Včerajšnji dan so spremljale številne plohe in nevihte, v hribih se je močno ohladilo. Nestanovitno vreme v gorah je poleti nekaj običajnega, kar je treba upoštevati pri načrtovanju ture. Sicer nas lahko hitro doleti podobno, kot je včeraj tri planince. Odpravili so se na Stol, najvišji vrh Karavank, visok 2236 metrov, ga dosegli, a se pri sestopu zaradi slabega, meglenega in deževnega vremena izgubili. "Glede na vremensko napoved bi lahko računali na poslabšanje razmer. Zato, četudi je do vrha samo še 100 ali 200 metrov in če vidite, da so razmere slabe, vzpona ne nadaljujte, ker gre pri 'grdem' vremenu v gorah situacija lahko v trenutku iz slabe na še slabšo in na koncu na kritično raven, ki je lahko tudi usodna," so opozorili s Policijske uprave (PU) Kranj, ki so nam posredovali informacijo o izgubljenih planincih.
Včeraj se je zaradi zdrsa in v Julijskih Alpah poškodovala 65-letna državljanka Nizozemske, ki je hodila v spremstvu svojega moža iz smeri Plemenic proti Koči na Doliču. Pred Doličem ji je na manjšem snežišču spodrsnilo, zato je padla in si huje poškodovala nogo. Poškodovanki so do koče pomagali drugi gostje iz koče. Kasneje so prišli tudi gorski reševalci GRS Bovec, ki so zaradi slabega vremena posredovali na klasičen način. Po izboljšanju vremenskih razmer so na pomoč prileteli člani dežurne ekipe Helikopterske nujne medicinske pomoči Brnik in jo s helikopterjem prepeljali v jeseniško bolnišnico, so včerajšnji primer nesreče opisali na PU Nova Gorica.
Bolje jo je odnesla turistka iz Hrvaške. V soboto ji je na območju Velikih korit na reki Soči zdrsnilo na mokrem in spolzkem terenu. Zdrsnila je, padla, se zagozdila za drevo in dva metra pod potjo obvisela nad omenjenim kanjonom. Pomagali so ji reševalci GRS Bovec, ki so jo varno spravili na pot, ji nudili prvo pomoč in jo prenesli do reševalnega vozila iz zdravstvenega doma Tolmin. Žensko so reševalci preventivno prepeljali v tolminski zdravstveni dom, kjer so ugotovili, da se pri zdrsu ni telesno poškodovala, so pojasnili na PU Nova Gorica.
Preden se odpravimo v hribe, preučimo vremenske razmere
Predvsem je treba imeti v mislih, da je v hribih bolj spremenljivo vreme kot v dolini.
V gore se zato odpravimo zgodaj zjutraj. Iz dveh razlogov. Izognemo se morebitni hudi vročini, ki vpliva na hitrejšo utrujenost. Drugič – z zgodnjim povratkom v dolino zmanjšamo možnost, da nas ujame nevihta, ki je bolj značilna za popoldanski čas.
Ne gre zgolj za to, da nevihto spremljajo strele, kar pomeni nevarnost, da nas predvsem na izpostavljenih mestih lahko zadane. Nevihta v gorah je lahko sinonim naglega preobrata oziroma padca temperature. Če jo spremlja še močan veter, so poletne razmere naenkrat podobne zimskim.
V takih primerih se izkaže, kako pomembno je, kaj imamo v nahrbtniku. S sabo je dobro imeti anorak in dodatna oblačila za preobleči, ki jih ustrezno zaščitimo, da jih ne zmoči dež. Toplejši kos obleke je obvezna oprema vse poletje, saj nikoli ne vemo, kdaj zaradi nevihte kje obtičimo. Imejmo v mislih, da so nevihte težke razmere tudi za reševalce, ki morda ne bodo mogli k nam hitro, in bomo na pomoč čakali več ur. "Ravnajte odgovorno, ne izpostavljajte se nevarnostim in ne tvegajte. Kar je nevarno za vas, je tudi za reševalce," še opozarjajo na PU Kranj.
V gore z ustrezno opremo
Kot potrjuje zgornji primer, je ponekod v visokogorju še vedno sneg. Predvsem ni docela skopnel na severnih straneh. Če bo torej del poti potekal po snegu, s seboj vzemimo cepin in dereze, saj nam tudi na manjšem strmem snežišču lahko zdrsne in se resno poškodujemo, kot se je to zgodilo Nizozemki. Omenjeno opremo moramo seveda znati uporabljati.
KOMENTARJI (54)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.