Sedem francoskih družin toži družbeno omrežje TikTok, saj naj bi direktno vplivala oziroma škodovala zdravju mladih. Povod za tožbo pa sta bila dva primera v katerih sta dva mladoletnika storila celo samomor.
Odvetnica družin Laure Boutron-Marmion, je za portal Euronews povedala, da sta zasvojenost in omejeno moderiranje vsebin na TikToku škodljiva za mlade. V obtožnici zastopnica družin družabno omrežje obtožuje neposredne škode za zdravje mladih ljudi. Povedala je, da želi za vsako krivdo, ki jo stori nekdo drug, oškodovancu povrniti škodo, v tem primeru se ji zdi kombinacija zasvojljive zasnove aplikacije in pomanjkanjem moderiranja vsebine resnično problematična.
TikTok pa se je na vprašanja portala odzval in zapisal, da lahko starši od leta 2020 nadzorujejo in omejujejo uporabo aplikacije z družinsko povezavo, poudarili pa so tudi, da pri platformi sodeluje več kot 630 francosko govorečih moderatorjev. "Ko ljudje v iskalnik vpisujejo besede kot je samomor, so takoj preusmerjene na stran z informacijami o lokalni telefonski liniji za pomoč in ostalimi informacijami, se je odzval TikTok," so zapisali.
Boutron-Marmion je poudarila ranljivost otrok in najstnikov, ki se vsakodnevno soočajo z vsebinami, ki spodbujajo samopoškodovanje ali samomor. Mati ene od najstnic, ki si je vzela življenje, pa je za francoske medije povedala, da bi bila njena hči še vedno z njo, če aplikacije ne bi bilo. Septembra 2023 je namreč vložila pritožbo zaradi spodbujanja k samomoru, nepomoči osebam, ki se znajdejo v nevarnosti in pa propagande oziroma oglaševanja načinov za izvedbo samomora, njena pritožba pa je še vedno v fazi preučevanja.
"Slabšanje zdravstvenega stanja najstnikov je zelo resno. To so otroci, ki so se nevarno približali smrti ali pa jih žal ni več med nami," je povedala Boutron-Marmion. Izpostavila pa je tudi, da ima različica aplikacije, ki je na voljo na Kitajskem – Douyin, vzpostavljene zaščitne ukrepe za račune mladoletnikov in sicer z dnevno časovno omejitvijo oziroma digitalno policijsko uro. Dodala je, da bo moral TikTok zdaj pred sodiščem odgovarjati z argumenti, potem pa bodo imeli besedo še sodniki.
Ni pa TikTok edino družbeno omrežje, ki je tarča tožb v zvezi s podobnimi primeri, na sodiščih se vse večkrat znajdejo tudi Facebook, Instagram in Snapchat, ki predvsem vplivajo na mlajše uporabnike.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.