V nekaterih državah EU se je konec julija in v začetku avgusta več oseb huje zastrupilo z mešanico kokaina in atropina. Kot opozarja predstojnica informacijske enote za prepovedane droge pri Inštitutu za varovanje zdravja (IVZ) Mercedes Lovrečič, je lahko zaužitje tovrstne mešanice smrtno nevarno, saj tako kokain kot atropin pospešujeta bitje srca, protistrup pa ne obstaja. Ali je droga že prisotna v Sloveniji, na IVZ še ne vedo, a možnost obstaja predvsem zaradi odprtih meja znotraj EU.

Po poročanju Agencije EU za droge (EMCDDA) so zastrupitve z nevarno mešanico zabeležili v Italiji, Avstriji in na Nizozemskem. V Italiji se je z mešanico kokaina in atropina zastrupilo 18 oseb in vse so bile zaradi zastrupitve sprejete v bolnišnico. Večje število zastrupitev so zabeležili tudi v več različnih mestih na Nizozemskem, kjer je večina oseb zaradi posledic zastrupitve potrebovala nujno medicinsko pomoč, en primer zastrupitve je bil tudi v Avstriji.
Vse osebe so po zaužitju mešanice kokaina in atropina potrebovale medicinsko pomoč. Pri zastrupljenih so med glavnimi znaki zastrupitve beležili vznemirjenost, razdražljivost, halucinacije, motnje zavesti, suha usta, razširjene zenice, izredno pospešeno bitje srca, izredno povišan krvni tlak ter težave pri dihanju. Tako Italija kot Nizozemska sta zaradi nevarnih zastrupitev z mešanico kokaina in atropina in nevarnosti nadaljnjih zastrupitev izdali posebno opozorilo.
Kot opozarja Lovrečičeva, je lahko zaužitje tovrstne mešanice smrtno nevarno, saj tako kokain kot atropin pospešujeta bitje srca, protistrup pa ne obstaja. A tovrstna mešanica kokaina in atropina se po navedbah Lorenčičeve tokrat ne pojavlja prvič: že leta 2004 se je ta mešanica pojavila v več evropskih državah, kjer je povzročila več zastrupitev ter terjala tudi smrtno žrtev. Februarja lani se je mešanica kokaina in atropina pojavila tudi na slovenskem črnem trgu, prva je na pojav te nevarne mešanice opozorila nevladna organizacija DrogArt.
Nevarni učinki
Kokain je sicer dobro poznana psihoaktivna snov, ki ima poleg lokalnega anestetičnega učinka tudi stimulativni učinek na centralni živčni sistem - povzroča občutek povečane energije, zmanjša občutek utrujenosti in povečuje budnost, poveča motorično aktivnost in zmanjša apetit. Povzroča pa tudi številne neželene učinke na srčnožilni sitem, kot so pospešeno bitje srca, skrčenje arterij in zvišan krvni tlak. Kot pojasnjuje vodja oddelka za toksikologijo pri IVZ Lucija Perharič, je atropin rastlinski alkaloid, ki ga najdemo v rastlinah iz družine razhudnikov, torej v volčji češnji, črnem zobniku in kristavcu.
Lahko pa se ga pridela tudi sintetično. V medicini se uporablja v kardiologiji, v okulistiki, anesteziologiji in kot protistrup pri zastrupitvah z organofosfornimi snovmi (nekateri bojni strupi in pesticidi). Atropin se uporablja tudi kot rekreativna droga, saj poleg razširjenih zenic, motenj vida, pordele kože, zastoja urina, in pospešenega bitja srca povzroča tudi barvite vidne halucinacije, motnje telesne sheme, motnje koordinacije in govora.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.