Skupina 18 planincev se je vračala s Triglava proti Malemu Triglavu, ko je nekaj pred 15. uro na Malem Triglavu udarila strela, pri čemer je bilo poškodovanih 12 planincev, od tega dva huje. Kot so sporočili iz PU Kranj, osebi nista v smrtni nevarnosti. Gorski reševalci GRS Mojstrana, Kranjska Gora in Rateče so skupaj z dežurno ekipo GRS na Brniku in helikopterjem slovenske policije zaradi megle ostali ujeti na Kredarici.
Ekipa je s policijskim helikopterjem na območje Triglava priletela v normalnem vremenu, ki se je vmes zelo poslabšalo, zaradi česar je moral helikopter pristati. Ekipa je začela s klasičnim reševanjem. "S pomočjo drugih pohodnikov, gorskega vodnika in osebja Kredarice, so vse udeležence udara strele uspešno pospremili do Kredarice. Enega so morali nositi. Ekipa policijskega helikopterja je z letom omogočila, da so vsi poškodovanci dobili pomoč zdravnika in reševalcev," so sporočili kranjski policisti.
Policijski helikopter je z reševalcema je ob 20.30 s Kredarice v UKC Ljubljana prepeljal dva huje poškodovana. Posadka z novim helikopterjem je bila dlje časa neprestano pripravljena na vzlet in je izkoristila prvo in edino možnost, da so v zelo slabih meteoroloških pogojih poleteli v dolino in uspešno zaključili prvi del intervencije.
Ostalih 16, ki so lažje poškodovani, ostaja na Kredarici pod nadzorom zdravnice in ekipe gorskih reševalcev, ki jih je do Kredarice pripeljal helikopter Slovenske vojske. Transport ostalih se bo nadaljeval v soboto, če bo vreme to dopuščalo, bodo v dolino poleteli v jutranjih urah. "Predvidoma bo v prevoz vključen helikopter oziroma helikopterji obeh prevoznikov. Vreme je izredno slabo in je preko celotnega dneva močno oviralo in zelo oteževalo delo reševalnih ekip," so sporočili iz Gorske reševalne zveze Slovenije (GRZS).
Aktivirali so se GRS Rateče, Kranjska Gora, Mojstrana in Bohinj.
Kaj storiti, če nas v gorah ujame nevihta? Najvarneje pred strelo je na melišču
V Sloveniji je največ strel v goratem in hribovitem območju, ki se vleče od zahodne meje prek južnih Julijskih Alp proti Kamniško-Savinjskim Alpam in naprej proti Pohorju. "Vremensko napoved je treba preveriti na več kanalih, v hribe pa se je treba odpraviti čim bolj zgodaj zjutraj. Še posebej v poletnem času se namreč v gorah pojavlja nevarnost neviht," je povedala Katarina Janjič iz GRZS.
Če nas v gorah vseeno ujame nevihta, pa je treba nemudoma sestopiti z grebenov in izpostavljenih vrhov. Še toliko pomembneje je to na območjih, kjer so jeklenice oz. predmeti iz železa ali pa skala rdeča, kar pomeni, da vsebuje kovine. Prav tako pa s sebe odstranimo vse kovinske predmete, ki bi lahko delovali kot strelovodi.
Če je le možno, poiščimo zavetje in se tako zaščitimo pred njo in dežjem. Če se zatečemo v votlino, naj bo ta dovolj velika. Nahrbtnik (ali vrv) postavimo sredi votline in se usedemo nanj, noge pri tem tiščimo skupaj in jih objamemo z rokami. Najvarneje pred udarom strele je na melišču. Izogibamo pa se tudi osamelih dreves in izpostavljenih predmetov.
KOMENTARJI (146)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.