Policisti so v zadnjem času odkrili več primerov goljufij z nepravimi bankovci v apoenih po 1000 švicarskih frankov ali 500 evrov, z odtisnjenim napisom Fac-simile.
Prevara se začne tako, da neznanci navežejo stik z osebo, ki lahko dobi večje vsote denarja (npr. s prodajo nepremičnine večje vrednosti) ali nastopa kot investitor, partner ipd. Tej osebi nato ponudijo sklenitev ugodnega posla, pri čemer mora oseba del denarja plačati vnaprej, ker posla drugače ni mogoče izpeljati. Del denarja naj bi potrebovali za sprostitev depozita večje vrednosti na banki in podobno.
Goljufi del posla navadno izpeljejo, pri čemer osebo malo oškodujejo, a ji ponudijo nadomestilo za nastalo škodo. Oseba mora nato spet vložiti denar, saj naj bi si tako povrnila nastalo škodo in pridobila profit.
Zadnji del goljufije se je v vseh primerih, ki jih pozna policija, zgodil v Italiji. Goljufi želijo pod pretvezo diskretnosti posel skleniti v hotelu oziroma hotelski sobi. Kot garancijo, da gre za resen posel brez kakršnega koli tveganja za stranko, ji ponudijo neprave bankovce v zvitkih, od katerih sta pristna le prvi in zadnji v zvitku. Stranke zaradi prej vzpostavljenega zaupanja denarja ne pregledajo, pogostokrat niti ne preštejejo. Ko ugotovijo, da denar ni pravi, neznance na telefon ne prikličejo nikoli več.
Policija zato vse opozarja, naj bodo pri tovrstnih poslih skrajno previdni oziroma naj jih raje sklepajo na bankah, denar pa preštejejo in pregledajo.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.