Dolgoletni predstojnik ljubljanske nevrokirurgije in mednarodno priznani nevrokirurg Vinko Dolenc naj bi bil ovaden. Kot poroča Dnevnik, je izraelsko sodišče leta 2006 odločilo, da mora Dolenc svojemu bolniku plačati odškodnino v višini 2,3 milijona evrov, ta pa je, da bi se izognil plačilu odškodnine, na svoje premoženje vpisal zemljiški dolg. To je sicer zadnja leta zelo pogosta praksa dolžnikov, ki bi se radi izognili zaplembi svojega premoženja.
Dolenc naj bi izraelskega bolnika operiral leta 1992. Temu so pri 33 letih starosti odkrili tumor na možganih, bolnik pa se je obrnil na priznanega kirurga. Celotna operacija naj bi izraelskega bolnika stala 24.000 ameriških dolarjev, poroča Dnevnik. Izraelca so operirali maja 1992 v ljubljanskem kliničnem centru, dan po operaciji pa se je bolniku zdravstveno stanje poslabšalo. Izraelski bolnik je po operaciji tumorja trajni invalid. Zaradi postoperativnih zapletov je bolnikova družina tožila Dolenca in od njega zahtevala večmilijonsko odškodnino.
Sodišče v Tel Avivu je Dolenca leta 2006 spoznalo krivega zdravniške malomarnosti. Kot poroča časnik Dnevnik, naj bi sodišče odločilo, da bi moral nevrokirurg pri prvih dihalnih težavah poslati bolnika na magnetno resonanco glave, česar ni storil. Prav tako bi moral izraelski bolnik po operaciji nemudoma na oddelek za intenzivno nego, kar se je zgodilo šele naslednji dan, ko je bilo za bolnika že prepozno. Dolenca na sojenju ni bilo, sodnik pa je nevrokirurgu naložil plačilo odškodnine v višini dobrih 11 milijonov izraelskih novih šeklov oziroma 2,3 milijona evrov.
Da družina izraelskega bolnika od njega terja odškodnino, je za Dnevnik potrdil tudi Dolenc, ki pa trdi, da ga Izraelec terja po krivici. Nevrokirurg pravi, da ne ve, zakaj tožijo njega in ne ljubljanski klinični center, prav tako pravi, da bo zadeva škodila celotnemu slovenskemu zdravstvu, če bo prišla v medije.
Časnik še poroča, da je nevrokirurg oporekal pristojnosti izraelskega sodišča, da presoja v civilni tožbi proti slovenskemu državljanu. Kljub temu so izraelski odvetniki začeli postopek zamrznitve njegovega premoženja. Da bi prišli do 6,26 milijona evrov odškodnine, kolikor se je je v vseh teh letih nabralo, so hoteli vpisati predznamovano hipoteko, med drugim na dveh Dolenčevih stanovanjih na Barvarski cesti v Ljubljani, po Gursu skupno vrednih skoraj milijon evrov. Kot razkriva časnik, naj bi Dolenc le nekaj dni pred tem na vsako od nepremičnin vknjižil zemljiški dolg v skupni višini kar štiri milijone evrov, kar pa mu je prineslo kazensko ovadbo.
PU Ljubljana je v torek sporočil, da so ljubljanski kriminalisti junija ovadili moškega z območja Ljubljane in njegovega pravnega zastopnika, ki sta utemeljeno osumljena storitve kaznivega dejanja overitev lažne vsebine. Dejanje sta osumljena storila v postopku priznanja sodne odločbe, po kateri bi moral osumljeni plačati odškodnino več kot pet milijonov evrov. Pojasnili so še, da sta konec lanskega leta osumljena zavedla pristojne organe, najprej notarja, da je sestavil notarski zapis z dovolilom za ustanovitev zemljiškega dolga, nato pa še pristojni organ sodišča, ki je na podlagi predloženega dovolila v zemljiški knjigi na osumljenčevem premoženju (nepremičninah) vpisal zemljiški dolg za štiri milijone evrov. Vse to pa zato, da bi se izognil plačilu večmilijonske odškodnine. Za očitano kaznivo dejanje je zagrožena kazen do treh let zapora.
Dnevnik še razkriva, da naj bi bil poleg Dolenca ovaden ljubljanski odvetnik Mitja Vidmar. Ta je za časnik zgolj dejal, da je pripravil listine, na podlagi katerih je bil vpisan zemljiški dolg. Prepričan je, "da gre za poskus organov pregona, da bi kriminalizirali ta institut." O sami ovadbi pa Vidmar ne ve nič.
V UKC Ljubljana zadevo še preučujejo
Iz ljubljanskega kliničnega centra so sporočili, da odškodninske tožbe zoper Dolenca ne poznajo, ker klinični center ni bil stranka v postopku, so pa včeraj prejeli pismo odvetnika doktorja Dolenca in bodo celotno dokumentacijo preučili. Šele potem lahko kar koli komentirajo. Dodajajo, da je Dolenc svetovno priznani nevrorkirurg, zato je operiral tudi veliko tujcev – samoplačnikov.
Ali je bila tudi operacija Izraelca samoplačniška, v UKC Ljubljana še raziskujejo. "Ker je škodni dogodek oddaljen 21 let, je računovodska dokumentacija, iz katere bi bil razviden račun oziroma plačilo, že izločena iz arhiva in dana v uničenje, ker zakon predpisuje hrambo dokumentov 10 let, zato iščemo podatke v zdravstveni dokumentaciji, ki pa je tudi arhivirana in delno na mikrofilmih," pojasnjujejo v kliničnem centru in dodajajo, da je bil Izraelec na podlagi evidence v matični knjigi na oddelku za nevrokirurgijo hospitaliziran od 19. maja 1992 do 24. avgusta 1992.
Glede morebitnega poplačila odškodnine pa v UKC Ljubljana poudarjajo, da ima klinični center z zavarovalnico sklenjeno zavarovanje splošne civilne odgovornosti iz naslova opravljanja svoje dejavnosti, kamor sodi tudi opravljanje zdravniške službe, in to tako za paciente, ki so zavarovanci ZZZS, kot tudi za samoplačnike.
KOMENTARJI (102)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.