalne službe Bohinj, Jesenice in Radovljica. Na pomoč je priskočila tudi vojska s helikopterjem in dežurno ekipo za reševanje v gorah. Skupno je v akciji sodelovalo 70 reševalcev, ki so okoli 19.40 našli smučarja, žal mrtvega.
Policisti so z ogledom kraja dejanja in zbiranjem obvestil ugotovili, da sta se dva smučarja, stara 17 in 16 let, iz okolice Škofje Loke okoli 14.30 s sedežnico povzpela na vrh Šije. Od tam sta se zunaj urejenega smučišča napotila proti planini Zadnji Vogel. Ko sta prispela približno 50 metrov nad njo, se je nenadoma sprožil snežni plaz, ki ju je zajel in odnesel. 16-letni smučar je ostal na površini plazu, 17-letnik pa je ostal pod njim, so sporočili s PU Kranj.
Policisti bodo o nesreči napisali Poročilo na Okrožno državno tožilstvo v Kranju. To je sicer že tretja nesreča smučanja zunaj urejenih smučišč letošnjo zimo.
Konec januarja usoden Krvavec
Niti mesec dni še ni minil od podobne nesreče, ko je plaz zasul smučarja zunaj označenih prog na območju Krvavca.
52-letni moški iz okolice Radovljice je s skupino prijateljev na Krvavcu smučal za ograjo, ki označuje rob smučišča. Pristojne so o njegovem izginotju obvestili njegovi prijatelji, saj se dolgo ni vrnil na parkirišče. Dva sta ga iskala celo sama, a sta našla zgolj eno smučko. Pri reševanju je sodelovalo 30 ljudi in sedem psov. 300 metrov od vrha na vzhodnem pobočju je njegovo truplo našel prav eden od psov.
Nesreča tudi na Starem vrhu
Na začetku januarja pa je 20-letni smučar iz Zadrage na smučišču Stari vrh nad Škofjo Loko zapeljal z urejenega smučišča, kjer je padel in z glavo močno udaril ob tla.
Čeprav je med smuko uporabljal varnostno čelado, sj je hudo poškodoval glavo in obraz. Pripeljali so ga v KC Ljubljana, kjer pa je umrl.
'Vse se lepo sveti, a v resnici je nevarnost velika!'
Letošnja sezona po besedah predsednika komisije za letalsko reševanje pri Gorski reševalni zvezi Slovenije Toni Smolej kaže, da smo ljudje še vedno preveliki nepoznavalci gora, zato opozarja, naj ljudje ne precenjujejo sami sebe in ne podcenjujejo razmer v gorah, kamor naj se odpravijo le s primerno opremo in znanjem.
Kot opaža, so nesreče v plazovih v porastu, največkrat pa je krivo nepoznavanje gorskega sveta. Smučarje ob lepem vremenu premami in se odločijo poskusiti smuko tudi zunaj urejenih smučišč. Vendar pa Smolej vsem, ki niso res dobri poznavalci z dovolj znanja in izkušnjami, da bi lahko ocenili nevarnost in izbrali primeren teren, svetuje, naj raje ostanejo znotraj urejenih prog.
Prav tako, opozarja, se ni mogoče zanašati le na oceno o nevarnosti plazov v gorah, saj je ta dana za celotno Slovenijo, treba pa je upoštevati številne dejavnike, kot so lega pobočja, nadmorska višina, temperatura, kdaj je nazadnje snežilo ipd. Za nepoznavalca so lahko razmere varljive, "vse se lepo sveti", a v resnici je nevarnost velika, poudarja Smolej.
KOMENTARJI (113)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.