Slovenskega jadralnega padalca, ki je v nedeljo pristal na minskem polju na Jahorini in ostal brez obeh nog, bi, če bi helikopter prišel pravočasno, lahko rešili, trdi predsednik jadralnega kluba Extreme Sport Mirvad Zenuni, ki so ga prvega obvestili o nesreči.
Zenuni je za bosanski portal Sarajevo-x povedal, kako se je celotna reševalna akcija odvijala. ''V soboto smo bili na Bjelašnici. Okoli 12. ure je prišlo pet moških iz Slovenije in se zanimalo o tem, kje bi lahko jadrali. Ugotovil sem, da gre za neizkušene padalce, ki jadrajo kakšno leto ali dve. Predstavil sem jim Bjelašnico in dogovorili smo se, da bomo jadrali v nedeljo. Dal sem jim našo radijsko frekvenco in svojo telefonsko številko, če bi kaj potrebovali,'' se spominja Zenuni trenutka, ko je spoznal slovenske jadralne padalce.
Kot je nato povedal, se v nedeljo slovenski padalci niso oglasili, zato je Zenuni mislil, da so odšli domov, a ob 14.20 je prejel telefonski klic. ''Poklical me je drugi moški, bil je paničen. Ko mi je povedal, da so na južni strani Jahorine, me je pretreslo. Vem, da je to območje minirano. Zavpil je: ''Moj brat močno krvavi. Pomagaj!'' Kje se nahaja, ni znal pojasniti, a se nam je zdelo, kje bi lahko bili,'' je povedal Zenuni, ki je s kolegi takoj odšel po pomoč.
O dogodku so obvestili policijo, reševalce in gorsko reševalno službo. Vedeli so, da gre za nedostopen teren in da lahko nesrečnega padalca pravočasno reši le helikopter. ''Takrat smo izvedeli, da imata Federacija in Republika srbska neka nesmiselna pravila in da dežurajo v izmenah. Sedem dni eni, sedem dni drugi. Zdaj je bila na vrsti Republika srbska, ki je prevzela reševalno akcijo, a zato ker so akcijo prevzeli oni, helikopter vojske BiH, ki je bil pripravljen na vzlet v Rajlovcu, ni mogel poleteti, ker naj bi prišel helikopter iz Banjaluke. Tako smo čakali dve uri, do ponesrečenca pa ni prišel nihče. Če bi reševalci prispeli pravočasno, bi mu nogi lahko rešili,'' meni Zenuni.
Po tem se je Zenuni odločil, da bo o dogodku obvestil slovensko veleposlaništvo v Sarajevu. ''Zahteval sem, da oni posredujejo, da Eufor aktivira svoj helikopter. Gospe, ki se je oglasila, sem rekel, da bo moški umrl, če helikopter v naslednje pol ure ne poleti. Gorska reševalna služba s Pal je svoje delo opravila vrhunsko, a so bili pozni, ker niso imeli helikopterja,'' je ogorčeno povedal Zenuni, ki je prepričan, da je slovenski jadralni padalec živ samo zato, ker ima tako močno voljo.
''Dela v ljubljanskem kliničnem centru in je sam sebi previjal rane. Glavni krivci smo mi in nerešeni odnosi med Federacijo in Republiko srbsko. Še ena velika težava je, ker ni oznak, da je teren miniran,'' je še povedal Zenuni in vsem, ki se ukvarjajo s tem ekstremnim športom, svetoval, da kjer koli bodo jadrali, naj se oglasijo domačim jadralnim padalcem.
Stanje padalca boljše kot prejšnje dni
Sicer je stanje slovenskega jadralnega padalca še vedno resno, vendar boljše kot prejšnje dni. Bolnik se dobro odziva na terapijo in kaže znake okrevanja, so danes povedali v sarajevskem kliničnem centru.
Kot je v telefonskem pogovoru povedala predstavnica za stike z javnostmi sarajevskega kliničnega centra Biljana Jandrić, slovenskega padalca naslednjih sedem dni še ne bodo prepeljali v Slovenijo. Ponesrečeni padalec je še vedno v umetni komi. Pri njem je tudi njegova družina in skupaj z njo se bodo v kliničnem centru dogovorili o nadaljnjih korakih, je še povedala Jandrićeva.
Po poročanju oddaje 24UR naj bi 28-letnika jutri začeli zbujati iz umetne kome, a to ne pomeni še odhoda domov. Njegovo stanje mora biti pred prevozom v Slovenijo stabilno.
KOMENTARJI (94)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.