Bralec Igor nam je poslal elektronsko pošto, ki jo je prejel danes zjutraj in v kateri ga nekdo, ki se predstavlja kot Collete Rosenwald, poskuša izsiljevati.
Pošiljatelj v angleščini piše, da ga je programska oprema oz. virus, ki ga je naložil na njegov računalnik, s pomočjo spletne kamere posnel med gledanjem spletne strani z erotično vsebino, in grozi, da bo te posnetke odposlal vsem njegovim kontaktom, če mu ne bo plačal.
"Zahteva tisoč dolarjev v bitcoinih. Seveda mi niti v sanjah ne pade na pamet, da bi nasedel na takšno izsiljevanje, ampak v kolikor je bil ta mail poslan na 1.000.000 naslovov in samo en odstotek ljudi nasede in plača, je nekdo dobil 10.000 dolarjev, denar, za katerega nekateri pošteni Slovenci delajo celo leto. Bitcoin je očitno dovolj varno plačilno sredstvo tudi za ljudi, ki se ukvarjajo z izsiljevanjem in podobnim, saj zagotavlja popolno anonimnost. Sprašujem pa se, ali je to prav, saj je želja nas vseh preprečiti kriminalcem lahek dostop do transakcij denarja," pravi Igor.
Pošiljatelj: Ne moreš me izslediti, zakril sem svoje sledi
Če boš obvestil policijo, vedi, da je moja elektonska pošta neizsledljiva. Zakril sem svoje sledi, še piše pošiljatelj.
"Ne prosim te za veliko, rad pa bi bil nagrajen. Vem, da si prebral sporočilo in dam ti en dan, da izvedeš plačilo. Če ne dobim bitcoinov, bom videoposnetek poslal vsem tvojim stikom, tudi družini in sodelavcem. Če pa plačilo dobim, pa bom posnetek takoj uničil," grozi in doda, da se o zadevi sploh ne misli pogajati, zato nima smisla odpisovati na pošto.
"Če hočeš dokaz, mi odgovori z 'yeah' in posnetek bom poslal 11 tvojim prijateljem."
Policija opozarja: Ne nasedajte tem sporočilom, gre za prevaro!
Prav včeraj so policisti na svojih straneh objavili obvestilo, da so v zadnjem obdobju prejeli večje število sporočil, v katerih občani naznanjajo, da so prejeli elektronska sporočila neznanih oseb, ki od njih zahtevajo nakazilo denarnih sredstev v zameno za neposredovanje nekaterih prejemnikovih vsebin.
"Vse uporabnike obveščamo, da gre v navedenih primerih za množično pošiljanje lažnih sporočil na razne elektronske naslove, kar je poznano kot "spam" pošta," so sporočili policisti.
Prejemnikom tovrstnih sporočil svetujejo:
- ne odgovarjajte na tovrstno prejeto pošto,
- ne odpirajte morebitnih datotek v priponkah,
- ne klikajte na povezave, navedene v sporočilu,
- ne posredujte svojih osebnih ali kakršnikoli drugih podatkov,
- blokirajte prejeto spletno pošto ali osebo oz. jo dodajte na tako imenovano listo nezaželene pošte,
- v primeru, da ste oškodovani, pa lahko dejanje prijavite policistom na najbližji policijski postaji.
Kaj lahko uporabniki spleta naredimo, da ne bi dobili takšnih sporočil?
'Enostavna prevara, s katero poskušajo prestrašiti ljudi'
Spletna stran Varni na internetu je na takšne prevare opozorila že 10. julija. V zadnjih obravnavanih primerih v sporočilo vsebuje tudi geslo, ki so ga pošiljatelji najverjetneje pridobili v eni izmed javno objavljenih ukradenih baz podatkov različnih spletnih storitev. V največ primerih je šlo za geslo, ki so ga uporabniki uporabljali za LinkedIn. V primeru, da še kje uporabljate to geslo, ga nemudoma zamenjajte, svetujejo.
"Izsiljevanja so zadnja leta zelo pogosta, tako z izsiljevalskimi kripto virusi, intimnimi posnetki, izsiljevanja z napadi onemogčanja ipd. Tokratna prevara je precej bolj enostavna, gre za klasično pošiljanje sporočil na množico elektronskih naslovov, kjer goljufi računajo na to, da bodo določen majhen delež prejemnikov tako prestrašili, da bodo ti pripravljeni plačati. Z zadnjim trikom, ko v sporočilo vključijo še javno znano geslo, grožnja na prvi pogled izgleda veliko bolj realna, sploh če uporabniki niso seznanjeni s tem, da je bilo njihovo geslo v preteklosti ukradeno," so še pojasnili.
"Ker je vsebina sporočila vsakič malce drugačna – zadeva sporočila, država napadalca, znesek odkupnine, naslov kripto denarnice, čas, ki je na voljo uporabniku, …, se ta sporočila pogosto izognejo antispam filtrom na poštnih strežnikih, in so dostavljena v poštne predale uporabnikov." Vendar pa brez skrbi, sporočilo lahko obravnavate kot vsako drugo neželeno pošto.
KOMENTARJI (96)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.