Problematika spolnih zlorab otrok prek interneta ni le nekaj, kar se dogaja v filmih ali v tujini, kar je s svojimi prispevki nazorno pokazala novinarska ekipa oddaje Svet. Pokazali so, kako preprosto je navezati stik z neznanci prek spleta in kako hitro mladoletnika lahko začne nagovarjati odrasla oseba, ki se z njim pogovarja o spolnosti.
Razsežnosti problematike spolnih zlorab otrok prek interneta se zaveda tudi naša policija. Posamezna ravnanja policija obravnava predvsem v okviru treh kaznivih dejanj – spolni napad na osebo, mlajšo od 15 let, pridobivanje oseb, mlajših od 15 let, za spolne namene (grooming) ter prikazovanje, izdelava, posest in posredovanje pornografskega gradiva.
Za dogodke, ki so bili predstavljeni v oddaji Svet, so na policiji razložili, da bi lahko šlo za grooming. Kot so razložili na policiji, grooming poteka praviloma prek spletnih klepetalnic, ki jih obiskujejo tudi otroci oziroma mladostniki. Tam vzpostavljajo stike z drugimi ljudmi, pogosto pa mislijo, da klepetajo s svojimi vrstniki.
Vodja sektorja za odnose z javnostjo policije Vesna Drole pravi, da so klepetalnice problematične, ker so odprte in javno dostopne vsakomur brez posebnih omejitev. Otroci lahko do njih dostopajo prek svojih računalnikov, mobilnih telefonov in drugih elektronskih naprav. "Pogosto opažamo, da otroci veliko časa preživijo na teh e-napravah in vzpostavijo številne stike z drugimi ljudmi, med takšnimi klepeti pa se na pobudo neznane osebe celo dogovorijo za srečanje v živo," je pojasnila Droletova.
Neznanci oz. t. i. spletni predatorji pri mladoletnikih izkoristijo njihovo mladost, dajejo jim občutek, da so njihovi prijatelji in da jim lahko zaupajo. Oblikujejo vtis, da imajo enake hobije, mišljenja in interese kot mladoletniki, iz njih pa izvlečejo tudi osebne podatke in informacije. "Še v samem začetku pogovora utegnejo biti do njih nadvse prijazni, da pride čim prej do srečanja," opozarja Droletova.
V primerih, ko je mladoletnik preveč zaupljiv in na primer s storilcem deli svojo intimno fotografijo, se mu to zna hitro maščevati. Storilec namreč lahko mladoletnika izsiljuje in mu grozi, da bo objavil fotografijo povsod, denimo, da jo bo razposlal vsem njegovim prijateljem po elektronski pošti, če se ne bosta srečala ob določenem času na določenem kraju.
Storilci imajo en cilj: srečati se želijo z otrokom, predvsem pa ga želijo spolno zlorabiti. Ko se storilec z otrokom dogovori za srečanje in se dejansko z njim tudi sreča, gre že za kaznivo dejanje pridobivanje oseb, mlajših od 15 let, za spolne namene.
Internet omogoča le navidezno anonimnost
Policija tako resno odsvetuje vsakomur vsakršen stik z neznanimi osebami, ki jih je otrok oz. mladostnik spoznal prek spleta. Staršem pa svetuje, da svoje otroke spodbujajo, da jim zaupajo oziroma povedo o spletnih stikih neznanih oseb oz. za pobude neznancev o srečanju.
Vse preventivne nasvete je treba vzeti resno, opozarjajo na policiji. Internet namreč omogoča praktično neskončne možnosti za raznovrstne zlorabe, predvsem zlorabe otrok. Vendar policisti dodajajo, da ne glede na globalno razsežnost internet omogoča zgolj in samo navidezno anonimnost. "Storilce teh dejanj je možno odkriti, preganjati in sankcionirati," še pravijo na policiji.
Kaj svetujejo staršem?
Policija staršem svetuje, da sodelujejo s svojimi otroki, ti pa naj jim povedo, kako uporabljajo računalnik. Priporočajo skupno učenje in tako tudi ni potrebe za prepoved spletnih klepetalnic. Ob tem pa se starši morajo zavedati tudi, da spletne klepetalnice niso varno mesto za otrokovo "igro". Tako starše policija res opozarja, da elektronske naprave opremijo s programi, ki shranjujejo dejavnosti njihovih otrok na internetu. Z otrokom naj se tudi dogovorijo za omejitve dostopa do interneta. Določijo naj tako časovno kot tudi varnostno omejitev.
Računalnik oziroma drugo napravo, prek katere je mogoče dostopati do interneta, naj postavijo v osrednji prostor, ne v otroško sobo. "Otroci sicer imajo pravico do zasebnosti, a vendarle do odgovorne zasebnosti, za kar naj poskrbijo starši," svetujejo na policiji. Na računalnik, ki ga uporablja otrok, ne spada spletna kamera. Policisti staršem svetujejo še, da znancem in prijateljem prepovedo objavljanje posnetkov otrok brez soglasja otrokovih staršev. Z otrokom pa se je treba tudi pogovoriti, kaj pomeni varna raba interneta.
KOMENTARJI (155)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.