V petek pozno zvečer je zagorelo na ljubljanskem Rožniku. Policisti so ob preiskavi ugotovili, da je zagorelo na dveh točkah, kar nakazuje, da je bil ogenj podtaknjen. Prvi požar se ni razširil, saj so ga policisti s hitrim ukrepanjem uspeli hitro pogasiti. Večje območje pa je zajel drugi, pri gašenju slednjega so zato morali pomagati tudi gasilci. Kasneje so odkrili še eno lokacijo netenja požara, kjer pa se ogenj ni razvil.
Poleg policistov in gasilcev je v iskanju osumljenca na Rožniku sodeloval tudi helikopter letalske enote Policije. Ta je takoj ob zaznavi požara pričela z izvajanjem ukrepov za izsleditev osumljenca, so sporočili s PU Ljubljana.
Opazili so, da je osumljenec z Rožnika pobegnil s kolesom, ob tem so ga fotografirali iz helikopterja. Nato so 30-letnika prijeli in mu odvzeli prostost. Osumljenec je bil v preteklosti že obravnavan za podobna kazniva dejanja.
Ob tem izpostavljajo, da je na ljubljanski policijski upravi tudi intenzivna preiskava požiga avtomobilov v Šiški. V zadnjega pol leta so tam zaznali tri namerne požige vozil. Storilec oziroma storilci še niso znani, ob tem pa policisti preiskujejo morebitno povezavo z zgornjim osumljencem.
Ob tem na Policiji dodajajo, da je preiskava požarov izredno težavna, saj ogenj uniči večino sledi kaznivih dejanj. "Aktivnosti policije, zbiranje obvestil ter pridobivanje informacij, pregledi posnetkov nadzornih kamer, kot tudi prisotnost policistov na terenu, so usmerjene k odkritju in prijetju storilca," so tudi zapisali.
Za uspešno preiskavo kaznivih dejanj so poleg temeljitega dela ključne tudi kvalitetne prve informacije, pravočasno naznanjanje sumov in trezno ravnanje oškodovancev in drugih. Ti naj do prihoda policistov, razen če je ogroženo življenje ali premoženje večje vrednosti, tudi ničesar ne prijemajo ali premikajo. S tem se namreč lahko poškoduje morebitne sledi, ki bi lahko pripeljale do storilca. "Vsak uničen dokaz slabša možnosti za hitro in uspešno preiskavo, posledično pa je tudi manj možnosti, da bi storilca povezali s krajem kaznivega dejanja," so tudi opozorili na PU Ljubljana.
Policija poziva vse, ki bi imeli kakršne koli informacije o morebitnih storilcih tovrstnih kaznivih dejanj, da o tem nemudoma obvestijo Policijo na telefonsko številko 113. Obvestilo lahko podajo tudi osebno na policijski postaji ali prek anonimne telefonske številke 080 1200.
Požigalce v večini primerov ovadijo zaradi suma kaznivega dejanja poškodovanja tuje stvari, pri katerem je predvidena denarna kazen ali do dve leti zapora. Če zaneteni požar ogroža tudi premoženje velike vrednosti ali življenje ljudi, pa Policija preiskuje tudi elemente kaznivega dejanja povzročitve splošne nevarnosti. Če gre za požig stanovanjskega, gospodarskega ali poslovnega objekta, požar obravnavajo glede na 222. člen Kazenskega zakonika, Požig.
Požari na območju PU Ljubljana se pojavljajo v različnih obdobjih leta ter na različnih lokacijah, kjer nobena posebej ne izstopa. "Vse primere obravnavamo celovito in skušamo pojasniti okoliščine in vzroke," pravijo policisti.
Največ podtaknjenih požarov se sicer pojavlja na zabojnikih, barakah in vozilih, dogodki pa so pogostejši ob koncu tedna v nočnem času.
KOMENTARJI (107)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.