Od požara 15. maja do danes so iz podjetja Kemis pri Vrhniki na odstranitev odpeljali že večino odpadkov, ki so bili na dan požara skladiščeni v podjetju, so zapisali na spletni strani Kemisa. Pojasnili so, da so na uničenje odpeljali vse, kar je bilo zajeto v požaru, v skladišču pa ostaja še nekaj odpadkov, ki jih ogenj ni zajel, a jih bodo na odstranitev poslali v kratkem.
Ko so v Kemisu končali s čiščenjem, so tudi prišli do podatkov, kateri in koliko je bilo odpadkov, ki so v požaru dejansko zgoreli. Dokument s podatki, je pripet spodaj.
Na dan požara je bilo v Kemisu skladiščenih 1.402.162 kilogramov odpadkov, od tega je ogenj zajel 871.004 kilogramov odpadkov. ''Sedaj, ko so bili ti odpadki dejansko odstranjeni, lahko sporočimo, da je od teh 871.004 kilogramov odpadkov dejansko zgorelo 201.698 kilogramov odpadkov. Od tega 72.098 kilogramov oziroma 36 odstotkov nevarnih odpadkov in 129.600 oziroma 64 odstotkov nenevarnih odpadkov. 68.740 kilogramov odpadkov se je v požaru razlilo, ker se je embalaža stalila ali poškodovala. Ti odpadki so se razlili po površini Kemisa oziroma v lovilne posode. Od razlitih odpadkov je bilo 36.720 kilogramov oziroma 53 odstotkov nevarnih odpadkov in 32.020 kilogramov oziroma 47 odstotkov nenevarnih odpadkov,'' so sporočili iz Kemisa.
To pomeni, da je skupaj v požaru zgorelo ali se razlilo 270.438 kilogramov odpadkov, od tega 108.818 kilogramov oziroma 40 odstotkov nevarnih odpadkov in 161.620 kilogramov oziroma 60 odstotkov nenevarnih odpadkov. Vsi ostali odpadki, ki niso zgoreli in predstavljajo razliko med odpadki udeleženimi v požaru in odpadki, ki so zgoreli ali se razlili (600.566 kilogramov), so bili ustrezno pripravljeni (s postopkom zgoščevanja z nenevarnimi odpadki in drobljenjem) in poslani na končno odstranitev.
Od nevarnih snovi je v požaru zgorelo največ izrabljenih voskov in masti (11,4 tone), embalaže (10,3 tone), organskih odpadkov, ki vsebujejo nevarne snovi (7,9 tone), odpadkov iz odstranjevanj barv in lakov (sedem ton), kovinskega mulja (6,2 tone), nevarnih sestavin iz odstranjene odvržene opreme (5,8 tone). Zgorelo pa je tudi 143 kilogramov pesticidov.
Od nevarnih snovi se je razlilo 28 ton mineralnih nekloriranih motornih olj in 7,9 tone organskih topil, pralnih tekočin in matične lužnice. Razlilo pa se je tudi 820 kilogramov pesticidov.
Spomnimo
V vrhniškem podjetju za predelavo kemičnih odpadkov je zagorelo 15. maja, gasilci pa so potrebovali precej časa, da so ga ukrotili in povsem pogasili. Dim, ki je zajel okolico, je povzročil veliko strahu med ljudmi, ki so zahtevali analize zemlje, vode in zraka.
Prve analize so pokazale določeno onesnaženost predvsem v neposredni okolici požara, zato so v radiju 1,6 kilometra kmetijskim gospodarstvom prepovedali pašo, krmljenje živali in dajanje krme v promet, prebivalcem Vrhnike pa izdali priporočila o tem, kje se gibati in kako ravnati s pridelki.
Analize, predstavljene v začetku julija, so pokazale, da onesnaženja ni več, zato so bile prepovedi umaknjene. Velja le še prepoved uporabe krme v ožji okolici Kemisa, ki ni bila pokošena pred 15. majem.
Je pa ostal onesnažen potok Tojnica, v katerega so ob gašenju in požaru iztekale nevarne snovi. Rezultati analiz kažejo, da so sedimenti v potoku in brežine trajno onesnaženi, zato bo potrebna sanacija okoljske škode, ki jo bo na svoje stroške izvedlo podjetje Kemis.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.