Kriminalisti so v preteklem tednu zaključili del večmesečne obsežne kriminalistične preiskave s področja tatvine vozil. V zaključni akciji je sodelovalo več kot 50 kriminalistov in policistov, ki so opravili več hišnih preiskav in zasegli preko 240 avtomobilskih delov, je sporočila predstavnica PU Ljubljana Nataša Pučko.
Podrobnosti sta na novinarski konferenci predstavila vodja oddelka za splošno kriminaliteto na Policijski upravi Ljubljana Valter Zrinski in vodja sektorja za splošno kriminaliteto na Upravi kriminalistične policije GPU Dejan Garbajs.
V preiskavo so bili zajeti trije osumljeni, ki so delovali v hudodelski združbi in so izvrševali tatvine osebnih vozil, je povezal Zrinski. 45-letnik iz okolice Ljubljane je vodil združbo in usmerjal druga dva, stara 26 in 55 let, ki sta po njegovih navodilih kradla vozila. Osumljenec je z namenom prodaje pridobival dele avtomobilov, ki so bili ukradeni. Prodajal jih je tudi prek podjetja, kjer je bil zaposlen in ki se ukvarja prav s prodajo avtomobilskih delov, je pojasnil Zrinski. Trojica je povzročial za več kot 200 tisoč evrov škode.
V zaključni akciji je sodelovalo več kot 50 policistov, ki so opravili 13 hišnih preiskav na desetih različnih lokacijah. Našli so več kot 240 delov vozil, pa tudi šest ali sedem celih vozil. Kradli so v večini večjih slovenskih mest. Večinoma so izbirali avtomobile srednjega cenovnega razreda znamk renault, volkswagen, škoda in audi.
Za starejša osumljenca je preiskovalna sodnica odredila pripor, grozi jima do osem let zaporne kazni. Mlajši je pred časom umrl. Gre za specialne povratnike, ki so bili že večkrat obravnavani in tudi pravnomočno obsojeni.
V Sloveniji v primerjavi z drugimi evropskimi državami ukradejo malo vozil
V Sloveniji vsak dan ukradejo približno tri motorna vozila, lani so jih v celem letu 915: 450 osebnih vozil, 170 koles z motorjem, 88 motornih koles, 59 tovornih vozil ..., je povedal Garbajs. Lanska številka je bila najnižja v zadnjih desetih letih, letos pa beležijo rahel porast. Največ vozil ukradejo v večjih mestih, več kot polovica jih izgine na območju Ljubljane.
Storilci ponavadi iščejo vozila, ki se tudi najpogosteje pojavljajo v Sloveniji. Na prvih dveh mestih se izmenjujejo volkswagni in renaulti, sledijo BMW, škoda in audi. Glede na število registriranih vozil v Sloveniji so zelo iskani BMW-ji, je še dodal Garbajs.
Storilci ponavadi iščejo določene tipe vozil, za katere so že ugotovili, kako "pretentati" elektroniko in jih ukrasti. "Še nekaj let nazaj je veljalo, da je težje ukrasti clia kot BMW," je orisal Garbajs.
V Sloveniji težava ni tako zelo pereča, v Italiji in Franciji, na primer, letno izgine 200 tisoč vozil, je dejal. Je pa Slovenija tranzitna država.
Večina v Sloveniji ukradenih vozil tudi ostane tu, razkosajo jih in jih prodajajo prek različnih spletnih oglasov, pravi Garbajs. Storilci vse težje prodajo vozila, veliko donosnejše je razkosanje vozil in prodaja naprej. Vozilo, prodano po kosih, doseže višjo ceno kot vozilo, prodano v celoti. A storilec bo težko dosegel ceno, višjo od 1000 evrov, je še dejal.
KOMENTARJI (94)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.