V Združenih državah je bil dan žalovanja za 28 študenti in štirimi profesorji, ki so umrli v morilskem pohodu v študentskem naselju Virginia Tech. Potekale so tudi prve pogrebne slovesnosti za nekaterimi žrtvami. Napadalec, južnokorejski študent Čo Seung Hui, je na koncu storil samomor.
Z minuto molka so se ubitih med drugim spomnili borzni posredniki v Chicagu in New Yorku, v cerkvah so se oglasili zvonovi. Spominske slovesnosti so potekale tudi v Peruju, Indiji in Izraelu, saj so med žrtvami tudi študenti iz teh držav.
Američani so se na dan žalovanja oblekli v barve univerze Virginia Tech. Predsednik George Bush si je nadel vijolično in oranžno kravato, kongresniki so nosili priponke v istih barvah, na podoben način so podporo sorodnikom in prijateljem žrtev izkazali televizijski voditelji, študentje in športniki.
Guverner ameriške zvezne države Virginija Tim Kaine je napovedal preiskavo okoliščin poboja. Njen namen ne bo iskanje krivde za zločin, ampak zagotoviti, da se takšna tragedija nikoli več ne bo ponovila. Želimo razumeti, je dejal Kaine.
Ogorčenje zaradi posnetkov
Policija, ki raziskuje ozadje pokola, je medtem kritizirala odločitev ameriških televizijskih postaj, ki so objavile videoposnetek morilca, na katerem je utemeljeval svoje dejanje. Videoposnetek je morilec po umoru dveh sošolcev poslal na naslov televizije NBC v New Yorku, nato pa se vrnil na univerzo, kjer je v predavalnici ubil še 30 študentov. Na posnetku je izražal je jezo
nad bogato ameriško mladino, ki ga je menda pripravila do tega, da je
šel morit.
Televizija Fox je napovedala, da posnetka ne bo več prikazovala, ostale pa, da bodo prikazovanje posnetkov omejile.
Zasmehovani dijak postal morilec
Po poročanju vseh ameriških televizij in drugih medijev so nekdanji sošolci Čo Seung Huija iz srednje šole povedali, da je bil dijak nenehno poniževan. Na hodnikih je bil redno deležen zaušnic in prerivanja, norčevali so se iz njegove angleške izgovorjave in priseljenca iz Južne Koreje pošiljali nazaj na "Kitajsko", zaradi česar je postal še bolj redkobeseden in si ni upal spregovoriti, če mu ni bilo treba.
Ker je bil redkobeseden, se je seveda korenjakom iz šole zdel primerna žrtev za nasilno nadlegovanje in iz tega začaranega kroga se ni mogle prebiti, vsega pa je, kot kaže, imel dovolj na univerzi. Na posnetku, ki ga je poslal na NBC, med drugim hvali "mučenike", kot sta Eric Harris in Dylan Klebold, ki sta leta 1999 izvršila pokol na srednji šoli Columbine v Koloradu. Tudi ta dva sta v šoli zaradi svoje drugačnosti prestajala podobno nadlegovanje svojih vrstnikov.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.