"Ne vem, bila je hipna odločitev. Bil sem v stiski, nujno sem potreboval denar. Nimaš ga, pred teboj pa leži kot na pladnju. Danes tega ne bi več naredil. Ali pač. A ko sem enkrat začel jemati tisti denar, se nisem mogel ustaviti. Ni poti nazaj," je na vprašanje novinarja Slovenskih novic, zakaj je okradel podjetje, pojasnil Sintalov varnostnik Borut Hriberšek, ki se je včeraj predal policiji.
Pred predajo policiji je poklical v uredništvo Slovenskih novic in jim zaupal svojo zgodbo ter naročil, da obvestijo policijo. Z novinarjem se je dogovoril na Šentilju, kjer ga je policija tudi prijela. Kot je dejal Hriberšek, dejanje obžaluje, a že čuti olajšanje.
Kot je pojasnil, se je po ropu odpravil na Dunaj, kjer je v neki garažni hiši pustil avto, od tam pa v Salzburg, Augsburg, Frankfurt, še najdlje se je zadrževal v Manheimu.
Denar shranjen v tujini
Na poti proti Avstriji se je najprej ustavil na Petrolu pri Lopati in nakazal v kamniški dom 349,10 evra, kolikor je bila njegova mati dolžna. Hriberšek je še pojasnil, da so ocene, da je odnesel 911 tisoč evrov, pretirane. Pravi, da ni odnesel več kot 650 tisočakov. Nekaj denarja je prinesel nazaj v Slovenijo, večina denarja pa je v tujini.
In zakaj se je odločil za predajo? Hriberšek je pojasnil, da ni želel, da bi še naprej trpela njegova družina. "Zlomilo me je, ko sem izvedel, da so partneričini sodelavci začeli zbirati denar zanjo. To pa ne. Ne morem dovoliti, da jaz z ogromnim kupom denarja hodim po svetu, zanjo pa morajo zbirati nekakšno denarno pomoč," je dejal.
Pojasnil je še, da mu še na misel ni prišlo, da bi se odselil v eksotične kraje. "Saj tudi v Nemčiji za nekaj tisočakov dobiš nove dokumente. Bel sem, nisem rumen ali črn, tekoče govorim nemško. Nikoli me ne bi odkrili," je dejal.
Dodal je še, da ne želi, da bi obtoževali njegove sodelavce, ker ga niso zasačili pri delu. "Popolnoma nič niso krivi, gre za poštene in profesionalne ljudi," je dodal za Slovenske novice.
Najprej odredili 30-dnevni pripor, nato ga preklicali
Policija je sporočila, da so Hriberšku na območju Šentilja odvzeli prostost, nato pa so ga privedli na zaslišanje k preiskovalnemu sodniku, ki je odredil pripor. Kriminalistična preiskava še ni končana, zato kriminalisti in policisti nadaljujejo delo, še pravijo na policiji.
Varnostnikov odvetnik se je na 30-dnevni pripor pritožil. Kot je dejal, je Hriberšek sam prišel nazaj in povedal, kje je denar. To pomeni, da ne more biti begosumen, pojasnjuje odvetnik. Hriberšek je tudi prinesel okoli 100.000 evrov in izročil ključe omarice na eni od železniških postaj v Nemčiji, kjer je pustil preostanek denarja. Po odvetnikovi pritožbi so sklep o 30-dnevnem priporu razveljavili, v naslednjih 48 urah pa morajo vnovič odločati o tem, ali bo moral biti Hriberšek res 30 dni za zapahi. Do nove odločitve sodišča Hriberšek vseeno ostaja v priporu.
V Sintalu zadovoljni
Po besedah predsednika uprave Sintala Roberta Pistotnika so bili v Sintalu ves čas prepričani, da bo Hriberška dosegla roka pravice. Veseli jih, da se je zadeva tako razpletla. Odprto vprašanje pa ostaja, ali bo vrnil celoten znesek.
Glede zmede o tem, ali je Hriberšek odnesel 911.000 ali pa 650.000 evrov, v Sintalu pravijo, da sami niso nikoli objavili podatkov o znesku ukradenega denarja. Prav tako v javnost niso dajali načina izvedbe tatvine, niti niso komentirali navedb drugih. "Lahko pa povemo, da so tako navedbe o zneskih, kakor tudi nekateri podatki o tatvini neresnični," še pravijo v Sintalu.
KOMENTARJI (828)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.