24-letna medicinska sestra, ki želi ostati anonimna, se je veselila nove službe v prestolnici in je načrtovala najem stanovanja. Med pregledovanjem oglasov na spletu ji je v oči padel oglas za sveže preurejeno meščansko stanovanje sredi mesta. "Na začetku marca sem se lotila iskanja stanovanja na bolha.com in nepremičnine.net. Opazila sem izpostavljen oglas (znižano) za dvosobno stanovanje na Bolhi, ki je imel ceno znižano s 500 evrov na 400 evrov. Stanovanje je bilo na top lokaciji v središču prestolnice, oprema pa nadpovprečna," pripoveduje 24-letnica.
Ker je bila ugodna tudi cena najema, ni oklevala in takoj stopila v kontakt z najemodajalcem. Na voljo je imela le elektronski naslov kippervillarreal@outlook.com, na katerega je bralka poslala povpraševanje. Začelo se je dopisovanje, ki je potekalo v angleškem jeziku.
Zgodba napisana tako, da je povsem mogoča
Najemodajalcu oziroma najemodajalki se je 24-letnica najprej predstavila, nato pa povprašala o stanovanju, ki ga daje v najem. Kontaktna oseba ji je pojasnila, da je stanovanje še na voljo, da pa mora najprej sporočiti podatke o tem, za koliko časa bi rada najela stanovanje, koliko ljudi bo živelo v stanovanju, kdaj bi lahko začela najem, ali ima redno službo in tako dalje. 24-letnica, ki si je najema tako presenetljivo lepega stanovanja seveda želela, je podrobno pojasnila vse svoje želje, v odgovor pa ji je kontaktna oseba, ki se ji je predstavila kot Stella Evers, napisala, da je arhitektka iz Španije in da je njen mož potovalni agent iz Slovenije. Stanovanje sta kupila in preuredila zase, a ker sta morala odpotovati v Španijo službeno za tri leta, stanovanje zdaj oddajata v najem, in sicer za dalj časa.
Eversova je 24-letnici še pojasnila, da se stanovanje oddaja prek Airbnb oziroma njihovih agentov in da je mesečna najemnina za stanovanje 400 evrov, polog oziroma varščina pred najemom pa 800 evrov.
Naša bralka je od najemodajalke izvedela še, da si lahko stanovanje ogleda šele, ko bo najemodajalki nakazala 1200 evrov prek agenta pri Airbnb. Takrat je začela dvomiti o poštenih namenih najemodajalke,
Čeprav je bilo stanovanje zelo mamljivo in ji je najemodajalka zagotovila, da bo imela po nakazilu in ogledu stanovanja dva dni časa, da se odloči, ali vzame stanovanje ali ne, kar pomeni, da ji bodo denar vrnili, če je najem ne bo več zanimal, se je naša bralka odločila, da ne bo nakazala denarja, dokler ne dobi kakšnega bolj oprijemljivega dokaza, da ne gre za prevaro.
Ko je zahtevala identifikacijo, je za najemodajalko izginila vsaka sled
Najemodajalko je pozvala, naj se identificira z osebnim dokumentom oziroma kako drugače. Prav tako jo je prosila, da bi ji dovolila, da denar nakaže na dan, ko si bo stanovanje ogledala oziroma šele, ko se bo osebno srečala z najemodajalko oziroma z agentom. Po tem elektronskem sporočilu je za Stello izginila vsaka sled. Najemodajalka se namreč na sporočila naše bralke ni več oglasila.
Kmalu je izginil tudi oglas.
