Na kranjskem okrožnem sodišču se je vnovič začelo sojenje bivšemu tržiškemu županu Pavlu Ruparju, ki mu občinski svetniki LDS iz preteklega mandata očitajo kazniva dejanja obrekovanja. Po dveh prestavitvah sojenja zaradi Ruparjeve odsotnosti se je bivši župan in nekdanji poslanec obravnave vendarle udeležil. Na njej so prebrali obtožbi, ki sta bili zaradi sodbe višjega sodišča nekoliko spremenjeni, in zagovor obtoženega ter opravili zaključne govore. Izrek sodbe bo v četrtek.
Na sojenju novih dokazov ni bilo, zato je glavna obravnava potekala hitro, s prebiranjem izpovedb, ki so bile podane na prejšnjem sojenju. Tako zasebni tožniki, na čelu s sedanjim tržiškim županom Borutom Sajovicem, kot obtoženi Rupar namreč vztrajajo pri svojih trditvah iz prvotnega sojenja, ki se je aprila 2006 po številnih zapletih za Ruparja končal z oprostitvijo vseh obtožb. Elementi obrekovanja naj namreč v spornem članku z naslovom "Dragi uživalci Tržičana!" v občinskem glasilu Tržičan oktobra 2003, v katerem je Rupar navedel, da je za župana in občinsko upravo konec lepega takrat, ko se svetniki LDS vrnejo z razkošnih in bogatih počitnic ter začnejo z rovarjenjem in povzročanjem škode v občini, ne bi bili dokazani.
Vendar je višje sodišče lansko pomlad ugodilo pritožbi zasebnih tožilcev in odločilo, da so očitki o korupciji, lumparijah in rovarjenju žaljivi. Ker so tako na prvi stopnji napačno presojali dokaze, je višje sodišče zadevo vrnilo v obravnavo kranjskemu okrožnemu sodišču. Na slednjem bi se ponovitev sojenja moralo začeti že lanskega oktobra oziroma novembra, vendar je bil Rupar, ki je sedaj zaposlen kot samostojni podjetnik, obakrat odsoten, prvič je kot razlog navedel bolezen, drugič pa službeno pot.
Sajovic: Rupar se je posluževal sovražnega govora
Rupar je sicer danes prišel na obravnavo, kjer je njega in njegove svetniške kolege iz nasprotne politične opcije predsednica sodnega senata Andreja Ravnikar znova pozvala k poravnavi. Vendar je pooblaščenec zasebnih tožilcev Zorko Benedičič to možnost zavrnil, saj Rupar vse do danes ni preklical svojih spornih izjav, temveč je celo nadaljeval z žalitvami, ki naj bi škodile ugledu in dobremu imenu svetnikov LDS.
Zasebni tožilci zato vztrajajo pri obtožbi, nekoliko pa so spremenili le njeno vsebino. In sicer tako, da so v njej ohranili elemente obrekovanja, ki jih je določilo višje sodišče, ostale trditve pa so iz obtožnice izključili. Sodišču so predlagali, da Ruparju zaradi osmih kaznivih dejanj obrekovanja izreče po štiri mesece zapora za vsakega izmed njih ter mu naloži izplačilo odškodnin zaradi duševnega trpljenja, ki jih zahtevajo nekateri izmed prizadetih svetnikov.
"Rupar se je posluževal sovražnega govora, pa čeprav bi moral biti kot župan za zgled ostalim," je poudaril Sajovic in dodal, da odškodnine niso tako bistvene kot to, da se obtoži takšno preseganje zgornjega tolerančnega nivoja še sprejemljivega političnega komuniciranja. Po njegovem mnenju je namreč Rupar o svetnikih v spornem članku trdil nekaj neresničnega, kar lahko škoduje njihovi časti ali dobremu imenu, čeprav je vedel, da to, kar trdi, ni resnično.
Medtem je Rupar ponovil, da so navedbe v članku preverljive in dokazane, ter da njihov namen ni bilo žaljenje, temveč odgovor na žalitve, ki so jih svetniki LDS izrekli proti njemu v člankih v Delu in Gorenjskem Glasu. Zato pričakuje popolno oprostitev. Prepričan je, da gre zgolj za politično obračunavanje in da se je s tem primerom politika prenesla še v sodno dvorano. Poudaril je, da ga obtožuje skupina ljudi, ki so v političnem boju na lokalnih volitvah 2006 zmagali, večina izmed njih pa je danes funkcionarjev v občini, med drugim zasedajo funkcijo župana, direktorja občinske uprave in v. d. direktorja Komunale Tržič.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.