V Siriji je včeraj umrlo najmanj 248 ljudi, med njimi 109 civilistov, danes poroča Sirski observatorij za človekove pravice, ki je četrtek razglasil za najbolj krvav dan od začetka protirežimskih protestov, ki so od marca do sedaj zahtevali že več kot 17.000 smrtnih žrtev. V zadnjih dneh spopadi med sirskimi vladnimi silami in uporniki sicer potekajo zlasti na območju Damaska, o bojih pa poročajo tudi iz Homsa, Alepa, Idleba in Hame.
Svoje domove zapustilo že milijon ljudi
Da je stanje v državi naravnost grozovito, pričajo tudi podatki, da naj bi samo v zadnjih dveh dneh v Libanon prispelo več kot 30.000 beguncev. Po ocenah Visokega komisariata OZN za begunce je v 16 mesecih konflikta državo uradno zapustilo že okoli 120 tisoč ljudi, neuradno pa še veliko več. Panos Moumtzis, regijski koordinator, je v začetku tedna sicer dejal, da območje zapusti okoli tisoč ljudi na dan, svoje domove pa naj bi znotraj države skupno zapustilo že milijon prebivalcev. Tisti uporniki, ki še vztrajajo doma, se vsakodnevno soočajo z grožnjami s smrtjo. Okoli dva tisoč upornikov naj bi se skrivalo v predmestnih šolah ter parkih.
Sirijske meje sicer ostajajo odprte, ljudje pa bežijo tako tudi v Turčijo, Jordan in Irak. Več kot 80 uporniških avtobusov je v zadnjih dneh pripeljalo v Irak. Iraška vlada je v Damask nedavno poslala tudi dve letali, da evakuirajo svoje državljane.
Spopadi v Siriji se tako nadaljujejo tudi danes. Sirska vojska naj bi po poročanju sirske državne televizije upornike pregnala iz četrti Midan v prestolnici Damask. Po poročanju televizije so "borci iz Midana v Damasku pregnali vse plačane teroriste in ponovno vzpostavili varnost". Po vsej državi naj bi bilo po navedbah aktivistov danes ubitih skoraj 100 ljudi. Po navedbah privržencev opozicije so uporniki v Damasku napadli sedež policije na eni izmed osrednjih ulic v mestu. Nedaleč od tega poslopja so pred tem režimske sile streljale na moške, ki so po petkovih molitvah vzklikali gesla proti predsedniku al Asadu.
Za zdaj pa ni potrditve poročil sirske televizije, po katerih je režimska vojska iz damaščanske četrti Midan, kjer so dneve potekali ostri boji, pregnala upornike.
Poveljniki uporniške Svobodne sirske vojske so medtem oborožene privržence opozicije pozvali, naj ubijajo tujce, ki se borijo na strani režima.
V danes objavljenem pozivu so zapisali, da so legitimna tarča borci libanonskega šiitskega gibanja Hezbolah in pripadniki iranske revolucionarne grade, kot tudi iraški borci in palestinske skupine, ki služijo al Asadu.
Ruski veleposlanik: Al Asad pripravljen na civiliziran odhod
Ruski veleposlanik v Franciji Aleksander Orlov je danes za Radio France International dejal, da je sirski predsednik Bašar al Asad pripravljen prepustiti oblast, a samo na "civiliziran način". Moskva je medtem zanikala navedbe, da naj bi se al Asadova soproga zatekla v Rusijo.
Kot je dodal Orlov, je al Asad sprejel načrt za prenos oblasti, ki so ga svetovne sile dorekle v Ženevi, in imenoval predstavnike za pogovore z opozicijo. Navedbe ruskega veleposlanika o možnem odhodu al Asada je že zanikala sirska državna televizija, ki jih je označila za povsem neutemeljene.
Nadaljevalnje dela opazovalcev ali organiziran umik?
Varnostni svet ZN je danes soglasno potrdil predlog britanske resolucije o podaljšanju misije neoboroženih opazovalcev v Siriji (Unsmis) za "dokončnih" 30 dni, razen če bodo vladne sile umaknile težko orožje in se bodo razmere dovolj izboljšale za varno nadaljevanje dela misije.
Resolucijo so pozdravili vsi veleposlaniki stalnih članic Varnostnega sveta, čeprav si njeno besedilo razlagajo različno. Za Rusijo to pomeni nadaljevanje dela misije, za ZDA pa začetek organiziranega umika.
Moskva: al Asadove soproge ni v Rusiji!
V Moskvi so sicer danes kot govorice zavrnili navedbe, ki so se pojavile na svetovnem spletu, da naj bi se al Asadova soproga Asma zaradi stopnjevanja nasilja zatekla v Rusijo. Asme namreč že nekaj časa ni bilo mogoče videti v javnosti, zato so se pojavila različna ugibanja.
ZDA prekinja oborožitveno pogodbo med Pentagonom in Rusijo
Predstavniški dom kongresa v ZDA pa je medtem podprl prekinitev oborožitve pogodbe med Pentagonom in Rusijo. Za prekinitev v obliki amandmaja k zakonu o obrambnih izdatkih v letu 2013 je glasovalo 407 kongresnikov, pet jih je bilo proti. Zakon mora potrditi še senat.
Demokrat Jim Moran je ob predstavitvi amandmaja po poročanju AFP okrcal Pentagon zaradi pogodbe z ruskim državnim podjetjem Rosoboronexport, ki sirskemu predsedniku al Asadu dobavlja topove, ostrostrelske puške in bojne helikopterje.
Pentagon je namreč minuli teden napovedal sklenitev pogodbe z Rosoboronexportom za dobavo desetih bojnih helikopterjev Mi-17 v vrednosti 171 milijonov dolarjev za operacije ameriške vojske v Afganistanu.
Za posledicami eksplozije v Damasku umrl tudi vodja sirske nacionalne varnosti
Vodja sirske nacionalne varnosti, general Hišam Ihtiar, ki je bil ranjen v sredini eksploziji v sirski prestolnici Damask, je danes umrl za posledicami poškodb, je poročala sirska državna televizija. Ihtiar je bil skupaj z notranjim ministrom Mohamedom al Šaro ranjen v eksploziji bombe, v kateri so bili ubiti obrambni minister Daud Radžiha, svak sirskega predsednika Bašarja al Asada, Asef Šavkat in vodja kriznega centra za zatrtje protirežimskih uporov, general Hasan Turkmani.
71-letni Ihtiar je bil ključna oseba režima sirskega predsednika Bašarja al Asada pri zatiranju protirežimskih uporov, skupaj še z nekaterimi drugi visokimi predstavniki sirskega režima pa je 20. maja preživel poskus zastrupitve s hrano. Tri dni pozneje ga je Evropska unija uvrstila na seznam oseb iz Sirije, proti katerim so razglasili sankcije. V Siriji bodo sicer danes na državniških pogrebih pokopali vse tri predstavnike sirskega režima, ki so umrli neposredno v sredini eksploziji.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.