Tujina

Študenti priznali kupovanje izpitov

Zagreb, 19. 09. 2008 11.02 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Na Hrvaškem je zaradi korupcije na fakultetah osumljenih več kot 90 ljudi. Vpis na fakulteto naj bi stal 9.000 evrov, posamezni izpit od 400 do 2.000 evrov.

Za vpis na fakultete, največkrat se omenjata ekonomska in prometna, naj bi zahtevali po 9.000 evrov, cene posameznih izpitov pa so se gibale med 400 in 2.000 evrov.

Hrvaška policija je v Zagrebu v okviru boja proti korupciji na univerzah izvedla operacijo, med katero so na zaslišanje privedli več deset oseb in preiskali številna stanovanja. V okviru operacije Indeks naj bi kriminalistično obdelali več kot 90 ljudi, med njimi 21 profesorjev, za katere imajo dokaze o korupciji. Na dan prihajajo nekatere nove podrobnosti.

Zaslišanja profesorjev in njihovih pomagačev naj bi še vedno potekala. Pridržanih naj bi bilo še okoli 50 oseb. Po neuradnih informacijah, ki jih navajajo hrvaški mediji, naj bi pri enem izmed posrednikov našli okoli 80 indeksov, 90 prijavnic za izpite in 25.000 evrov gotovine. Nekateri zaslišani študenti so priznali, da so osumljeni združbi plačali za vpis na fakulteto in kasneje za opravljene izpite. Prav tako naj bi nekateri profesorji priznali, da so prejemali podkupnine.

Ukinitev nekaterih fakultet?

Odzval se je tudi rektor zagrebške univerze Aleksa Bjeliš. Izjavil je, da ne izključuje možnosti ukinitve nekaterih fakultet. Glede na veliko število vpletenih uslužbencev napoveduje reorganizacijo kadrov in normalno nadaljevanje študijskih programov in opravljanje izpitov.

Hrvaški minister za visoko šolstvo Dragan Primorac je najavil razveljavitev diplom, do katerih so posamezniki prišli s podkupovanjem. “Mislim, da se nihče na Hrvaškem ne bo več ukvarjal s tovrstnimi posli,“ pravi Primorac.

