Zaradi sobotne nesreče, ki se je zgodila na primorski avtocesti med priključkoma Senožeče in razcepom Nanos proti Ljubljani, je na postojnskem sedežu Darsa potekala novinarska konferenca, na kateri so bili prisotni predstavniki PU Koper, župan Občine Postojna, predstavniki ostalih služb, ki so sodelovale pri reševanju nesreče, ter predstavniki družbe Dars.
Mitja Palčič s Policijske uprave Koper je pojasnil, da je bilo v najhujši množični prometni nesreči pri nas udeleženih 56 vozil in 128 oseb. Štiri so umrle, sedem je bilo hudo poškodovanih, 18 pa lažje. 69 je bilo slovenskih državljanov, več deset je bilo tudi Romunov in Madžarov.
Glavni razlog za verižno trčenje je bila neprilagojena hitrost glede na stanje cest in na vremenske razmere, verjetno pa sta bila razlog tudi megla in slaba vidljivost, je še dejal Palčič. Kot je dodal, so ugotovili osem ločenih prometnih nesreč, pri čemer bodo voznikom, ki so osumljeni tako prekrška kot kaznivega dejanja, poskušali tudi dokazati krivdo.
Na kraju dogodka je 25 policistov skrbelo za varnost ljudi, 10 pa jih je opravljalo ogled kraja nesreče. "Bilo jih je dovolj, ne glede na trenutno stanje," je še dejal Palčič.
Prva nesreča se je zgodila, ko je voznik manjšega tovornega vozila trčil v zadnji del tovornega vozila, ki ga je vozil ukrajinski državljan, povzročitelj pa je podlegel poškodbam. Med ostalimi tremi mrtvimi je bil še eden izmed povzročiteljev. Sicer pa bodo v primeru dveh voznikov napisali poročilo na pristojno državno tožilstvo, zoper tri osebe bodo napisali kazensko ovadbo, trem pa bodo izdali plačilne naloge.
Po do zdaj pridobljenih podatkih iz tahografov so bile hitrosti tovornih vozil okoli 85 kilometrov na uro, medtem ko je splošna omejitev v primeru, da je vidljivost manjša od 50 metrov, 50 kilometrov na uro, je opozoril Palčič. "Opozorila so bila, tako da bi moral vsak voznik pač prilagoditi vožnjo," je dodal.
Kraj nesreče dolg kar 266 metrov
Primož Maurič, vodja gasilske intervencije, je povedal, da jih je ob prihodu na kraj dogodka čakalo ogromno dela, saj je bil kraj nesreče dolg kar 266 metrov. Pri reševanju je sodelovalo 118 gasilcev s 15 vozili, intervencija pa je bila tehnično izjemno zahtevna tudi zato, ker so se nekatera vozila znašla med in celo pod tovornjaki. Med drugim so rešili pet ukleščenih oseb. Maurič je pohvalil delo gasilcev in usklajeno delo drugih služb.
Odzivni čas gasilskih enot je bil po besedah poveljnika postojnskega štaba civilne zaščite Cveta Kravanje precej hiter, saj so se enote odzvale v treh do petih minutah, alarmiranih pa je bilo skupno 12 gasilskih enot. Zahvalil se je vsem reševalcem, pa tudi voznikom, ki so tokrat ravnali pohvalno in med vozili naredili prostor za nujne službe. Nekaj težav so imeli z zaporami cest, je še dejal. Medtem ko je bil krak iz Kopra proti Postojni izjemno hitro zaprt, pa je bil krak iz Nove Gorice proti Razdrtem odprt, in tako so tvegali tudi življenja tistih, ki so reševali, ker so morali voziti v nasprotno smer.
Dars: Vozniki niso upoštevali naših opozoril
"Tudi nas je dogodek pretresel in ob tem izrekam sožalje vsem bližnjim umrlih ter želim čim hitrejše okrevanje poškodovancem, je povedal predstavnik Darsa Ulrich Zorin.
"Tudi naše ekipe, okoli 70 ljudi, so se takoj aktivirale, pohvala gre tudi njim," je dejal in pojasnil, da so se na Darsu z meglo ukvarjali že od celega dopoldneva. "Pa ne samo od dopoldneva, ta odsek avtoceste je problematičen in nevaren zaradi megle, burje in same lokacije, z njim se ukvarjamo 24 ur na dan v vseh letih časih," je pojasnil. Voznike so na meglo z javljanjem v živo opozarjali prek radijskih postaj, prav tako se je sprožil sistem informiranja z znaki spremenljive vsebine, ki opozarjajo na splošno nevarnost. Je pa res, da niso postavljali hitrostnih omejitev, saj megla zelo hitro spreminja hitrost, smer in intenziteto, je dejal. Opozoril je na dejstvo, da vozniki kljub njihovim opozorilom niso zmanjševali hitrosti. Te so bile od smeri Kopra proti Nanosu alarmantne. "V urah pred nesrečo so bile hitrosti voznikov izjemno visoke (tudi do 180 km/h), v času nesreče smo zaznali majhen upad, ker smo voznike opozarjali, da je cesta zaprta. Zvečer ob 22. uri pa so se hitrosti spet izjemno zvišale."
"Zavedamo se problematike tovornih vozil, hitrosti in varnostne razdalje, tako da vlagamo mnogo sredstev v te sisteme, ampak tudi na voznikih je nek delež prometno-varnostnega kroga, ki bi ga morali upoštevati," je še dejal. Dejstvo namreč je, da vozniki zmanjšajo hitrost ob opozorilih za nesreče ali radarje, ne pa tudi ob megli.
'Hodili so po strehah avtomobilov in razbitem steklu'
"Ponovilo se je kot nočna mora, ob 14.02 smo dobili ponovno klic, da je masovna prometna nesreča na lokaciji, ki sicer pripada občini Sežana. Naše ekipe so takoj izvozile in prispele tja par minut za sežansko ekipo ..." je pojasnila direktorica Zdravstvenega doma Postojna Irena Vatovec Progar. Dobra akcija je po njenih besedah potekala predvsem na račun izjemno dobre koordinacije, reševalci so pohvalili izredno dobro sodelovanje s policijo in gasilci in obratno.
"Reševalci so hodili po strehah in razbitih šipah, da so prišli do ljudi, za katere je zelo težko oceniti, v kakšnem stanju so, ker včasih iz avta štrli samo glava, roka ali noga. Torej oceniti in se odločiti, kdo je že mrtev, mu povedati, da mu ni pomoči in iti pomagat tistemu, ki je težko poškodovan, je eden najtežjih izzivov, ki jih imamo zdravstveni delavci v svoji karieri. Zato čestitam vsem, ki so sodelovali, suvereno reševali - nekateri so imeli celo svojce v tej pločevini - in se posvetili svojemu poslanstvu, torej reševanju najtežje ranjenih," je še dejala Progarjeva.
KOMENTARJI (388)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.