V Ljubljani je potekal že tretji posvet na temo zlorab otrok na spletu v Sloveniji. Po uvodnem pozdravu direktorja uprave kriminalistične policije Marjana Fanka, vodje centra za varnejši internet Vasje Vehovarja ter ministra Jerneja Pikala je govorniški oder prevzela Adele Desirs iz Interpola Lyon. Govorniki so se strinjali, da gre za zelo perečo problematiko, ki nujno potrebuje sistemski in predvsem globalni, mednarodni pristop k reševanju.
Dejstvo je, da je vsako leto okoli 50.000 novih objav zlorab otrok. Veliko je na področju odkrivanja teh zlorab že narejenega, a še vedno premalo. Spletno oko skrbi za anonimno zbiranje prijav zlorab otrok. Samo lani so imeli več kot 1000 prijav, od tega so jih kar dve tretjini posredovali policiji. Kar je šokantno, je podatek, da je bilo kar 18 primerov iz Slovenije. Res, da je še vedno večina prijavljenih zlorab iz tujine, a vedno več je tega tudi v Sloveniji.
Minister Pikalo je poudaril, da ima tudi ministrstvo na tem področju pomembno vlogo kot financer in kot organ, ki prenaša direktive EU v slovensko zakonodajo, saj Slovenija potrebuje dober pravni okvir, da bi bilo odkrivanje in preprečevanje zlorab učinkovitejše. "Veseli me, da se internet razvija, me pa vedno manj veseli, da je na internetu vedno več zlorab – še posebej najranljivejših skupin," ugotavlja minister.
Organizatorji so na tokratnem posvetu v kratkem dokumentarcu predstavili tudi mnenja učiteljev, socialnih služb, organizacij, ki se ukvarjajo s preprečevanjem spolnih zlorab, ter tudi internetnih ponudnikov, ki si vsi želijo, da bi bilo veliko narejenega že na področju preprečevanja oz. preventive.
Spregovoril je tudi strokovnjak inštituta za forenziko, ki je opozoril, da je treba izobraziti sodstvo, saj premalo pozna problematiko interneta in zlorab na spletu. Odvetnik družbe Čeferin pa je opozoril, da se storilci, ki na spletu širijo pornografsko gradivo in zlorabljajo otroke, vse preveč izgovarjajo na pravico do svobode izražanja. Poudarjajo, z njimi pa se strinja tudi osrednja gostja posveta Adele Desirs z Interpola, da je pravica otrok do zaščite pomembnejša od svobode izražanja!
Obstajajo primeri, ko pedofili plačajo staršem, da zlorabijo svoje otroke!
Desirsova je spregovorila o svojih izkušnjah na tem področju v okviru svojega dela. Kot je dejala, je splet grozljivo mesto za otroke. Večkrat je imela stike s šokiranimi starši, ki niso mogli verjeti, da so zlorabili njihove otroke, ko so bili na računalniku v varnem zavetju svojega doma. Po njenih izkušnjah gre praviloma pri zlorabi otrok za lokalni zločin, ki postane mednaroden z objavo na spletu. Storilci žrtve po navadi poznajo in so jim blizu. Prihajajo iz različnih okolij, med njimi so gospodinje, zdravniki, direktorji, učitelji, mladi, stari, celo mladoletni. Navzven niso videti kot čudaki, so popolnoma normalni, je poudarila Desirsova.
Zločin ni virtualen, žrtve so resnične, za vsako fotografijo je zlorabljen otrok. Posnetki imajo različne namene: za vzburjenje pedofila, za prepričevanje potencialnih žrtev, da je to popolnoma normalno, tudi za dobiček. Dogaja se, da odrasli po spletu prepričujejo otroke, naj jim pošljejo fotografije ali se sestanejo z njimi. So celo primeri, ko pedofili plačajo staršem, da zlorabijo otroke in jim pošljejo posnetke.
Pri pregonu storilcev je ključno mednarodno sodelovanje in sodelovanje več pristojnih institucij, kot so policija, pravosodje, centri za socialno delo, šole, nevladne organizacije in podobno. Zlorabe so v vseh državah sveta, tudi v Sloveniji. Pri globalnem problemu so potrebne globalne rešitve, je povedala Desirsova. Nujna je blokada strani z zlorabljenimi otroki. Splet je zlata jama za pedofile, je poudarila. Pred nedavnim je bil celo objavljen vodič z več sto stranmi, kako najbolje zlorabiti otroka. Njegovi bralci so razpravljali, ali je pri zlorabi dobro uporabiti drogo, je povedala.
Skrb vzbujajoč je podatek o ogromnem naraščanju zlorabe otrok na spletu, saj od leta 2011 do 2012 ugotavljajo 40-odstotno rast. Posnetki so vse bolj nazorni in nasilni, vse več je zlorabljenih dojenčkov in malčkov, ki še ne govorijo, zato tudi ne morejo prijaviti zlorabe. Izziv je torej vse večji. Zavedati se je treba, da spleta ne bo mogoče popolnoma očistiti. Mogoče bodo nekoč orodja, ki bodo omogočala prepoznavo in izbris prepovedanih vsebin. Žrtve se bojijo spregovoriti, o čemer priča podatek, da od zlorabe do prijave povprečno preteče 22 let. Večina pa zločina sploh ne prijavi. Za vsakim pedofilskim materialom na spletu je žrtev, ki ima pravico, da jo zaščitimo,in to je delo Interpola in vseh organizacij, ki se trudijo preprečevati spletne zlorabe otrok.
KOMENTARJI (107)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.