A naši bralki zadeva ni dala miru. "Že od vsega začetka sem vse jemala z rezervo, ampak zgodba je napisana tako, da je čisto mogoča. Nekdo v tujini pač oddaja stanovanje v Ljubljani, tudi Airbnb obstaja. Čeprav je že to smešno, da želijo, da se denar nakaže vnaprej. Tam sem podvomila konkretno o resničnosti vsega tega. Sploh ko sem želela neki osebni kontakt (telefon ali srečanje v živo), je bil odgovor, da Airbnb svetuje, da raje ne. Smešno!" pripoveduje 24-letnica. Ker ni poznala Ljubljane, si je lokacijo stanovanja ogledala kar prek Googlovega 'uličnega pogleda'. Ugotovila je, da je na tem naslovu manjša založba, zato je stopila v kontakt z lastniki založbe in jih povprašala, ali vedo, ali se v stavbi, kjer imajo poslovne prostore, morda oddaja v najem moderno dvosobno stanovanje. Kmalu je dobila njihov odgovor, v katerem tudi sami močno dvomijo o obstoju takšnega stanovanja. Tudi njim je vse skupaj dišalo po prevari.
Odkrila enako prevaro na Hrvaškem
Še enkrat se je odločila, da vse skupaj preveri na Googlu. Preverila je elektronski naslov kippervillarreal@outlook.com, pa ime Stella Evers, a našla ni nič 'uporabnega'. Nato se je spomnila še na en elektronski naslov, ki ga je dobila med dopisovanjem. "Ko sem vpisala stellaevers60@gmail.com v Google, mi je že prvi zadetek na Googlu povedal vse. Ista stvar se je namreč zgodila na Hrvaškem februarja letos," pravi naša bralka, ki bi se skoraj ujela na limanice spletnih prevarantov, a je še pravi trenutek posumila, da je nekaj prelepo, da bi bilo resnično.
Isti prevaranti so stanovanje v najem ponujali februarja sredi Zagreba. Prav tako mamljivo opremljeno in ravno prav ugodno. Tudi tam jih je mladi Hrvat 'razkrinkal', še preden so ga olajšali za 1200 evrov. Postopek prevare je praktično enak, razlika je le v zgodbi domnevne najemodajalke (z istim imenom), ki v primeru Hrvata ne živi v Španiji, temveč v Litvi.
Najverjetneje ti prevaranti nimajo (oziroma so imeli) na spletu objavljeni ti stanovanjski prevari. Njihove mreže, v katere lovijo naivne ljudi, so široko razpredene. Upamo le, da je več takšnih previdnih državljanov, ki se raje igrajo 'detektiva' in trikrat (ne zgolj dvakrat) premislijo, preden neznancu nakažejo denar.
Policija: prijavite prevaro, čeprav ni bilo oškodovanja
Naša bralka prevare oziroma poskusa prevare ni prijavila policiji, saj, kot pravi, ni bila oškodovana. Na policiji, kjer smo preverili, ali jih je o tej prevari morda obvestil kdo drug, so nam pojasnili, da prijave niso dobili, da pa vsem, ki naletijo na takšno ali podobno prevaro, svetujejo, da jo prijavijo na najbližjo policijo – čeprav oškodovanja ni bilo.
Sicer na Generalni policijski upravi še pojasnjujejo, da bi bili lahko v primeru, ki je opisan, izpolnjeni znaki kaznivega dejanja goljufije. "Če bi prejeli prijavo oškodovanca, ki bi bil z ravnanjem oškodovan, bi zadevo policija obravnavala v smeri preverjanja znakov navedenega kaznivega dejanja," pojasnjujejo policisti. Na policiji sicer podatkov o številu kaznivih dejanj goljufij po posameznih načinih storitve ne vodijo, je pa goljufij, storjenih prek interneta, precej, vendar se načini izvrševanja teh goljufij med seboj razlikujejo (oglaševanje vozil, stanovanj, traktorjev ...). "V preteklem letu smo obravnavali posamezne primere goljufij pri oddaji apartmajev v času glavne turistične sezone. Tu je potrebno predvsem opozoriti, da odsvetujemo nakazovanje denarja v tujino, dokler se ne prepričamo, ali apartmaji in stanovanja sploh obstajajo oziroma kdo je oseba, ki oddaja apartma ali stanovanje, oziroma nimamo z osebo neposrednega stika."
KOMENTARJI (85)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.