Vodja Sektorja kriminalistične policije PU Koper Dean Jurič in vodja Oddelka za organizirano kriminaliteto PU Koper Damjan Apollonio sta predstavila podrobnosti obsežne mednarodne kriminalistične preiskave, ki so jo koprski kriminalisti v sodelovanju z Upravo kriminalistične policije GPU izvajali s tujimi varnostnimi organi – EU misijo na Kosovu Eulex in Europolom. Preiskava je potekala proti mednarodni kriminalni združbi, ki je v daljšem časovnem obdobju tihotapila ljudi po tako imenovani balkanski tihotapski poti v države EU.

Kot je pojasnil Damjan Apollonio, so lani oktobra zaznali povečanje nezakonitih prehodov na območju Ilirske Bistrice, Pirana in Kopra. Ugotovili so, da v ozadju teh prehodov stoji večja kriminalna združba, ki skrbi za dotok nezakonitih prebežnikov na območje Slovenije – večinoma z območja Turčije, Afganistana in Kosova. Po državljanstvu so med nezakonitimi prebežniki izstopali državljani Afganistana, Alžirije, Kosova, Tunizije, je pojasnil Jurič. Njihove končne destinacije pa so bile Švica, Italija, Francija in druge države Evropske unije.
Med mednarodno preiskavo so ugotovili, da se člani združbe linearno združujejo med seboj. V obdobju od oktobra do marca so zbrali dovolj dokazov proti kriminalni združbi, ki je v tem obdobju na območju Slovenije izvršila najmanj 17 kaznivih dejanj in na območje pritihotapila najmanj 80 nezakonitih prebežnikov, je pojasnil Apollonio. Poleg tega so osumljenci izvršili še dve kaznivi dejanji – preprečitev uradnega dejanja ali maščevanje uradni osebi in nevarna vožnja v cestnem prometu.

Tihotapci tuji državljani, ki v Sloveniji niso bili redno zaposleni, prejemali pa so socialne prejemke
21. marca so sklenili zaključno akcijo, v kateri so prijeli štiri osumljence – tri državljane Kosova in eno državljanko Slovenije. Podobna preiskava je potekala tudi na Kosovu, kjer so tamkajšnji organi prijeli osem osumljencev. Vseh osumljencev – vključno s tistimi, ki so jih odkrili še v drugih državah – je sicer 30.
Osumljenko, državljanko Slovenije, so po zaslišanju izpustili. Trije tuji državljani pa ostajajo v priporu. Ti so sicer imeli v Sloveniji začasno bivališče in urejen status tujcev, niso imeli redne zaposlitve, so pa prejemali socialne transferje. Kriminalisti so sicer med preiskavo ugotovili, da so tihotapci uporabljali avtomobile višjega cenovnega razreda, živeli pa so v najemniških stanovanjih, za katera so plačevali mesečne najemnine v višini 500 evrov in več. "Osumljenci pa niso imeli niti enega leta delovne dobe v Republiki Sloveniji," je dejal Apollonio.
"Posamezniki iz združbe so bili na območju Slovenije zaposleni za nujno določen čas (dve uri ali štiri ure dnevno) ter na tak način izkoriščali še socialne transferje na območju Slovenije. Prejemali so tudi otroške dodatke – tudi v višini minimalne plače, žene so bile nezaposlene in doma, eden od osumljenih pa je za prevoze ilegalnih prebežnikov izkoriščal celo bolniški stalež," so pojasnili na PU Koper.
Prebežnike pustili 10 ur čakati na mrazu
"Način tihotapljenja je bil klasičen – peš po tihotapskih poteh, po gozdu, v vozilih," je dejal Apollonio. Prebežnike so tihotapili v zelo slabih pogojih in z njimi nehumano ravnali. "Pustili so jih 10 ur čakati v gozdu v snegu," je pojasnil. Prebežniki so nato premraženi sami stopili na cesto in poiskali pomoč.
"Z opisanim dejanjem so jasno pokazali, da jim je malo mar za življenje in zdravje njihovih sodržavljanov in da jih dejansko vodi zgolj pohlep in na takšen način izkoriščajo njihovo stisko oziroma težnjo po vstopu v EU," pravijo kriminalisti.
Kriminalna združba je za plačilo zahtevala od 3000 do 4000 evrov na enega prebežnika. Kriminalisti so ugotovili še, da je bil za večino nezakonitih prebežnikov z območja Kosova izrečen ukrep prepovedi vstopa na območje EU. Predvsem zaradi storitve različnih kaznivih dejanj in prekrškov v članicah EU in Švici.
Denar, ki so ga pobrali od prebežnikov, so si organizatorji razdelili v dogovorjenih deležih. 31-letna državljana Kosova iz Slovenskih Konjic in Maribora sta od organizatorjev, ki sta delovala na območju Kosova (25-letnega in 31-letnega državljana Kosova) za njun del poti zahtevala med 600 in 800 evrov po osebi. Med 3000 in 4000 evrov so plačevali tudi prebežniki iz Turčije, ki so najprej z letali zakonito prispeli na območje BiH, nato pa s pomočjo organizatorjev pot nadaljevali na nezakonit način do ciljnih držav.
Že včeraj so iz PU Koper sporočili, da so ob sodelovanju kolegov iz drugih policijskih uprav v sredo prijeli člane mednarodne kriminalne združbe, opravili so hišne preiskave, različne aktivnosti pa nadaljujejo tudi danes.

