Ponovljeno sojenje zoper 51-letnega Romana Velikonjo, ki ga obtožnica bremeni umora v jeseniškem lokalu Caffe Inn, se je na kranjskem okrožnem sodišču zaradi imenovanja novega sodnega senata znova začelo od začetka. Nadaljevalo pa se bo v začetku oktobra z obravnavo novega, že četrtega izvedeniškega mnenja o obtoženčevi prištevnosti.

Predsednica petčlanskega sodnega senata Adrijana Ahačič je morala v minulih mesecih od zadnje obravnave oblikovati nov senat. Ena porotnica se, kot je pred sodniško stavbo sama povedala, namreč zaradi bolezni ni mogla udeležiti nadaljevanja glavne obravnave. Zato se je sodnica odločila imenovati nov senat in sojenje se je slabi dve leti po kaznivem dejanju začelo znova, vendar le z branjem zaslišanj iz prejšnje obravnave, saj tožilstvo vztraja pri obtožnici, obtoženi pa pri svoji dosedanji obrambi.
Kljub pričakovanjem, da bi se sojenje vendarle utegnilo končati s sodbo, saj naj bi sodišče le še obravnavalo novo izvedensko mnenje psihiatrične stroke, se je na predlog obrambe za zaslišanje izvedencev sojenje znova podaljšalo. 3. oktobra pa bo predvidoma vendarle na vrsti pričanje ekipe strokovnjakov, ki so pripravili omenjeno novo izvedeniško mnenje, in zaslišanje izvedenca balistične stroke.
Novo izvedeniško mnenje se sicer razlikuje od zadnjega, ki ga je sodnica na zahtevo odvetnika zaradi okuženosti strokovnjaka z izločenim dokazom izločila iz sodnega spisa. "Novo izvedeniško mnenje je potrdilo tisto, kar obramba ves čas trdi. To je, da je bil Velikonja v času streljanja v stanju bistveno zmanjšane prištevnosti, da je bil v afektu, prestrašen, napaden, zbit na tla in poškodovan," je pojasnil obtoženčev zagovornik Dušan Csipö.
Čeprav je novo izvedeniško mnenje v prid obrambi in je po izločitvi ostalih treh, med seboj si različnih mnenj, edino ostalo med dokazi, pa tožilec svoje obtožnice ne bo spreminjal. "Vztrajam pri tem, da ni šlo za samoobrambo, ampak za naklepno kaznivo dejanje umora, poskusa umora in dveh kaznivih dejanj lahke telesne poškodbe," je poudaril okrožni državni tožilec Janez Palovšnik, ki je prepričan, da je bil obtoženi v času storitve kaznivega dejanja prišteven in zato kazensko odgovoren za svoja dejanja.

Palovšnik tudi ne namerava zahtevati novega izvedeniškega mnenja, saj je prepričan, da ta temeljijo le na subjektivni presoji psihiatrov. Izmed osmih, kolikor jih je v okviru štirih izdanih mnenj doslej ocenjevalo duševno stanje obtoženega, so namreč štirje imeli eno stališče, drugi štirje pa nasprotno. "Stroka mora za svojo trditev imeti neke dokaze, sama subjektivna ocena je premalo. Vendar v tem primeru ni nikakršnih dokazov o duševnih boleznih, motnjah ali poškodbah možganov," je opozoril tožilec.
Prepričan je, da ni dokazano niti, da je imel obtoženi pretres možganov. Kot je pojasnil, je Velikonja po streljanju sam peljal v bolnišnico ranjenca in nato odšel iz bolnišnice, medtem ko bi v primeru poškodbe tudi sam ostal na pregledu. V bolnišnico se je vrnil šele tri ure kasneje po posvetu z odvetnikom in z zgodbo o pretresu možganov, česar pa nobena kasnejša ugotovitev ni potrdila, meni Palovšnik. "Izvedenec pa ne more graditi kar na tem, kar pove obtoženec, ampak potrebuje dokaze," je poudaril.
Medtem ko Palovšnik pričakuje obsodilno sodbo, kakršno je okrožno sodišče v Kranju lani pred razveljavitvijo na višjem sodišču že izreklo, pa bo Csipö znova predlagal oprostitev. Sodba bi utegnila biti izrečena že v začetku oktobra, torej slabi dve leti po samem kaznivem dejanju, za katerega je bil Velikonja prvotno obsojen na 13 let zapora.
Velikonja, ki naj bi bil kot vodja jeseniškega lokala Caffe Inn po trditvah obrambe žrtev izsiljevanja, je 10. novembra 2006 v sporu in streljanju v lokalu ubil 28-letnega Elvina Hadžiča. Njegovega tedaj 21-letnega brata Džeralda Hadžiča in Samirja Terziča ter Mirana Kovačeviča pa je ranil. Zaradi lastne varnosti Velikonja iz pripora na sodišče še vedno prihaja v neprebojnem jopiču in v spremstvu oboroženih varnostnikov.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.