Na današnji razglasitvi sodbe v primeru Global sta bila obtožena David Bukovac in Sead Suljanović spoznana za kriva povzročitve hude telesne poškodbe, ki je imela za posledico smrt Gorazda Čamernika. Sodni senat jima je zato prisodil osem let zapora. Oba sta tudi dolžna poravnati stroške kazenskega postopka.
Sodnica Katarina Turk Lukan je v obrazložitvi obsodbe poudarila, da je obtoženi Bukovac odločilno prispeval k izvršitvi hude telesne poškodbe, saj je Suljanoviću s prvim udarcem Čamernika v glavo pokazal, "kdo je tarča". Tako sta ga izmenično začela pretepati in mu zadala 11 udarcev. Dejanje pa jima je po besedah Turk Lukanove dokazano z izpovedmi prič Svetlane Vukić, Rasima Kazića, anonimnih prič in s posnetki varnostnih kamer.
Oče Gorazda: Sodba je nepravična
Po obravnavi je oče pokojnega Danilo Čamernik povedal, da je sodba zelo nepravična, saj gre po njegovem mnenju za naročen umor, za kar naj bi imel tudi dokaze. Kot je poudaril, "ne Suljanović ne Bukovac nista imela pravega razloga, zakaj sta ga tepla. Osem let kazni ni nič, saj gre v tem primeru za življenje, ki je bilo končano na zelo krut način," je dejal. S to sodbo pa po njegovem mnenju sodišče podpira kriminal. Na koncu je še napovedal, da se bodo zavzemali, da bo dejanje dobilo drugo kvalifikacijo, saj meni, da gre za umor. Mama pokojnega Gorazda pa je dejala, da zanjo ne bo kazen nikoli pravična. "Morala bi dobiti toliko let, kolikor sta sinu vzela življenja. To se pravi najmanj 50, 60 let," je povedala.
Pooblaščenec očeta Franci Matoz pa se je vprašal, ali je mogoče še na bolj zavržen ali brutalen način z nekom obračunati, da dobiš najvišjo kazen 15 let zapora.
Okrožna državna tožilka Blanka Žgajner je ob koncu dejala, da je s sodbo zadovoljna. "Potrjene so bile vse navedbe, ki jih je tožilstvo predočilo, " je pojasnila. Dodala je, da se bo tožilstvo pritožilo nad višino kazni, saj je predlagalo 12 let zapora. Dodala je še, da glede morebitnih predkazenskih postopkov tožilstvo izjav ne daje. Neuradno naj bi tožilka kazenski postopek sprožila tudi proti Danijelu Praštalu – nekdanjemu direktorju Vip Varovanja. Tožilka naj bi Praštala preganjala zaradi krivega pričanja pred sodiščem.
Matjaž Kušar, Suljanovićev odvetnik, je za 24ur.com povedal, da se bo zagotovo pritožil. Najprej bo počakal, da bo dobil pisno obrazložitev sodbe, nato pa bo ocenil, na podlagi česa se bo pritožil. Argumenti, ki jih je sodišče imelo danes, ga niso prepričali. Meni, da je bila olajševalna okoliščina, da se je Suljanović oblastem predal sam, podcenjena. Po prejemu pisne sodbe ima odvetnik 15 dni časa za pritožbo. Dušan Csipo, odvetnik Davida Bukovca, je prav tako napovedal pritožbo.
Kaj je ugotovilo sodišče?
Kot je poudarila Turk Lukanova, je tiste noči prišlo med Bukovacem in Čamernikom do verbalnega konflikta. Bukovac je po radijski zvezi poklical Suljanovića, ki je v Globalu delal kot vodja varnostnikov na črno. En za drugim sta odšla za Čamernikom in njegovo skupino. Bukovac je prvi udaril Čamernika v obraz, nato sta ga oba začela izmenično pretepati s pestmi v glavo, da je ta padel na tla.
V nadaljevanju je sodnica pojasnila, da sta ga z nogami in rokami pretepala tudi na tleh. Ko je Čamernik poskušal vstati, mu je Suljanović zadal zadnji udarec v glavo, da je pokojni padel na tla in si tako prelomil kosti možganske baze. Zaradi tega je nekaj dni kasneje umrl, je poudarila Turk Lukanova.
Ob analizi izpovedb anonimnih prič je sodišče ugotovilo, da sta obtožena v zagovoru zmanjševala svoji vlogi pri pretepu, saj naj bi Bukovac, kot je sam povedal, Čamernika le odrinil, Suljanović pa naj bi ga od strahu pred napadom udaril le enkrat. Sodnica se je ob tem vprašala, od kod je Čamernik dobil druge udarce, saj je po mnenju sodnega izvedenca medicine dobil 11 udarcev. To dokazuje, da sta oba obtožena močno udarjala pokojnega v vitalne dele telesa in v glavo.
Ob tem je sodnica pojasnila, da je sodišče prodajalko kart Svetlano Vukić kljub predhodnim drugačnim izpovedbam štelo za verodostojno pričo. Njene besede so bile namreč potrjene z izpovedjo operativnega direktorja družbe VIP Varovanja Rasima Kazića, anonimnih prič in ne nazadnje tudi z zagovorom obtoženega Suljanovića.
Pri pojasnilu, zakaj so obema prisodili enako kazen, je Turk Lukanova povedala, da sta bila oba varnostnika, ki bi morala umirjati konflikte, ne pa jih povzročati. Imeti pa bi morala tudi večji prag tolerance. Ob tem sta Čamernika napadla le na osnovi kletvic, ki jih je izrekel Bukovcu. Med pretepom pa sta zlorabljala znanje borilnih veščin, je še dejala sodnica.
Olajševalne okoliščine
Med olajševalnimi okoliščinami so pri Suljanoviću upoštevali nekaznovanost ter to, da se je sam predal in omogočil uspešno izvedbo kazenskega postopka. Bukovcu so prav tako upoštevali nekaznovanost in dejstvo, da je oče treh otrok. Med oteževalnimi okoliščinami pa so pri Bukovcu upoštevali, da je bil obtožen zaradi prekrška zoper javni red in mir.
Obtoženi Suljanović bo do pravnomočnosti sodbe ostal v priporu, saj nima ne začasnega ne stalnega prebivališča v Sloveniji, poleg tega pa je po storjenem kaznivem dejanju že zbežal v Bosno in Hercegovino. Bukovcu pa je sodnica že v četrtek odpravila hišni pripor, tako da bo pravnomočnost sodbe pričakal na prostosti.
KOMENTARJI (379)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.