Policisti so v zadnjem času prejeli več prijav o vdorih v elektronske predale, iz katerih nato prihajajo nenavadna elektronska sporočila z naslovom 'Na pomoč, ukradli so mi prtljago!', s katerimi se prejemnike teh sporočil prosi za nujno nakazilo denarja, ker se je določena oseba v tujini znašla v težavah zaradi tatvine prtljage in dokumentov.
''Po vdoru v elektronski poštni račun napadalec s spremembo gesla onemogoči dostop prvotnemu uporabniku in iz računa pošlje vsem kontaktom lažno obvestilo z vsebino, da je v težavah, zaradi česar naj mu preko plačilnega sistema (Western Union ali Moneygram) pošljejo denar,'' opozarjajo na policiji in poudarjajo, da gre za lažno obvestili in naj prejemniki ne upoštevajo navodil, zapisanih v prejetem elektronskem sporočilu.
''Če pa je vseeno prišlo do zlorabe vašega računa elektronske pošte, se obrnite na skrbnika elektronske pošte in obvestite prejemnike lažnih obvestil,'' so še dodali na policiji.
Kako ukrepati?
Na spletni strani Varni na internetu slovenskega centra za posredovanje pri omrežnih incidentih SI-CERT so zapisali, da gre za obliko spletne goljufije, ko neznanec najprej vdre v elektronsko pošto vašega prijatelja, nato pa v njegovem imenu pošlje vsem kontaktom sporočilo, da nujno potrebuje denar. Ponavadi goljuf še spremeni geslo in tako žrtvi onemogoči dostop do elektronskega predala, v mnogih primerih pa celo v celoti izbriše uporabniški račun.
Da ne bi prihajalo do tovrstnih zlorab, vsem uporabnikom svetujemo, da si za svoj elektronski predal nastavijo 2-faktorsko avtentikacijo (oz. preverjanje v dveh korakih), če njihov ponudnik le ponuja to storitev. To pomeni, da če se prijavljate iz neke nove naprave, vam ponudnik na mobilni telefon pošlje dodatno, enkratno geslo.
Če ste tudi vi prejeli lažno prošnjo za pomoč:
1. Hitro se lahko prepričate, da sporočila ni poslal vaš prijatelj, ampak nekdo drug komunicira v njegovem imenu. Prvi znak je polomljena, čudna slovenščina, polna slovničnih napak, ki kaže, da je goljuf uporabil strojni prevajalnik Google Translate, včasih je besedilo kar v angleščini.
2. Najbolj zanesljiv znak, da nekdo hoče izvabiti denar je, če ''prijatelj'' želi, da mu denar nakažete prek Western Union ali MoneyGram. Gre za plačilna mehanizma, ki ne omogočata sledenja toku denarja in sta zato zelo priljubljeni orodji spletnih goljufov. Če ste tudi vi med prejemniki takšne prošnje, ne pošiljajte denarja!
3. Kontaktirajte prijatelja (pa ne prek elektronske pošte) in mu sporočite, da je nekdo vdrl v njegov elektronski predal in naj čimprej spremeni geslo, navajajo na spletni strani Varni na internetu.
Če je neznanec vdrl v vaš elektronski predal in pošilja prošnje za nakazilo denarja, pa nemudoma ukrepajte, še opozarjajo na spletni strani, kjer najdete tudi napotke, kako ukrepati v slednjem primeru.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.