Kriminalisti PU Ljubljana in izvedenci nacionalnega forenzičnega laboratorija so končali ogled in aktivnostmi na požarišču v podjetju Fragmat v Podskrajniku. Zavarovane sledi in dokaze bodo pregledali in analizirali, o ugotovitvah pa bodo izdelali izvedensko mnenje. Po do sedaj zbranih ugotovitvah je znano, da je zagorelo v notranjosti proizvodnega obrata, vzrok požara pa še preiskujejo. Kljub hitremu interveniranju gasilskih enot je industrijski objekt zgorel v celoti, prav tako delovni stroji v notranjosti. V požaru je zgorelo tudi več ton izolacijskega materiala, nastala je velika materialna škoda, ki po nestrokovni oceni znaša več milijonov evrov.
Kriminalistična preiskava požara še ni končana, preverjajo še okoliščine dogodka, zbiranje obvestil pa poteka tudi v smeri morebitnih sumov kaznivega dejanja Povzročitve splošne nevarnosti, so še zapisali policisti.
V Civilni zaščiti Cerknica so opozorili, da je dim v zraku prisoten tudi danes, zato okoliške prebivalce prosijo, da imajo zaprta okna in ne uživajo zelenjave z vrtov oz. to pred zaužitjem temeljito operejo. Danes so ostale zaprte šole v Cerknici, na Rakeku in v Begunjah, pa tudi vrtec v Cerknici.
Z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) so sporočili, da je bilo v zraku veliko dražečih snovi, ki povzročajo draženje očesne veznice, kašelj, slabost, draženje dihal. "Poleg tega pa tudi rakotvorne snovi, zato so bili vsi ukrepi naravnani, da se ljudje izognejo vdihavanju dima," so zapisali. Danes so na terenu odvzeli vzorce vrtnin ter mivke iz peskovnikov izpostavljenih vrtcev in šol.
Šarec: To je tragedija za lastnika podjetja
Pogorišče si je v spremstvu predstavnikov Uprave RS za zaščito in reševanje ogledal tudi predsednik vlade Marjan Šarec.
"Pravkar smo si ogledali požarišče. Že sinoči so bile vse službe aktivne. Odziv ocenjujem kot zelo dober, sistem deluje. Lahko pohvalim delo vseh služb, ki sodelujejo pri sanaciji te tragedije, ker to je za lastnika podjetja tragedija," je povedal pred podjetjem Fragmat.
"To je bila najmodernejša tovarna za izdelavo izolativnega materiala, odprta leta 2012. Za lastnika je škoda precejšnja," je še povedal in poudaril, "pomembno je, da so prebivalci na varnem, zato je občina preventivno zaprla vzgojno-varstvene ustanove – da izključi vse morebitne posledice požara."
"Zdaj je na delu policija, forenziki, da ugotovijo vzrok požara. Najbolj pomembno pa je, da ni več velike nevarnosti za prebivalstvo. Aktivirana je bila tudi komunala, ki bo preverila, ali so vsi vodni viri nedotaknjeni," je še dodal premier.
"Vse službe so opravile delo tako, kot je treba. Prej so bile v podjetju redne vaje, tako da so poznali objekt in je bila reakcija hitra," je še poudaril Šarec.
Župan Rupar: Posredno je to tudi velik udarec za gradbeništvo
"Tovarna je nova, zgrajena leta 2012, investicija je stala 20 milijonov evrov. Zgorelo pa je za pet milijonov evrov izdelkov in repromaterialov," je obseg škode opisal cerkniški župan Marko Rupar.
"Tovarna ima 25 delovnih mest, še približno 10 delavcev najemajo glede na potrebe, tako da je povprečno v podjetju zaposlenih okrog 30 ljudi. Tovarna je zelo moderna, dela na izmeno, 24 ur na dan, vse dni v letu, po potrebi v konicah dobijo še dodatne ljudi," je še pojasnil.
