Danes ob 14.47 se je na železniški progi Ljubljana–Koper v predoru Hrastovlje iztirilo šest vagonov tovornega vlaka, so sporočili s Centra za obveščanje RS. Vlak je sicer prevažal kerozin v Munchen.
Iz dveh cistern še vedno izteka kerozin. Ekipam, ki so prihitele na kraj iztirjenja, namreč še ni uspelo zaustaviti iztekanja, poteka pa njegovo intenzivno prečrpavanje, kar naj bi ustavilo iztekanje, je povedal poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan. Kerozin tako še vedno uhaja v tla, koliko ga bo še ušlo, pa je odvisno predvsem od tega, "kako hitro jim ga bo uspelo prečrpati iz poškodovanih cistern", je dejal. Težava je po njegovem ta, da jim lukenj, iz katerih odteka, ni uspelo povsem zamašiti, saj poškodovana vagona, iz katerih izteka kerozin, slonita na oboku predora in ne morejo povsem blizu.
Kerozin prečrpavajo ekipe Petrola in Slovenskih železnic, pomagajo tudi gasilci. Po oceni Šestana bi lahko izteklo od 40 do 50 kubičnih metrov kerozina.
Nesreča se je sicer zgodila na vodovarstvenem območju reke Rižane. O tem, kakšna je možnost onesnaženja vodnega zajetja Rižane, je po besedah Šestana težko reči. "Gre namreč za kraški teren, bo pa več znanega jutri, ko se bodo sestali pristojni in ocenili možnost onesnaženja," je dejal. V dopoldanskih urah naj bi potekal krizni sestanek.
Tiri v predoru, kjer naj bi prišlo do iztirjenja šestih do sedmih vagonov, so sicer po besedah Šestana precej deformirani oziroma jih praktično ni, zato bo tudi odvažanje prečrpanega kerozina iz predora zahtevno, je dejal.
Pri intervenciji lažje poškodovan gasilec
Direktor Slovenskih železnic Dušan Mes je povedal, da v nesreči ni bil poškodovan nihče, razen enega gasilca, ki se je lažje poškodoval pri sami intervenciji.
Trenutno po njegovih besedah delajo na tem, da se nepoškodovane vagone odstrani od ostale garniture in se potem iz njih kerozin prečrpa v druge cisterne ter začne s samo sanacijo nesreče.
Količina izlitega kerozina po besedah Mesa še ni znana, "ker bo treba najprej priti do samih cistern, prečrpati kerozin in šele takrat se bo videlo, koliko je izteklo".
Za zdaj tudi še ni znano, kdaj bo proga spet odprta. "Več bo jasno zjutraj," je dejal. V Slovenskih železnicah bodo sicer po njegovih besedah naredili vse, da promet čim prej znova steče, da gre za progo, ki mora biti na razpolago čim več časa. Proga naj bi bila sicer zaprta vsaj tri dni.
Vzrok nesreče še ni znan
Kot je pojasnil predstavnik policijske uprave Koper Dimitrij Marušič, vzrok nesreče še ni znan, saj ogled kraja še poteka in so pristojne službe na samem kraju dogodka.
Na kraju dogodka so poleg gasilcev in policistov ter drugih ekip tudi kriminalisti in forenziki, ki bodo poskušali ugotoviti, kaj se je zgodilo. Kraj nesreče sta si ogledala tudi ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek in koprski župan Aleš Bržan.
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.