V torek popoldne se je v zaporu na Povšetovi v Ljubljani zgodil incident.
Kot je za 24UR povedal direktor zapora Miran Candellari: ''Pripornik je s prirejenim rezilom poskušal zabosti pravosodnega policista. Ta ga je skupaj s kolegi obvladal. Zaradi strokovnega ravnanja ni prišlo do poškodb pravosodnih policistov. Pripornika smo namestili v poseben prostor, ker je bil agresiven, danes pa v drug zapor.''
Policiste je Candellari še pohvalil za dobro delo, vsi so zagotovili, da se dobro počutijo. Napadeni pravosodni policist je danes prost. Izpostavil je tudi, da so bila pri obvladanju pripornika uporabljena prisilna sredstva in da so s pripornikom v preteklosti imeli težave že prej.
O dogodku, ki je zadnji v seriji napadov na pravosodne policiste, je sicer dopoldne prva poročala Televizija Slovenija (TVS).
Dva napada na pravosodna policista sta se sicer zgodila že julija v Zavodu za prestajanje kazni zapora Dob. Eden od obsojencev je pravosodnega policista napadel ob odvzemu računalnika, drugi pa je policista poskušal napasti z uporabo vilic. Januarja letos pa je kaznjenec Samo Tadin, ki zaradi umora policista na Ižanki prestaja 30-letno zaporno kazen, z jedilnim nožem napadel pravosodnega policista.
Na kadrovsko stisko pravosodnih policistov v slovenskih zaporih so ti opozorili že večkrat, a na Dobu so takrat zatrdili, da tovrstnih napadov ne bi mogli preprečiti, četudi bi imeli zaposlenih več paznikov.
Ravno pred tednom dni je pred ministrico za pravosodje Andrejo Katič in v. d. direktorja uprave za izvrševanje kazenskih sankcij Bojanom Majcnom zapriseglo 14 novih pravosodnih policistov. Ti so zaključili devetmesečno izobraževanje in začenjajo delo v zaporih na Dobu, Igu, v Celju in Ljubljani.
O delu pravosodnih policistov smo se pred časom pogovarjali z Danijelom Prevolškom, vodjo enega od oddelkov na Dobu. Stanje s številom pravosodnih policistov je po njegovih besedah slabo in se vleče že dlje časa, posledično so ti preobremenjeni, utrujeni, prihaja do bolniških, nadure so prej stalnica kot izjema. Posledično so v zavodu primorani odpovedati spremstva na sodišča in nenujne zdravniške preglede.
Lani so v slovenskih zaporih sicer zabeležili 12 napadov in šest poskusov napadov na pravosodne policiste. Leto pred tem 23 napadov in osem poskusov napadov, enaka številka je bila tudi leta 2016. V nobenem primeru napad ni povzročil težje poškodbe, v nekaj primerih pa je šlo za lažjo poškodbo pravosodnega policista.
KOMENTARJI (61)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.