Z ranča poligamistične sekte v Teksasu so oblasti na varno odpeljale že 400 otrok. Večinoma gre za deklice, ki naj bi bile žrtve zlorab. Oblasti akcijo opisujejo kot največjo operacijo za dobrobit otrok v tej ameriški zvezni državi.
Ranč, na katerem so postavili pravo malo mesto, so pod drobnogled vzeli, potem ko je 16-letna mamica prijavila zlorabo. Omenjenega dekleta še vedno niso našli, ugotovili pa so, da je bila poročena s 50-letnim moškim. Že v petek so oblasti od tam odpeljale več kot 50 deklic, starih od nekaj mesecev do 17 let, do ponedeljka pa se je to število povzpelo že na 400. Z njimi je odšlo tudi 133 odraslih žensk.
Posestvo je v lasti obsojenega poligamista Warrena Jeffsa, nekoč enega najbolj iskanih zločincev ameriškega zveznega preiskovalnega urada FBI. Jeffs se je poročil s 14-letnico in jo silil k izpolnjevanju zakonskih dolžnosti tudi z njegovim 19-letnim nečakom. Zdaj pa se je izkazalo, da v fundamentalistični mormonski cerkvi, ki jo vodi in ki zagovarja mnogoženstvo, to nikakor ni bil osamljen primer. 14- in 15-letnice so namreč silili v poroke z veliko starejšimi moškimi.
Policisti tudi začasno zadržujejo večje število moških, medtem ko opravljajo preiskavo od vrat do vrat.
Življenje kot v 19. stoletju
Skupnost živi izolirano od zunanjega sveta v preprostih lesenih domovih. Edina izjema je skoraj 25 metrov dolg tempelj, zgrajen iz belega apnenca. Oblačijo se v oblačila, značilna za 19. stoletje. Ženske imajo tako doma sešita krila, ki jim segajo do gležnjev. Rdeče ne smejo nositi, ker naj bi bila Jezusova barva. Lase imajo spete v figo, striči jih ne smejo. Posestvo lahko zapustijo le redko, pri tem pa veljajo stroga pravila. "Spremljati jih morata najmanj dva moška in največ dve ženski lahko hkrati zapustita ranč,“ je povedala Martha Escobel, ki dela na bencinski črpalki v bližini ranča. Kot je še dejala, dekleta z ranča ne smejo.
Spregovorila nekdanja članica
Zaradi njihovega načina življenja odgovorne skrbi, kako se bodo otroci, ki so jih odpeljali od tam, privadili na vsakdan v zunanjem svetu. Na to opozarja tudi Laurie Allen, nekdanja članica skupnosti, ki je pred leti pobegnila. "Mislim, da jih bo večina želela nazaj. To je edino življenje, ki ga poznajo,“ je dejala.
Laurie Allen trdi, da so jo pripadniki sekte ugrabili, ko je bila še otrok. Bila naj bi neke vrste sužnja, osnovne šole ni mogla končati. "Edini način, da te lahko imajo za neke vrste zapornika, je, da ti onemogočijo izobraževanje in socializacijo, da omejijo tvoje stike z zunanjim svetom, da te učijo, da ne misliš s svojo glavo. Ko ti enkrat vzamejo vse to, si suženj. Tako to delajo. Te tehnike uporabljajo že sto let,“ je razlagala.
Pravi še, da so jo vsak dan zlorabljali, zato je večkrat poskušala pobegniti. Leta 1989 ji je to končno uspelo. Vpisala se je na univerzo in leta 1994 diplomirala. Je avtorica dokumentarnega filma, ki razkriva zlorabe v mormonski sekti.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.