Kot poročajo lokani mediji, je policija pridržala moškega, ki je leta 2012 časopisno hišo neuspešno tožil zaradi obrekovanja. Ameriška policija je v četrtek zvečer identificirala 38-letnega lokalnega huligana Jarroda Ramosa kot osumljenca za umor petih članov redakcije časopisa Capital Gazette.

Iskal žrtve
Preiskovalci bodo preučili vse nasilne grožnje, ki jih je prejela medijska hiša Capital Gazzete preko družbenih medijev. "To je bil načrtni napad na Capital Gazette," je dejal predstavnik lokalne policije. Ramos je v četrtek vstopil v poslopje časopisa in začel streljati s puško. Policija pravi, da je iskal tarče in dobro vedel, na koga bo streljal. Pobil je pet ljudi, dve osebi pa sta bili lažje ranjeni. Policija je objavila imena žrtev. To so urednica posebnih izdaj Wendi Winters, novinar John McNamara, urednik Gerald Fischman, pomočnica prodaje Rebecca Smith in pomočnik urednika ter kolumnist Rob Hiaasen. Slednji je brat slavnega ameriškega romanopisca Carla Hiaasena s Floride.
Na kraju so našli tudi eksplozivno sredstvo, ki pa so ga uspešno odstranili. Iz stavbe so varno pospremili več kot 170 ljudi, poroča BBC.

Ramosa je policija aretirala med napadom, vendar ni bil preveč zgovoren, poleg tega pa si je pred zločinom uničil prstne odtise in ga niso mogli hitro identificirati. Uporabili so tehnologijo za prepoznavanje obraza. Njegovo fotografijo so dali v različne baze podatkov, od kriminalnih kartotek do potnih listov in vozniških dovoljenj. Kot poroča CNN, se je osumljenec ob prihodu policije, ki je bila na kraju v manj kot minuti po prejeti informaciji o napadu, skrival pod mizo.
Motiv za strelski pohod je bilo maščevanje
Motiv za napad je bilo maščevanje, saj je bil Ramos več let jezen na poročanje časopisa o njem v zvezi z žensko, ki ga je leta 2011 obtožila nadlegovanja, za kar je priznal krivdo. Proti časopisu je vložil tožbo zaradi obrekovanja, ki jo je sodišče zavrglo kot povsem neutemeljeno.
Ramos je na družbenih medijih napadal časopis, leta 2015 je na primer tvitnil, da bi bilo lepo, če bo časopis nehal izhajati, še bolje pa, če bi dva novinarja nehala dihati. Nekdanji izdajatelj Tom Marquardt je zaradi številnih groženj leta 2013 poklical policijo, ki sedaj izvaja notranjo preiskavo, ali bi lahko ukrepala že prej.
Kot vojno območje
Zaposleni na časopisni hiši so sicer globoko prizadeti, a jim je uspelo dokončati današnjo izdajo časopisa.
Na Twitterju so nekateri novinarji že delili trenutke groze. Novinar Phil Davis je zapisal, da ni nič bolj groznega kot to, da slišiš, kako pod streli pade več ljudi, potem pa zvok, kako napadalec znova nabije pištolo. Kot poroča Baltimore Sun, je Davis dejal še, da je bilo kot na vojnem območju. "Ljudje so se po koncu streljanja še vedno skrivali pod mizo. Ne vemo, zakaj je prenehal s streljanjem."
Zaposlena na Capital Gazette Selene San Felice je za CNN povedala, da se je takoj, ko je zaslišala strele skrila pod mizo, a še prej je želela pobegniti skozi zadnja vrata, a so bila ta žal zaklenjena.

Priče pravijo, da je napadalec prenehal streljati, še preden je prišla policija, ki je posredovala izjemno hitro. Prva patrulja je bila na kraju dogajanja v minuti po prvih strelih. Ramos je imel pri sebi tudi dimne bombe in šok granate. Vršilec dolžnosti policijskega šefa okrožja Anne Arundel, kamor spada Annapolis, Bill Krampf je na novinarski konferenci dejal, da je šlo za merjen napad na časopis Capital Gazette.
Desničarski provokator na družbenih omrežjih pozival k streljanju na novinarje
Še ko so razne policijske agencije posredovale v Annapolisu in iz poslopja evakuirale 170 ljudi, se je newyorška policija odločila, da za vsak primer posebej zaščiti objekte večjih medijev v mestu. Motiv napada v Annapolisu namreč ni bil znan, v ZDA pa trenutno vlada zelo napeto ozračje, ki ga povzročajo komentatorji in politiki na čelu s predsednikom ZDA Donaldom Trumpom.
Ta je medije in novinarje večkrat označil za sovražnike ameriškega ljudstva, nazadnje pred dvema tednoma na Twitterju. Dva dni pred napadom je desničarski provokator in podpornik Trumpa Milo Yiannopoulos svoje sledilce na družabnih medijih pozval, naj streljajo na novinarje. Po napadu je dejal, da ničesar ne obžaluje, za napačno razumevanje izjave pa so krivi novinarji, ki niso dojeli, da se je le šalil. Nato pa novinarje spet opredelil kot golazen in izrazil mnenje, da je napad izvršil dementni levičar.
Predsednik Trump je kot običajno sporočil, da moli in misli na žrtve, ter se zahvalil policistom za posredovanje.
Nato se je vsulo nanj po družabnih medijih, naj se ne spreneveda, da mu je res mar za novinarske žrtve. Tiskovna predstavnica Bele hiše Lindsay Walters je zagotovila, da vztrajajo pri prepričanju, da ne sme biti prostora za nasilje ne glede na to, proti komu je usmerjeno. Politična prepričanja strelca v četrtek zvečer še niso bila znana.
Novinarka časopisa zavrnila izraze sožalja politikov
Novinarka časopisa Capital Gazette Selene San Felice je danes na televiziji CNN zavrnila tradicionalne izraze sožalja politikov, da so "njihove misli in molitve z žrtvami".

"Ta trenutek ne vem, kaj si želim, ampak bo potrebno malce več kot nekaj dni pokrivanja in izrazov misli ter molitev. Hvala za molitve, ampak če nimate kaj drugega, potem mi vaše molitve iskreno povedano dol visijo," je dejala.
Predsednik Donald Trump je sporočil, da moli in misli na žrtve ter se zahvalil policistom za posredovanje. Trump je sicer medije in novinarje v svojem mandatu že večkrat označil za sovražnike ameriškega ljudstva, zato so se na njegov tvit pojavile ostre kritike, naj se ne spreneveda, da mu je res mar za novinarske žrtve.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.