Umor mehiške turistke Selene še vedno zaposluje hrvaško javnost. Nič nenavadnega, saj gre za primer, kot ga v Splitu in na širšem območju Hrvaške ne pomnijo. Brutalen umor je tudi prebivalcem mesta pognal strah v kosti. Marjanu, priljubljeni točki za sprehode, se še vedno na daleč izogibajo ali pa tja hodijo le v skupinah in v spremstvu psov. Kot poroča Jutarnji list, pa v trgovinah celo zmanjkuje izdelkov za samoobrambo, kot je na primer solzivec. Ženske naj bi pogosto celo zanimalo, kje je mogoče najeti pse čuvaje, ki bi jih spremljali na sprehode.
31-letna Mehičanka je umrla na grozljiv način. Našli so jo s skoraj odrezano glavo, zakopano v plitvem grobu, s privzdignjeno obleko in brez spodnjega perila. Z zvezanimi rokami je ležala v lastni krvi.
Poleg policije tako morilca na svoj način, predvsem z razvijanjem številnih teorij, iščejo tudi hrvaški mediji. Zaradi natančnosti pri izvedbi umora se tako zdaj sprašujejo, ali morilec ni morda mesar.
Morilec pa je medtem še vedno na svobodi, čeprav je za seboj pustil cel niz dokazov, kar nasprotuje teoriji, da bi lahko šlo za delo profesionalnega morilca. Poleg tega se ne Selena ne njen brat Emanuel, s katerim je potovala po Evropi, nista gibala v krogih zloglasnih mehiških kartelov.
A čeprav morilec še ni za zapahi, je že jasno, da bo tožilstvo, ko ga najdejo, zanj zahtevalo maksimalno kazen, ki je 40 let zapora, piše Jutarnji list. Daleč stran od oči javnosti so se sicer policisti doslej pogovorili z več kot 154 potencialnimi pričami in 24 osumljenci.
Na začetku je bil med njimi tudi Selenin brat Emanuel, ki pa so ga hitro črtali s seznama, saj je uspešno opravil poligrafsko testiranje, prav tako ni nobenih fizičnih dokazov o njegovi krivdi. Prav teh pa v tem primeru ne manjka. Morilec je namreč za seboj pustil več osebnih predmetov, DNK in celo prstni odtis.
Poleg tega sta se Selena in Emanuel odlično razumela. Oba sta delala v telekomunikacijskih podjetjih in sta imela nadpovprečno dobro plačo, ki jima je omogočila večmesečno potovanje po Evropi. Oba sta bila samska, so izbrskali mehiški mediji. On tri leta, ona sedem mesecev. Na potovanju pa nista veliko zapravljala. Za bivanje sta izbirala hostle, mobilna telefona sta uporabljala le redko. Na Hrvaškem sicer nista imela znancev.
Potovanje po Evropi sta imenovala "največja pustolovščina v življenju". In ovekovečila sta skoraj vsak trenutek. Preiskovalci so namreč na Marjanu našli tudi oba fotoaparata, s katerima se je Selena na hrib odpravila fotografirati panoramo Splita. Na njima je na stotine fotografij s potovanja po Evropi.
Selenin brat se je že vrnil v Mehiko. Hrvatom se je zahvalil za podporo v težkih trenutkih in povedal, da bo zanj najtežje, ker se bo moral doma soočiti z žalujočo družino in spet podoživeti tragedijo.
Zelo težko izgubo hčerke prenaša mama, ki je že vse, odkar je prejela novico, v bolnišnici. Selenini posmrtni ostanki bodo v Mehiko pripotovali šele naslednji teden.
Mehiški mediji so se za Selenin umor sicer začeli zanimati šele, ko so izvedeli, na kakšen način je bila ubita, je za Slobodno Dalmacijo povedal novinar Yaotzin Botello, dopisnik mehiških medijev iz Berlina. "Vse dokler niso našli trupla, ni bilo nobenih informacij o njenem izginotju," je dejal.
Kot pravi, njihovi mediji spremljajo članke hrvaških časopisov, začeli pa so tudi sami poizvedovati. "Zanimanje narašča, ker se še vedno ne ve, kdo je storilec, in ker je primer tako skrivnosten," je dejal.
Botellu pa je uspelo izvedeti, da je imela Selena povsem običajno življenje, rada je imela naravo in sprehajanje po parkih.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.