Med kriminalistično preiskavo so uporabljali tudi prikrite preiskovalne ukrepe, ki jih je odobrilo Okrožno državno tožilstvo v Kopru in PS OS Koper. Preiskavo je usmerjalo koprsko tožilstvo, ves čas pa so intenzivno sodelovali s tujimi varnostnimi organi, s katerimi so si sproti izmenjevali podatke.
Kako je delovala tihotapska mreža?
V zaključeni kriminalistični preiskavi je bilo skupno ovadenih 9 oseb, in sicer:
- 31-letni državljan Kosova začasno stanujoč na območju Slovenskih Konjic,
- 28-letni državljan Kosova začasno stanujoč na območju Poljčan,
- 24-letna državljanka Slovenije iz območja Slovenskih Konjic,
- 31-letni državljan Kosova in Srbije stalno stanujoč na območju Maribora,
- 33-letni državljan Kosova, Srbije in Črne Gore stalno stanujoč na območju Slovenskih Konjic,
- 41-letni državljan Srbije začasno stanujoč na območju Izole,
- 44-letni državljan Hrvaške,
- 25-letni državljan Kosova,
- 31-letni državljan Kosova.
Ugotovili so, da sta bili vodji združbe na območju Slovenije 31-letni državljan Kosova z začasnim bivanjem na območju Slovenskih Konjic in 31-letni državljan Kosova s stalnim bivanjem na območju Maribora, ki sta organizirala tihotapljenje kosovskih državljanov preko ozemlja Hrvaške, v enem primeru tudi preko ozemlja Madžarske, v države članice EU.
"Predstavljala sta vlogo organizatorja na lokalni ravni, saj sta angažirala prevoznike ilegalnih prebežnikov in voznike predhodnice, v večini primerov pa sta bila tudi sama bodisi prevoznika ilegalnih pribežnikov bodisi t. i. voznika predhodnice. Poleg tega sta od organizatorjev z območja Kosova (od 25-letnega in 31-letnega državljana Kosova) za opravljene prevoze ilegalnih prebežnikov prejemala plačila in nato sama plačevala ostalim, in sicer 28-letniku z območja Poljčan, 24-letnici z območja Slovenskih Konjic, 33-letniku z območja Slovenskih Konjic in 41-letniku z območja Izole. Vsi navedeni so bili prvima organizatorjema podrejeni, delovali so po njunih navodilih," so pojasnili na PU Koper.
31-letni državljan Kosova iz Slovenskih Konjic je sprva deloval skupaj s 44-letnim državljanom Hrvaške, nato pa sta se ločila in spremenila način delovanja, so ugotovili preiskovalci. Vsak s svojo ekipo sostorilcev sta namreč delovala na različnih lokacijah na območju Slovenije. "44-letni državljan Hrvaške je nato ilegalne prebežnike s sostorilci tihotapil predvsem na območju Staroda, na območju naselja Mune in Zavrča. 31-letni državljan Kosova z začasnim bivanjem na območju Slovenskih Konjic, pa se je v nadaljevanju povezal z 31-letnim državljanom Kosova, s stalnim bivanjem na območju Maribora, nakar sta z zgoraj navedenimi sostorilci tihotapila ilegalne prebežnike na območju Mlinov (Sočerga), doline Dragonje, Staroda, Jelšan, Bizeljskega, Podčetrtka, Gruškovja in Zavrča. Ilegalni prebežniki so bili v nadaljevanju po ozemlju Slovenije in nato preko bivših mejnih prehodov z Italijo (Fernetiči, Škofije, Plavje), prepeljani do ciljnih držav, bodisi Italije, Avstrije, Švice," so še zapisali koprski kriminalisti.
KOMENTARJI (89)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.