Kot je dejal Rupar, je proizvodnja izolativnega materiala v vzponu, zato je tak požar tudi velik udarec za gradbeništvo: "Posredno je velika škoda tudi na komercialnem področju".
Glede vzroka župan pravi, da je po sedanjih informacijah zagorelo na mlinu za repromaterial. "Požar se je začel na glavnem stroju, pet delavcev ga je začelo gasiti z aparati, a so ugotovili, da ne bodo zmogli sami."
K sreči so vsi delavci ostali nepoškodovani. "Ker so ugotovili, da ne morejo obvladati požara, so javili centru za obveščanje in se umaknili, še pred tem pa so odstranili vse nevarne stvari, ki so bile nevarne zaradi eksplozije."
Inšpektorji vzorčijo vzorce trave in merijo koncentracije delcev v zraku
Medtem pa so danes pristojni na posebni novinarski konferenci pojasnjevali okoliščine in posledice požara. Janja Turšič iz Arsa je pojasnila, da so odvzeli vzorce voda v Rakovem Škocjanu in Zelških jamah. "Spremljanje Raka bomo nadaljevali za vikend, v ponedeljek pa bomo odvzeli dodatne vzorce v Raku, Ljubljanici in Cerkniščici," je dejala. Izpostavila je, da sodelujejo tudi z Inštitutom za varovanje Krasa glede toka podzemne vode in virov pitne vode. Glede meritev zraka je pojasnila, da bo mobilna enota kmalu začela meritve koncentracij delcev v okolici osnovne šole v Cerknici.
Pavel Pollak iz NIJZ je pohvalil odziv pristojnih služb, češ da je bil zelo učinkovit. Poudaril je, da je na začetku pomembna komunikacija, da se tveganje prepreči ali spravi v normalno stanje. "To smo storili prek medijev, z zaporo bencinske črpalke in ceste ter z navodili prebivalcem. Na samem mestu dogodka smo sodelovali z radiem 94, ki pokriva to področje in prek katerega so ljudje dobili bistvene informacije, kako ravnati," je še dodal in poudaril, da lahko ljudje v prvih trenutkih sami zase storijo največ, ko se stvar poleže, pa je čas za nadaljnje analize.
Jernej Drofenik iz Uprave za varno hrano in varstvo rastlin (UVHVVR) je izpostavil, da njihove službe v začetni fazi na mestu intervencije nimajo kaj iskati, je pa pohvalil civilno zaščito, da jih je poklicala tako zgodaj, saj so že danes zjutraj imeli interventni sestanek, na katerem so pregledali razmere, pridobili informacije od drugih in sprejeli načrt ukrepov. "Naši inšpektorji so šli takoj na teren, kontaktirali smo vodjo intervencije, zdaj pa pa vzorčijo večje količine zelene trave, ki je najbolj reprezentativna kot krma in rastlina," je izpostavil.
Inšpektorji so vzorce poslali v laboratorij, rezultate pa pričakujejo sredi prihodnjega tedna. Kmetovalcem svetujejo, da živine do izsledkov ne pasejo, pokošene krme pa zaenkrat ne uporabijo, niti naj je ne zavržejo, ker je lahko popolnoma neoporečna.
'Radioaktivnega sevanja zaradi fotovoltaične elektrarne ni bilo'
Direktor komunale Cerknica Anton Kranjc je poudaril, da je sistemu uspelo zagotavljati zadostne količine vode za gašenje. "Porabljenih je bilo preko 1000 kubičnih metrov vode, pretok je bil 70 litrov na sekundo, kar je zgornja meja zagotavljanja vode ali celo malo čez," je povedal.
"Ravno zato, ker je bil sistem na robu, smo uvedli preventivni ukrep prekuhavanja vode. To je preventiva zaradi mikrobiologije, če bi prišlo do kakšnega dviga usedlin. Kar se tiče kemijskega onesnaženja, še opravljamo analize. Ker ni deževnega obdobja, mislimo, da voda ni neposredno ogrožena, morale pa bodo to potrditi pristojne institucije," je zaključil.
