Število dimniških požarov se v primerjavi z letom 2008, ko je zagorelo približno 400 dimnikov, sicer zmanjšuje, a ljudje temu vzdrževanju še vedno posvečajo premalo pozornosti, dimnikarjem pa zapirajo vrata. V začetku lanskega leta so tako predstavniki sekcije dimnikarjev pri Obrtni zbornici Slovenije opozorili javnost in pristojno ministrstvo, da se dimnikarske storitve izvajajo zaradi javnega interesa, zato je to tudi obveznost državljanov.
Vzdrževan dimnik ali zastrupitev z monoksidom?
V Centru za zastrupitve so v preteklih letih povprečno letno sprejeli 20 zastrupljencev z monoksidom na leto. Kot opozarjajo, je monoksid eden izmed najpogostejših vzrokov za smrt pri zastrupitvi, smrtni odmerek pa je odvisen od časa izpostavljenosti plinu in njegove koncentracije v zraku.
Kot pravijo strokovnjaki so za zastrupitev z ogljikovim monoksidom nevarne vse grelne naprave, ki nimajo dovolj dovoda kisika, na primer plinske peči. Neprimerno čiščenje in nepravilna predelava dimnikov sta najpogostejša vzroka, zato pozivajo k rednemu vzdrževanju.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.