Policisti so izsledili še enega domnevnega sostorilca v zadevi Tekačevo. Možje v modrem sicer domnevajo, da naj bi imel Kristijan Kamenik še najmanj tri pomagače.
Že prejšnji teden je sicer tožilec prosil sodišče, naj naroke zoper Kamenika preloži – kot razlog je navedel, da je tik pred vložitvijo še ena ovadba.
S pomočjo napredka v tehnologiji so policisti iz predmetov in bioloških sledi, najdenih na prizorišču, uspeli izločiti sledi vsaj še ene druge osebe (za katero policisti vedo, da ni pripadala Kristijanu Kameniku).
Policisti so še sporočili, da je bila štiriletna kriminalistična preiskava izjemno obsežna. Ker naj bi osumljenec prebival na Hrvaškem, so slovenski preiskovalci sodelovali tudi s hrvaškimi varnostnimi organi.
Čeprav sledi s kraja kažejo na možno vpletenost vsaj še dveh oseb, pa se s tem vseeno končuje kriminalistična preiskava zoper morebitne preostale udeležene, saj je letos marca zastaral pregon zoper osebe, proti katerim prej niso uspeli izvesti procesnih dejanj.
Kljub temu da sodišče minuli teden ni želelo prekiniti sojenja Kameniku in združiti obeh postopkov, ima očitno tožilstvo v rokah toliko dokazov, da želi na zatožno klop v primeru Tekačevo posesti dva obtoženca.
"Znanost in tehnologija sta nam omogočila, da smo pred kratkim prišli do genetskega materiala te dotične osebe, prej to ni bilo možno. Potem pa je bilo treba raziskovati dodatne okoliščine. Morate se zavedati, da so pri tem dejanju sodelovale najmanj tri, lahko tudi štiri osebe. Identiteta teh oseb še vedno ni ugotovljena," je dejal tožilec Gorazd Kacijančič.
Odvetnik: Očitno je obdolženec dejanje storil v sostorilstvu
Nov osumljenec v zadevi Tekačevo pomeni, da naj bi obdolženec kaznivo dejanje očitno storil v sostorilstvu z neko drugo osebo, ki je zdaj lahko predmet tega kazenskega postopka, je v oddaji 24UR ZVEČER pojasnil Blaž Kovačič Mlinar, odvetnik specialist za kazensko pravo.
Po njegovem mnenju sicer ne gre za kakršenkoli dokaz, ki bi razbremenil Kamenika. "Če bo prišlo do kazenskega postopka tudi za to osumljeno osebo, ima ta seveda pravico podati svojo izjavo oz. zagovor, ki je lahko za gospoda Kamenika bodisi obremenilna bodisi razbremenilna."
Policija sicer govori o hudodelski združbi, javnost pa ve le za dva osumljenca. "Policija in tožilstvo to zdaj očitno raziskujeta in predkazenski postopek vodita v več smereh. Očitno je res prišlo do sodelovanja ali vpletenosti več oseb, a dokazi, ki so trdni, kažejo zgolj na dve osebi," še dodaja Kovačič Mlinar.
Kako trdni pa so sploh lahko dokazi po 20 letih? "V teh letih je tehnologija, predvsem analiza DNK, zelo napredovala. Včasih je bila za analizo DNK potrebna veliko večja količina DNK, zdaj pa z modernejšimi PCR metodami lahko tudi iz zelo majhnih količin genetskega materiala pridobimo DNK in izvedemo analizo. Gre gotovo za enega najbolj zanesljivih dokazov, ki jih poznata kriminalistika in kazenski postopek."
Policija je sporočila tudi, da se s tem končuje kriminalistična preiskava zoper morebitne ostale sostorilce. Če bi osumljeni Hrvat na primer povedal, kdo vse je pri štirikratnem umoru še sodeloval, ga tožilstvo ne more več preganjati? "Točno tako. Leta 1997, ko je bilo kaznivo dejanje storjeno, je veljal Kazenski zakonik, ki je predvideval 25-letni relativni zastaralni rok, to pomeni, da mora v tem času tožilstvo vložiti zahtevo za preiskavo ali pa obtožnico. Zanimivo pri tem pa je, da tudi ta drugi osumljenec, za katerega naj bi obstajali dokazi, po mojem mnenju ne more biti sprocesiran, ker pretrga zastaranje seveda ne vsakršno ravnanje policije ali tožilstva, ampak zgolj nekatera konkretna, recimo hišna preiskava. Nismo pa še slišali, da bi zoper tega drugega osumljenca kakršnokoli tovrstno procesno dejanje potekalo. Tako da je vprašanje, kako bo sodišče, če bo tožilstvo zahtevalo preiskavo, odločilo glede zastaranja," je še dejal odvetnik.
KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.