Nemčija je v tistem obdobju s Sadamovim režimo precej tesno poslovno sodelovala, zato je njena tajna služba pogosto spremljala tako finančne transakcije kot migracije pomembnejših Iračanov. Prav nemški obveščevalci naj bi bili tisti, ki so preiskovalce masakra družine Hilli opozorili na povezavo z iraškim režimom in obstoj denarja, o čemer se je prej le govorilo brez posebnih dokazov.
Prav ta denar in ne druga dediščina, ki jo sestavljajo nepremičnine po vsej Evropi in zajeten kupček denarja, naj bi povzročil velik spor med Saadom al Hillijem in njegovim bratom Zaidom, ki je zato v začetku preiskave veljal za glavnega osumljenca. Čeprav je spor zanikal, so namreč policisti ugotovili, da je Saad tik pred smrtjo dosegel zamrznitev izvajanja oporoke, dokler ni rešen neznan spor med bratoma.
Preiskovalci so milijon na švicarskem računu odkrili že pred slabim mesecem, a jim ni uspelo razvozlati vira tega premoženja. Nemški preiskovalci pa so zdaj razkrili, da je bil Hillijev oče Kadhim nekoč blizu vladajočemu Huseinovemu režimu, saj je bil celo član njegove stranke, a je kasneje v 70. letih prejšnjega stoletja vseeno zapustil Irak in družino v želji za boljšim življenjem preselil v Veliko Britanijo.
Ena od mogočih teorij zdaj je, da Kadhim pravzaprav nikoli ni zapustil režima, ampak je v Veliki Britaniji in drugje po Evropi pravzaprav delal za Sadama. Očitno je namreč, da je tudi po odhodu iz države z režimom ohranil dober odnos, saj je še pred Huseinovo usmrtitvijo leta 2006 iz centralne iraške banke uspel dvigniti 700 milijonov dolarjev, ki jih je skril v bankah po vsem svetu.
Kaj razkritje novih informacij pomeni za preiskavo, sicer ni povsem jasno, saj policija še vedno nima osumljencev. Tako izjave preživele sedemletne Hillijeve hčerke Zainab in rekonstrukcija zločina ob jezeru Annecy na podlagi forenzičnih dokazov namreč vse bolj kažejo, da je bil osrednja tarča zločina francoski kolesar, ki je delal za podjetje, ki se ukvarja s proizvodnjo jedrskega goriva, družina pa naj bi bila umorjena, ker je bila priča zločina.
Začetna teorija je bila ravno nasprotna, predvidevala je, da je bil kolesar Sylvain Mollier nedolžna žrtev, a forenzični dokazi naj bi kazali, da je umrl prvi, način umora pa kaže, da je bil storilčev bes mnogo bolj uperjen proti njemu kot Hillijevi družini, saj naj bi bil ustreljen večkrat kot družina.
Kljub vsem teorijam pa preiskovalci očitno še niso blizu končnega odgovora. Preiskava se nadaljuje, preživeli Hillijevi hčerki, ki sta v masakru izgubili očeta, mamo in babico, pa živita pri sorodnikih, še vedno pa ju varuje policija.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.