Nasilje v družini po podatkih policije od leta 2000 narašča, najvišje je bilo lani, ko je policija podala 5017 kazenskih ovadb, kot vse kaže, pa bo ovadb letos še več. Pravzaprav realnih podatkov o razsežnosti pojava nasilja v družinah v Sloveniji ni. Podatki, ki so na voljo, so le delni, saj jih ločeno zbirajo policija, zdravstvene institucije in nevladne organizacije. V policijski evidenci so zgolj primeri prijavljenih dejanj nasilnega vedenja. V okviru zdravstvenih institucij ni sistematičnega zbiranja podatkov o tem, koliko žrtev nasilja poišče zdravniško pomoč, in je vodenje evidence prepuščeno posameznim enotam. Društva za pomoč žrtvam nasilja pa beležijo zgolj tiste primere, ki se dejansko obrnejo nanje, prav tako Centri za socialno delo. Povzročitelji nasilja so v 88 odstotkih primerov moški in 12 odstotkih ženske.
Nadjina zgodba naj bo v poduk
Nadja je Marjana spoznala v nekem lokalu februarja, na dan, ko ji je umrla mama. Bila je povsem na dnu, on pa jo je na vsak način poskušal razvedriti. Bil je prijazen in zabaven, takrat se ji še sanjalo ni, da je zelo nasilen človek. Srečna je bila, ko sta postala par, po nekaj mesecih sta skupaj tudi zaživela in kmalu je spoznala kruto resnico o svojem dragem. “Nekega dne me je grdo ozmerjal, češ da se spogledujem z drugimi moškimi, čeprav očitki nikakor niso bili na mestu,” se spominja Nadja. Marjanu je bilo kasneje žal, moledoval je in jokal, Nadja pa mu je vedno znova oprostila. Pravi, da si takrat niti v snu ni mogla misliti, da jo bo nekega dne brutalno mučil z nožem in kladivom.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.