Pred dnevi so na OŠ Danile Kumer v Ljubljani izpostavili naslednje obvestilo:
NUJEN POZIV Spoštovani starši! Pozivamo vas, da se s svojimi otroki pogovorite o tem, kako naj odreagirajo v primeru, če jih na poti v šolo ali iz šole (ali kjerkoli, ko so sami na poti) nagovori neznana oseba, jih povabi v avtomobil, jih zasleduje ali kako drugače navezuje stik z njimi. Šolska svetovalna služba |
Poklicali smo ravnateljico na OŠ Danile Kumer Mojco Mihelič, ki nam je pojasnila, da imajo obvestilo na spletni strani šole objavljeno skozi celo leto, le da ga občasno bolj izpostavijo zato, da so starši bolj pozorni. O prijavi zadnjega primera so bili na šoli obveščeni. Kot pravi Miheličeva, so starši ustrezno ukrepali. Miheličeva dodaja, da je pomembno sodelovanje skupaj s starši. "Mi redno otroke o tem ozaveščamo in učimo, starše pa bolj obveščamo. Pomembno je, da otroci slišijo z obeh strani, kako se morajo samozaščitno ravnati. Kako ravnati takrat, ko so v stiski. Tako naredimo v vsakem primeru, vedno, ne le takrat, ko se takšna situacija zgodi," pravi Miheličeva, ki meni, da se sicer nič posebnega ne dogaja.
Policija obravnavala prijavo
Policisti PP Bežigrad so bili 6. marca obveščeni, da naj bi na relaciji med Gogalovo (kjer se nahaja šola) in Dunajsko cesto 185 starejši moški ogovoril deklico, ji ponudil bonbone in jo povabil s seboj. Deklica je moškega ignorirala, odšla na avtobus, nato pa se zatekla v bližnje podjetje, kjer je o dogodku obvestila starše. Policisti so se takoj odzvali na prijavo in glede konkretnega dogodka še zbirajo obvestila, so sporočili S PU Ljubljana.
S policije so danes sporočili, da moški še ni identificiran.

Nasveti, kako se zaščititi
Kot dodajajo na PU Ljubljana, se policisti občasno srečujejo s takšnimi obvestili in v zaščito otrok tudi takoj reagirajo ter zadeve spremljajo. Posredovali so nam tudi nekaj nasvetov, ki naj si jih preberejo predvsem starši otrok, da bodo čim bolje zaščitili svoje otroke.
- Starši naj se z otroci pogovarjajo o podobnih situacijah. Pogovor naj poteka v času, ko starši in otroci niso obremenjeni s konkretnimi primeri, ki so objavljeni v medijih, na svetovnem spletu …
- Pojasnjeni jim morajo biti splošni nasveti, kot so da ne vstopajo v tuja vozila, ne prejemajo daril neznanih oseb, da naj ne sledijo neznanim osebam (ne glede na obljube, da bodo dobili ali videli igračo, videli domačega ljubljenčka ...). Otroci se morajo naučiti, da se v takšnih primerih ponudbi zoperstavijo z odločnim ’ne’.
- Priporočamo, da otroci v takšnem primeru takoj pristopijo do najbližje odrasle osebe, v trgovini, na ulici … Še bolje je, če pristopijo do policista in povedo o dogodku. Na tak način se pridobi čim več informacij, ki so uporabne za policijo in iskanje morebitnih storilcev.
- Odgovornost odraslih pa je, da otroku prisluhnejo, po potrebi zaščitijo in pomagajo po najboljših močeh (npr. pokliče policijo na int. številko 113, za zaščito otroka sodelujejo v nadaljnjih postopkih ...).

Vsako ogovarjanje ni nujno zlonamerno
Policija še opozarja, da vsako ogovarjanje še ne pomeni zlonamernega ogovarjanja (na primer nekdo sprašuje za pot ali sprašuje po konkretni osebi), nikakor pa tudi v teh primerih otroci naj ne prisedejo v vozilo, še svetuje policija. Policisti se žal pogosto srečujejo tudi z dezinformacijami in z govoricami, ki niso preverjene. "Takšne informacije ali njihovo širjenje med ljudmi povzročajo paniko, negotovost in strah. Pomembno je, da se takoj obvesti policijo na številko 113, če tudi osebe niso neposredno udeležene in se ob prijavi to tudi pojasni. Ostale okoliščine bodo preverili policisti," še navajajo.
KOMENTARJI (70)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.