Švicarska policija je potrdila, da se je napad zgodil v vasi Daillon v kantonu Valais. Vas je približno 100 kilometrov vzhodno od Ženeve.

Kot piše švicarski Berner Zeitung, je 33-letni moški v vasi s 400 prebivalci ustrelil 3 ženske in poškodoval dva moška.
Več žrtev naj bi bilo s storilcem v daljnem sorodstvu. Ustreljene ženske so bile večkrat ustreljene v glavo in psi, stare pa so bile 32, 54 in 79 let.
32-letna umorjena ženska in eden od poškodovanih moških naj bi bila par in starši majhnih otrok.
Policija je doslej razkrila, da je bil storilec domačin, da pa se je leta 2005 zdravil na psihiatrični kliniki. Takrat mu je bilo odvzeto in uničeno orožje, potem pa vsaj uradno ni bil nikoli več prijavljen kot lastnik orožja.
"Poznal sem njega in njegove žrtve. Nikoli si ne bi mislil, da je sposoben česa takega," je novinarjem povedal storilčev sovaščan Philippe Dessimoz.
Storilec je sicer star znanec policije, ki ga je obravnavala zaradi prekrškov, povezanih z drogami. Po navedbah policistov je živel od socialne pomoči, po zdravljenju na psihiatriji pa je imel dodeljenega skrbnika.
Za zdaj ni znano niti, kje je storilec dobil orožje, niti, zakaj je streljal, zaslišanje namreč še ni bilo mogoče, še poročajo švicarski mediji.
Po navedbah domačinov pa so prvi streli odjeknili sinoči ob pol devetih, zadnjega naj bi slišali pet pred deveto zvečer. Policija je bila o dogajanju obveščena pet minut prej.
Kot kažejo prvi izsledki preiskave, naj bi moški najprej iz svojega stanovanja streljal na ljudi, ki so bili pred njegovo hišo, nato naj bi orožje usmeril proti oknu sosednje stavbe, nato je zapustil hišo in se z orožjem odpravil na ulico.
Strelca, ki naj bi pred tem večer preživel s steklenico v roki, so ustavili policisti. V medsebojnem obstreljevanju je bil napadalec ranjen, nato pa so ga možje v modrem aretirali in odpeljali v bolnišnico na zdravljenje.

Vaščani Daillona so šokirani, kraj je ovit v črnino. V majhni vasi so se namreč vsi poznali. Spet drugi pa so šokirani nad samo izvedbo dejanja. "Kar streljal je. V bližini sem bila na sprehodu. Lahko bi umrla. Samo zato, ker bi na napačnem kraju sprehajala psa," je povedala ena od šokiranih domačink.
V Švici so strelski pohodi sicer izjemno redki. A vseeno. "Orožje lahko dobi vsak, ki ga želi," opozarja Heiner Studer iz Iniciative za varnost pred strelnim orožjem.
Čeprav Švicarji nimajo tako močnega odnosa do orožja kot na primer Američani, Studer opozarja, da je vseeno močno vpeto v švicarsko kulturo. Priljubljeno je predvsem kot športna dejavnost, zato ima zelo veliko ljudi dovoljenje za nošenje orožja.
Kot še pravi Studer, sicer takšnih dogodkov ni mogoče preprečiti z nobenimi zakoni, se pa da z njimi omejiti dostopnost orožja, s tem pa tudi število tovrstnih dogodkov.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.