Predstavnik lokalnega Prostovoljnega gasilskega društva (PGD) Cerknica Blaž Kranjc je zanikal, da bi zaradi fotovoltaične elektrarne na strehi prišlo do radioaktivnega sevanja. "Od začetka smo vedeli, da je na strehi fotovoltaična elektrarna, ampak smo imeli že prej dve vaji na objektu in smo se zavedali nevarnosti. Radioaktivnega sevanja ne bi smelo biti, ker je osnova za fotonapetostno celico silicij, ki ga je tudi sicer v naravi precej," je še pojasnil.
Predstavnik Arsa je na vprašanje, v katero smer je veter nesel dim, odgovoril, da se je v prvih dveh urah od začetka požara veter trikrat obrnil. "Najprej je pihal v smeri Rakeka, nato v smeri Begunj, nato Cerknice in na koncu za kratek čas še v smeri Velikega Javornika."
Predstavnik podjetja: To je velik šok, ne vemo, kako naprej
Tehnični direktor podjetja Rok Žgajnar je pohvalil delavce, češ da so dobro odreagirali, nato pa povedal, da so v podjetju še vedno v šoku. "To je velik šok, ne vemo, kako naprej. Najprej bomo imeli krizne sestanke, nato pa bomo videli."
Dejal je, da zaloge praktično ni več, ni pa znal napovedati usode delavcev. "Zaenkrat imajo vsi pogodbo, kako pa bo dolgoročno, pa ne vem. Nimam odgovora, ne znam vam povedati".
Dodal je tudi, da je bilo podjetje zavarovano za primer požara.
Gasilci bili na kraju v šestih minutah, požar jih je gasilo 314
Skupaj je bilo na kraju 31 enot iz sedmih gasilskih zvez in 314 gasilcev. "Požar je bil obsežen, sevanje ognja je bilo močno, valil se je gost črn dim. Objekt ni bil konstrukcijsko varen, zato smo ga lahko gasili samo od zunaj, zaradi višine pa smo morali uporabljati gasilsko lestev."
En gasilec se je nadihal dima, oskrbeli so ga reševalci iz Zdravstvenega doma Cerknica, ki so bili prisotni pri intervenciji.
"Požar je bil lokaliziran med deseto uro in polnočjo, do približno dveh zjutraj pa je še potekalo zalivanje zadnjih žarišč. Gasilska straža še vedno poteka," je še dodal Kranjc, ki je zanikal, da bi bil dostop do mesta intervencije otežen.
Za gašenje so porabili 1100 kubičnih metrov vode, največ pozornosti pa so najprej namenili obrambi ostalih nepoškodovanih objektov: "Na sosednjih stavbah so ponekod popokala okna".
Pohvale gasilcem za odlično opravljeno delo
Minister Simon Zajc si je že v četrtek ogledal prizorišče požara in se zahvalil intervencijskim ekipam in gasilcem za hitro in učinkovito ukrepanje. Povedal je, da ni gorelo nič takšnega, zaradi česar bi lahko predvidevali, da bo prišlo do hujše okoljske škode. "Ni gorelo nič podobnega kot v Kemisu, s čimer se zdaj vlečejo vzporednice. Je pa Kemis poskrbel, da je bila ta intervencija tako hitra," je zagotovil. Po njegovih besedah so imeli v obratu pravilno požarno varnost zagotovljeno.
Kot je še dejal, ga je najbolj skrbelo, kaj bo z vodami. "Ampak so poskrbeli za obvode ter poskrbeli, da se jih je zajezilo. Po prvih analizah, ki jih je naredila terenska laboratorijska enota, ne pričakujemo, da bo prišlo do kakšnega hujšega onesnaženja okolja, kar je dobra novica," je ponovil.
Ekipe so sicer po Zajčevih besedah še na terenu. Ko bodo dobili rezultate dodatnih analiz, bodo okoliških prebivalcem posredovali dodatna navodila.
KOMENTARJI (301)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.