Zvečer so ga odpeljali na Zavod za prestajanje kazni zapora Koper in ga izročili pravosodnim policistom. Prevzem in izročitev v koprske zapore sta potekala brez posebnosti, so še pojasnili na GPU. Iz Kanade so ga tamkajšnji varnostni organi deportirali v skladu z njihovo priseljensko zakonodajo, so dodali.
Razvpiti poslovnež Sergej Racman, med drugim nekdanji lastnik ljubljanskega Koloseja, je obtožen vpletenosti v hudodelsko združbo, ki je od 1. avgusta 2014 do 23. januarja 2019 za prostitucijo v nočnem klubu Marina na Ajševici izkoriščala 413 deklet. Konec julija lani je tako koprsko sodišče proti Racmanu v omenjeni zadevi odredilo pripor, ker pa se tam ni zglasil, ga je policija uvrstila na seznam iskanih oseb, proti njemu pa je bila razpisana tudi mednarodna tiralica Interpola.
Pred roko pravice je pobegnil v Kanado, tam so ga konec avgusta – menda povsem naključno med kontrolo prometa – prijeli in stekel je postopek za izročitev. "V sredo, 26. avgusta 2020, so kanadski varnostni organi obvestili slovensko policijo, da so izsledili in prijeli slovenskega državljana, ki so ga slovenski pravosodni organi iskali s tiralico, evropskim nalogom za prijetje in predajo ter mednarodno tiralico zaradi sodelovanja v kriminalni združbi, ki je izvajala kazniva dejanja zlorabe prostitucije," so takrat sporočili z Generalne policijske postaje.
Postopek izročitve bi lahko trajal tudi več let, a tokrat ni bilo tako. V Kanadi morajo namreč najprej ugotoviti, ali obstajajo pravni razlogi za samo izročitev, nato pa mora to odločitev potrditi še politika. Racman bi lahko skušal doseči, da se izročitev zavrne ali pa postopek vsaj zavleče, a mu vsaj v prvem primeru velikih možnosti za uspeh niso pripisovali.
Racmana naj bi po naključju prijeli med rutinsko kontrolo prometa
Kot so neuradno poročali v oddaji 24UR, naj bi Racmana v Kanadi izsledili že nekaj časa nazaj, a kanadski policisti niso takoj ukrepali. Racman naj bi v Kanadi tudi večkrat menjal svoje prebivališče, na koncu pa naj bi ga prijeli med rutinsko kontrolo prometa in ne na podlagi razpisane mednarodne tiralice.
Kot so še neuradno poročali v oddaji, naj bi naši pristojni že začeli dogovarjanje o izročitvi, sam postopek pa se vodi skladno s pravili kanadskega nacionalnega prava. A ker je to delno pravni, delno pa politični postopek, bi vse skupaj lahko trajalo tudi več let. V Kanadi morajo namreč najprej ugotoviti, ali obstajajo pravni razlogi za samo izročitev, nato pa mora to odločitev potrditi še politika. Poleg tega pa se lahko Racman sklicuje na določena pravna sredstva in skuša s tem doseči, da postopek izročitve Kanada celo zavrne. To je sicer malo verjetno.
Sergej Racman je obtožen vpletenosti v hudodelsko združbo, ki je od 1. avgusta 2014 do 23. januarja 2019 za prostitucijo v nočnem klubu Marina izkoriščala 413 deklet. Konec julija lani je tako koprsko sodišče proti Racmanu v omenjeni zadevi odredilo pripor, ker pa se tam ni zglasil, je policija Racmana uvrstila na seznam iskanih oseb, proti njemu pa je bila razpisana tudi mednarodna tiralica Interpola.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.