Tisoče žalujočih se je v petek zbralo na vigiliji za žrtvami napada v cerkvi v Charlestonu. Domnevni morilec, 21-letni Dylann Roof je bil obtožen devetkratnega umora, guvernerka Južne Karoline pa se je zavzela za smrtno kazen. Predsednik ZDA Barack Obama je izpostavil rasistično ozadje zločina in znova obudil razpravo o omejitvi orožja.
Zbrani so se v petek v športni dvorani v Charlestonu držali za roke in v odziv na krvavi zločin v metodistični cerkvi, ki se je zgodil v sredo zvečer, zapeli protestno himno We Shall Overcome.
Želel je začeti rasno vojno
Domnevni morilec, ki ga je policija prijela dan po napadu, naj bi dejal, da je želel začeti rasno vojno. Ubil je devet temnopoltih vernikov, kar naj bi oblasti obravnavale kot zločin iz sovraštva. Umori so se zgodili v času, ko so marsikje po državi oživele rasne napetosti, kljub temu pa je odzivu prizadete skupnosti in svojcev žrtev skupno predvsem odpuščanje.
Sorodniki ubitih so na sodišču, kjer je devetih umorov obtoženi Roof nastopil prek videopovezave, izražali obžalovanje, obenem pa odpuščanje napadalcu. Podobna sporočila je bilo slišati na vigiliji v Charlestonu, kjer so govorniki poudarjali, da tragedija ne bo zarisala rasne ločnice v mestu.
"Nocoj smo se združili v molitvi in ljubezni," je dejal župan Charlestona Joseph Riley, ki je na odru nastopil ob številnih verskih voditeljih v mestu.
Guvernerka: Zavzemali se bomo za smrtno kazen
Po poročanju več ameriških medijev je Roof priznal preiskovalcem, da je v sredo vstopil v cerkev in streljal na udeležence ure iz preučevanja Svetega pisma. Pred tem naj bi približno uro sedel med njimi. Iz naloga za aretacijo izhaja, da je šest žensk in tri moške večkrat ustrelil, nato pa se sklonil nad enega od preživelih in izrekel rasne pripombe.
Guvernerka Južne Karoline Nikki Haley je za televizijo NBC dejala, da si Roof zasluži smrtno kazen. "To je vsekakor zločin iz sovraštva," je dejala. "Vsekakor se bomo zavzemali za smrtno kazen. To je najhujši zločin, kar sem mu bila jaz in celotna država priča v zelo dolgem času," je poudarila.
Na rasistično ozadje zločina je spomnil tudi ameriški predsednik Obama. "Rasizem ostaja težava, proti kateri se moramo skupaj boriti," je dejal v San Franciscu. Obenem je kritiziral trenutno ureditev na področju nošenja orožja in obtožil kongres, da ni ustrezno ukrepal po strelskem napadu leta 2012 na šoli v mestu Newtown, v katerem je bilo ubitih 26 ljudi, od tega 20 otrok.
"Samo leta 2013 je bilo v strelskem nasilju ubitih več kot 11.000 Američanov," je dejal. "Ni dovolj, da izražamo sožalje, moramo ukrepati," je zatrdil.
KOMENTARJI (125)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.