Najpogosteje so žrtve osamljene in starejše osebe
Na PU Ljubljana zadnje čase opažajo porast drznih tatvin iz hiš, žrtve pa so večinoma starejši občani. Ti skoraj vedno zamotijo občana, ga pod pretvezo zvabijo stran od hiše, pajdaš pa nato preišče hišo in občana okrade. Policija prosi vse, ki so sosedi starejših občanov ali pa imajo med sorodniki starejše občane, ki živijo sami, da naj jih vendarle opozorijo na takšne prevarante. Naj jim pojasnijo, da se ti tatovi izdajajo za delavce različnih gradbenih in vzdrževalnih podjetij, ki jim zagotavljajo, da so tam po službeni dolžnosti in da izvajajo sanacijo. Ker večina teh starejših žrtev nima dostopa do spleta in medijev, Policija prosi vse, da prijatelje in svojce obvestijo o drznih tatvinah. Policija še opozarja, da v primeru, da postanete žrtev tatov, to takoj sporočite Policiji.
Tatovi tokrat na delu v Trbovljah in na Vrhniki
Policiste so v sredo obvestili o drznih tatvinah na območju Trbovelj in Vrhnike. V obeh primerih je do sedaj neznani storilec na domu zamotil starejša oškodovanca s pogovorom o izvedbi telekomunikacijskih storitev. Drug storilec je med tem iz hiše odtujil denar. Na Vrhniki je bil storilec moški, visok okoli 165 cm in srednje postave. Oblečen je bil v dolge modre hlače, obute je imel svetle superge, na glavi pa je imel športno kapo s ščitnikom. V Trbovljah pa je bil storilec moški, prav tako visok okoli 165 cm, kratkih črnih las, ki je bil oblečen v kavbojke in temno jakno.
Policisti opažajo pojav drznih tatvin iz stanovanjskih hiš, ki jih storilci izvršujejo na zelo prefinjen in pretkan način, oškodovance pa zavedejo do te mere, da preteče kar nekaj časa, preden ugotovijo, da so bili okradeni. Kljub temu, da se o dogodkih veliko poroča tudi v medijih, pa policisti opažajo, da so ljudje še vedno premalo previdni ali pozorni do neznancev, ki prihajajo na njihove domove in jih ogovorijo. Žrtve pa so predvsem starejši občani.
Storilci žrtev zamotijo s pogovorom (bodisi se pretvarjajo, da so serviserji, bodisi, da so prišli odkupit staro železo, da prihajajo iz elektro službe in si ogledujejo teren, kje bi postavili nove daljnovode, da bodo opravljali sanacijo odtokov itd.) in jih tako zvabijo iz hiše ali od hiše, tako da je nimajo več pod nadzorom. Njihovo odsotnost takrat izkoristijo drugi storilci in v času pogovora vstopijo v hišo, pregledajo notranjost in v večini primerov odtujijo denar ter nakit. Storilci nato zapustijo hišo, tisti, ki je zamotil žrtev, pa se vljudno poslovi in zapusti kraj. Največkrat se pripeljejo z vozilom in tako kraj tudi zapustijo.
Policisti občanom zato svetujejo, da imajo osebe, ki so prišle do njih nenapovedano, ves čas pod nadzorom in jih brez potrebe ne vabijo v prostore. Vedno naj zaklenejo hišo, ko to zapustijo, ključ pa naj vzamejo s seboj, pa četudi stopijo »samo za vogal«. Pozorni naj bodo tudi na videz oseb ter vozilo, s katerim so se pripeljale. Če vseeno postanejo žrtve kaznivega dejanja, naj takoj obvestijo policiste na številko 113.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.