Včeraj so pred mestno hišo v Mariboru potekali protesti proti županu Francu Kanglerju. Protestniki so bili mirni do prihoda elektorjev, ki so volili člane v državni svet in na položaj izvolili prav mariborskega župana. To je med protestniki izzvalo veliko razburjenje in v trenutku, ko so mestno hišo začeli zapuščati prvi elektorji, so vanje začeli metati jajca.
Najprej smo govorili z mestnim svetnikom Tomažem Barado, sicer članom Kanglerjeve Županove liste. Barada, večkratni svetovni in evropski prvak v taekwon-doju, nam je dejal, da ga je župan poklical sam, ker da ne more iz mestne hiše, pred katero so nasilni protestniki.
Na klic se je Barada odzval tako, da je na prizorišče prišel s skupino svojih kolegov. Skupaj so pristopili do policistov, saj so želeli vstopiti v hišo, a jim policisti tega niso dovolili. Ob tem je Barada poklical župana, mu povedal, da ne morejo vstopiti, Kangler pa mu je odvrnil, da policisti že pripravljajo način, da ga varno odpeljejo iz mestne hiše. Zato je Barada skupaj s kolegi prizorišče zapustil. Za naš portal pa je pojasnil, da njegova skupina ni bila nasilna in da so protestniki že pred njihovim prihodom v policiste in elektorje metali jajca in kamne.
Barada je še povedal, da je pred prihodom na prizorišče klical tudi vodjo navijaške skupine Viole, ker je mislil, da protest organizira skupina. Dogovoriti se je namreč želel, da bi Kanglerju omogočili varen izhod.
Kangler že podal ovadbe
Kangler predvsem obžaluje, da so bili nekateri mestni svetniki, ki so tudi elektorji, "napadeni in tudi poškodovani". Povedal je, da je bilo poškodovanih več mestnih svetnikov in tudi uslužbenka občinske uprave. Sam pravi, da je včeraj pri glasovanju člana v državni svet dobil 25 glasov, drugi trije protikandidati pa skupaj 12. "Ni me podprla le mestna občina Maribor, ampak sem dobil podporo iz celotne regije," dodaja.
Nad nasiljem med protesti je bil presenečen, saj da so po njegovem prepričanju nekateri šli predaleč in fizično obračunavali s tistimi, ki so v skladu z ustavo glasovali po svoji vesti in po svojem prepričanju.
Kangler pa pravi, da je Barada poklical njega in ga vprašal, kje je. Odvrnil mu je, da je zaprt v mestni hiši in da ne more ven. "To je pa tudi vse, kar sva midva komunicirala," pojasnjuje župan. Osebnega varnostnika nima in si ga tudi ne želi. Je pa danes vložil kazensko ovadbo proti neznanemu storilcu zaradi povzročitve splošne nevarnosti in nekaterih drugih kaznivih dejanj. Prepričan je, da policija mora varovati ljudi in njihovo premoženje.
Župan ne namerava odstopiti
Včeraj pa je Kangler dejal, da je že pred letom dni ponudil odstop in da ni nihče glasoval za to. Dodaja, da ga ne more odstaviti 200-glava množica. Sprašuje se, ali so lahko čez noč pozabili, kaj vse se je zgodilo v Mariboru, odkar je župan. "Se vam zdi, da je to normalno, da me sistematično od prvega dne diskreditirajo. Verjetno smo moteči za nekoga," se še sprašuje.
Kangler izključen iz stranke
Vodstvo SLS je sprejelo sklep, da v skladu s 13. členom Statuta SLS izključuje člana SLS Kanglerja iz stranke. Ta člen določuje, da je član SLS lahko izključen, če s svojim delom, javnim nastopanjem ali drugim ravnanjem povzroči politično ali materialno škodo. ''Zadnje dogajanje v Mestni občini Maribor ter ravnanje člana Franca Kanglerja, s katerim izraža nespoštovanje do institucij pravne države, stranki SLS nedvomno povzroča politično škodo. Ravnanje člana prav tako ni skladno s Kodeksom etičnega ravnanja članov SLS,'' so sporočili iz stranke.