Sicer pa naj bi bila korupcija v hrvaškem visokem šolstvu že dolgo “javna skrivnost.“ Zanimivo, da je tudi Ivan Dadić, ki naj bi s 1. oktobrom prevzel mesto dekana na prometni fakulteti, že slišal, da je na njegovi fakulteti mogoče kupiti izpite. “Ne vem, kdo je to počel. Sam sem čist,“ zagotavlja Dadić.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (19)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Slovenci ne rabijo kupovat diplom ker so po naravi inteligentno razviti.Takim kot pa je 1098 pa tako za drugo ne koristijo kot za krampanje cest nekje pri SCT-ju,ker se takoj opazi da si je niso mogli pridobiti z znanjem.Hahahaaaa
Magdalena Mitrovic
21. 09. 2008 08.31
nerabijo slovenci kupovat v Zagrebu saj jih kupujejo v LJubljani in Celju ,v slo se o tom govori na glas ga.Pajtlana.
Buena Vita
20. 09. 2008 23.34
ja,ninolin,še kako se strinja,vsaj denar si moral prej pošteno zaslužit,potem pa ------dokler gre----vsake poti je konec
Buena Vita
20. 09. 2008 23.31
POSTAVLJA SE VPRAŠANJE KOLIKO SLOVENCEV JE KUPILO DIPLOME,SAJ SO SE STVARI DOGAJALE ZELO DOLGO,NA HRVAŠKEM SE JE O TEM GOVORILO NA GLAS, nihče ni tega skrival--zakaj sedaj afera?,-to je sedaj dejstvo,ki postavlja vprašanja kam,in kje so taki diplomiranci zaposleni, ,,,in,in,in,,,,,,,kaj je slovenija izjema? ,
Franc Kavka
20. 09. 2008 18.47
Postavlja se vprašanje kako je z diplomo Sanaderja? Njegovo znanje je dvomljivo in ne bi se čudil, če bi ugotovili, da je eden od tistih....
Tonček Balonček
19. 09. 2008 17.59
Očitno se je začel ta prosluli bolonjski proces, vsj na Hrvaškem, pri nas ne ukrepajo, ker ni dokazov, ha, ha! Mogoče bodo aretirali kakšnega študenta, če ni opravil izpitov v roku!
Dragon_13
19. 09. 2008 17.14
Na fakultetah Lj univerze pa profesorji izvajajo kompenzacije z študentkami > izpit za spolne usluge, preverjeno!
Zatarra
19. 09. 2008 16.15
Čakam, da npr. ljubljanski (tudi večni) \"študentje\" priznajo kupovanje/koriščenje/zlorabljanje ponarejenih študentskih kartic, predvsem pa ponarejenih/kupljenih študentskih nalepk. :> Ker očitno se odgovorne inštitucije same ne bodo zganile ...
Tonček Balonček
19. 09. 2008 16.12
Na nekaterih slovenskih visokih šolah, celo fakultetah, predavajo kar asistenti, saj profesorji \"ne utegnejo\", imajo obveznosti še na kakšnih treh visokih in višjih šolah, konzultacije, pišejo zakone in \"svetujejo\" ter še marsikaj, asistentom plačajo kar na roke. Ponekod študentje s profesorjem ne spregovorijo vse do konca študija, par besed le ob priliki diplome... Nekateri profesorji so odsotoni po cele mesece, nadomestnih ni, veliko jih \"predava\" nepripravljenih, toliko, da odklenkajo tisti dve uri na teden!!
dubajic
19. 09. 2008 16.10
matkop Res, da opravljen magisterij pove, da imaš opravljeno diplomo, vendar magisterij iz neke družbene vede nujno ne pomeni opravljena diploma iz te iste vede (v družboslovju se relativno hitro z diferncialnimi izpiti pridobi pogoje za vpis na nek magistrski program) Zato ponavadi podjetja zahtevajo tudi dokaz o opravljeni diplomi. Verjetno pa res kak magisterij iz teorijske fizike pomeni avtomatsko diplomo iz fizke ali matematike. Podobno je s strokovnim izpitom, ki ga lahko narediš šele ko opraviš diplomo. Pa delodajalec sigurno zahteva še dokaz o diplomiranju.
Castrum
19. 09. 2008 16.00
YOOSIN Kaj pa je bilo na ekon. faksu v Ljubljani? Še nikoli nisem slišal, da bi bilo pri nas možno kupiti diplomo! Vsaj ne na fakulteti, ki je v sklopu Univerze. Ljubljanska Univerza uživa velik )mednarodni) ugled zato prosim,ne klobasaj neumnosti, oziroma, če imaš kakšen dokaz se obrni na primerne institucije.
matkop
19. 09. 2008 15.58
jz sem prvi ko bom vrnil diplomo:) magisterij mi ostane
p0mijek
19. 09. 2008 15.55
jst bi tud kupil kak izpit če bi lahko. kot da kej poberemo znanja iz teh šol. itak vsi pol zahtevajo izkušnje. ja kaj pol zabavajo nas da mormo znat. mormo znat delat in nič druzga
jeneti
19. 09. 2008 15.13
ja ....se strinjam pa lejte to...ravnatel je kao slišau da se na njegovi šoli prodaja izpite pa ni nič naredu....stavim da ma prste umes...!!! ki če jih nebi meu bi use preveru haloooo!!
filjak
19. 09. 2008 12.29
Kaj pa tisti Slovenci, ki so na Prometni fakulteti Univerze v Zagrebu kupili sami izpite, magistrirali pa na Gradbeno-prometni fakulteti v Mariboru? In to, ne da bi naredili en sam diferencialni izpit (razlike v programih fakultet????)?Danes pa so na tej fmariborski akulteti celo profesorji????
jamajaka
19. 09. 2008 12.15
tudi izpit za avto lahko kupiš v srbiji velja tudi za slovenijo nič čudnega tolk nesreč
Sam Il
19. 09. 2008 12.04
Kaj je bilo pa na ekonomskem faxu v SLO? Kupovali so diplome, ko so jih dobili (po tem, ko so ze opravljali sluzbe) so jim pa, manesto, da bi jih vrgli iz sluzbe, dali rok, da so diplomirali :P
Ramzess
19. 09. 2008 11.55
No, res malo ne lepo dejanje, ampak pri takih cenah študija, so študentje pripravljni tvegat, a za kakšno ceno. Vprašanje koliko so polek teh oškodovani ostali študenje, ki sicer niso grešili, pa zaradi ukinitve fakultete ne bodo mogli zaključiti študija, oz. se bo ta polek birokratskih težav zavlekel, in ali jim bodo tukaj opravljene izpite priznali na drugih \'enakih\' šolah. Nič ni zanesljivo dandanes. Potem pa ti taki zasedejo visoka mesta.
Ninolin
19. 09. 2008 11.45
Bolje kupit izpit z denarjem, kot pa s sexom kot se to dogaja na naših fakultetah...