Ljubljansko okrožno sodišče je odločilo, da policija in tožilstvo nista imela podlage, da bi za Silva Pluta pred morilskim pohodom februarja 2006 v hiši na Dolgem Brdu nad Jančami predlagala pripor in mu tako preprečila umor Ljubice Ulčar, zato država ni odgovorna za njeno smrt. Odvetnik Luka Devjak iz odvetniške družbe Čeferin, ki zastopa Ulčarjeve, je po pisanju Dela povedal, da se z razlogi, ki jih je v sodbi navedlo sodišče, ne strinjajo, zato se bo na sodbo pritožil.

Mirko Ulčar je v tožbi zoper državo zapisal, da je k tragični smrti njegove žene država prispevala vsaj toliko kot Plut. Zato je zase in za sinova zahteval približno 125.000 evrov odškodnine zaradi duševnih bolečin. Sodišče pa je ocenilo, da do odškodnine ne morejo biti upravičeni, ker so državni organi, policija in tožilstvo v primeru Plut ravnali z vso potrebno skrbnostjo.
Spomnimo ...
Plut je usodnega dne zakonca Ulčar pričakal v njuni hiši s sekiro v eni in nožem v drugi roki. Prosila sta, naj ju pusti pri miru, a ni zaleglo. Zvezal ju je, 32-letni Ljubici je okoli vratu ovil cunjo, ji vozel zatlačil v usta, nato pa začel rezati njena oblačila. Potem jo je odvlekel v kopalnico in jo trikrat zabodel v vrat. Medtem je Mirko Ulčar zvezan ležal v sobi in poslušal ženine trpeče krike iz kopalnice.
Sodniki, ki so Pluta oktobra 2006 obsodili na najvišjo, tridesetletno zaporno kazen, so si bili enotni, da je nameraval ubiti tudi njega, vendar je imel to srečo, da mu je uspelo razrahljati vezi in je pobegnil. Pluta so aprila 2007 v odsotnosti na 40 let zapora obsodili tudi v Nišu – izkazalo se je namreč, da je zakrivil tudi smrt 25-letne nosečnice Jasmine Djošić novembra 2004 v srbskem Aleksincu. Dva dni po sodbi je 38-letni morilec v zaporu naredil samomor.
Na prostosti, ko ne bi smel biti
Mirko Ulčar je v tožbi zatrjeval, da država ni dovolj poskrbela za varnost njegove družine, za kar sta odgovorna predvsem policija in tožilstvo. Na to naj bi opozoril tudi izredni nadzor notranjega ministrstva. Pluta so namreč poznali, saj je že leta 1990, star komaj 21 let, umoril Marjanco Matjašič. Ko pa so ga po 13 letih (dobil je 15 let) izpustili iz zapora, je zagrešil tudi omenjeni zločin v Srbiji.
Slovenija ga Srbiji ni mogla izročiti zaradi svoje zakonodaje, zato je ostal na prostosti, vendar so slovenski organi v tej zadevi zagrešili številne napake, je po poročanju Dnevnika še zatrjeval pooblaščenec Devjak. Država je za Djošićevo vedela, a proti Plutu ni ukrepala več kot eno leto, dokler ni prišlo do umora na Dolgem Brdu.
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.