Dodali so, da s tem sklepom ne presojajo o odgovornosti Kanglerja v kateri koli zadevi, ampak da bodo pravno oziroma kazensko odgovornost presojali pristojni organi. Do tedaj vodstvo SLS spoštuje načelo domneve nedolžnosti, so še zapisali. ''Če Franc Kangler dokaže svojo nedolžnost pred institucijami pravne države, vodstvo stranke nima nobenih zadržkov, da nadaljuje svoje delo v SLS,'' so še zaključili.
Protestniki proti Kanglerju: Pregnali so nas zaradi Barade
Na spletnem družbenem omrežju Facebook pa je skupina "Franc Kangler naj odstopi kot župan Maribora" zapisala, da je nemire na protestih izzvala prav Baradova skupina. Menijo, da so to storili namerno, da bi prekinili za njih neljube proteste proti županu. Barada nam je zagotovil, da to ne drži in da so tja prišli izključno zato, ker jih je na pomoč poklical župan, ki je bil ujet v mestni hiši. Še enkrat je ponovil, da med njimi in policisti ni bilo nikakršnega nasilja.
Sicer so organizatorji protestov na Facebooku udeležence pozivali, naj upoštevajo navodila policije in se distancirajo od ljudi, ki se nasilno obnašajo ali povzročajo materialno škodo. Po protestu so na Facebooku objavili fotografiji, ki naj bi kazali, da je bil Barada na čelu skupine, ki je izzvala nasilje. Dodali so, da je ta skupina najprej planila proti policistom in se hitro umaknila, nekaj drugih protestnikov pa naj bi v črednem nagonu začelo proti policistom res metati kamenje. Policisti naj bi skupino, ki se je nato umaknila ob rob trga, pustili pri miru, a je zaradi nasilja razgnala protestnike, še pišejo podporniki gibanja, ki se borijo za Kanglerjev odstop.
V skupini organizirano prek strani na Facebooku napovedujejo že nov protest, ki bo 26. novembra.
Dva policista lažje poškodovana
Mariborski policisti so včeraj sporočili, da so po volitvah v mestni hiši zaradi protestnikov, ki so prišli pred zgradbo, elektorjem in drugim omogočili varen odhod. Med njimi je bil tudi župan Kangler. Pozneje so posamezniki po poročanju policije v zgradbo metali različne predmete in granitne kocke ter jo poškodovali. Policija je protestnike opozorila, da bo uporabila prisilna sredstva, a ker niso tega upoštevali, je policija s solzivcem in gumijevkami razgnala protestnike, še pišejo v poročilu in dodajajo, da sta bila pri tem dva policista lažje poškodovana.
Se Kanglerju maje tudi koalicija?
Položaj mariborskega župana Kanglerja postaja vse bolj zapleten. Po uličnih protestih in kazenskih ovadbah na njegov račun se zdaj županu maje še koalicija v mestnem svetu. V mariborski SDS zahtevajo izredni sklic mestne koalicije, na osnovi katerega bodo oblikovali svoja stališča o morebitnem izstopu iz mestne koalicije.
V SDS menijo, da bo moral župan, ki je dobil pooblastilo za izpeljavo vseh potrebnih investicijskih postopkov nadgradnje in posodobitve avtomatizacije cestnega prometa v občini, vključno s pogajanji z dobavitelji, prevzeti tudi "celotno odgovornost za izpeljavo in zakonitost postopkov v zvezi s tem projektom". V stranki prav tako niso zadovoljni z izvrševanjem investicijskih projektov v Mariboru, saj po njihovi oceni ni bil izpeljan "praktično nobeden izmed že dogovorjenih in prepotrebnih projektov", za katere je občina najela okoli 10 milijonov evrov kredita.
V zvezi s sredinimi protesti pred mestno hišo proti Kanglerju v SDS poudarjajo, da imajo protestniki pravico izražati svoje mnenje na miren in demokratičen način, kar v stranki tudi podpirajo, hkrati pa obsojajo nasilne proteste in uničevanje tuje lastnine.
KOMENTARJI (1994)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.