Hrvaška policija je v iskanje Antonie Bilić, ki je izginila 7. junija, včeraj pa je Dragan Paravinja priznal, da jo je zadavil in njeno truplo odvrgel v reko Krko, vključila tudi potapljače posebnih enot. Zato so tudi zaprli cesto Drniš–Oklaj. Kot je sporočila policija, so okoli 16. ure sicer za danes zaključili iskanje izginule Antonie, iskalno akcijo pa bodo nadaljevali jutri.
Policija je preiskovala območje med Oklajem in mestom Kistanja, hkrati pa so bili potapljači tudi v Brljanskem jezeru. Sodelovali so policisti več uprav, na terenu je bilo 80 pripadnikov posebnih enot in interventne policije. V vodi je truplo iskalo 12 potapljačev, prav tako pa so sodelovali kriminalisti, od 100 do 110 policistov in trije policijski psi, izurjeni za iskanje ljudi. Na terenu je bilo tudi okoli 20 gasilcev, ves čas pa je nad območjem lebdel helikopter. A našli niso ničesar.
Paravinjo so včeraj prijeli na območju Republike srbske, ob tem pa sta direktor policije Republike srbske Gojko Vasić in namestnik direktorja hrvaške policije Milijan Brkić dejala, da je Paravinja priznal umor Bilićeve. A hkrati sta posvarila, da gre za človeka, ki mu ni mogoče verjeti. Drugih komentarjev nista podala, da bi tako zaščitila družino pokojne. Sicer naj bi po neuradnih podatkih preiskovalcem natančno opisal most, na katerem naj bi se ustavil ter v Krko odvrgel Antonijino truplo.
Poglejte, kako so Paravinjo pripeljali na sodišče:
Danes pa je predstavnica šibeniške policije Marica Kosor zanikala poročanja nekaterih medijev, da naj bi truplo že našli. Dejala je, da iskanje še vedno poteka in da trupla še vedno niso našli, hkrati pa vse predstavnike medijev prosila, naj ne vznemirjajo Antonijinih sorodnikov z lažnimi objavami o najdenem truplu. Policija je v reki Krki namreč našla žensko obleko, za katero so takoj posumili, da je bila Antonijina. Poklicali so vozilo za prevoz trupel, zaradi česar so nekateri novinarji že poročali, da je bili najdeno truplo. Pozneje so se mediji, ki so to objavili, že opravičili družini Bilić.
Družina ne verjame izjavam Paravinje
Antonijina sestra Ana Bilić pa je prek spletnega socialnega omrežja Facebook vse skupine, ki Antoniji želijo, naj počiva v miru, prosila, naj jih umaknejo, saj ne verjamejo zgodbi, ki jo je povedal preiskovalcem Paravinja. "Dragi prijatelji, v imenu družine Bilić vas prosim, da zbrišete vse R.I.P. skupine. V pristnost izjav te pošasti ne bomo verjeli, dokler ne bo izročena Republiki Hrvaški, tu znova zaslišana in opravila poligrafski preizkus. S spoštovanjem, Ana Bilić," je zapisala sestra Antonie. Sinoči so se pri Antonijini hiši zbrali prijatelji in družina, njena starša pa sta od žalosti povsem iz sebe. Šokiran je tudi ves Drniš.
"Naj ga Bog spreobrne, naj mu pove, kaj je storil, če je to res storil. Vendar jaz še vedno ne verjamem, da je to res tako, kot so nam pojasnili. Še vedno sem optimist in to tudi bom v prihodnje. Še vedno verjamem, da jo bom videla in da se bo vse dobro končalo. Sinoči sem okoli pol tretje ure zjutraj odšla spat, malo sem brala knjigo, popila eno tableto in uspelo mi je zaspati," je za hrvaški časopis Večernji list dejala Antonijina mati Milka Bilić. "Vso noč smo bili tu. Čakamo, da nam kaj povedo. Zdaj iščejo tam pri Oklaju. Kaj lahko drugega, kot da čakam. Čakal bom, da mi povedo, če je kaj novega. Tako ...," pa je dejal Antonijin oče Milan Bilić.
Kosorjeva napoveduje boj za izročitev
Tožilstvo v Splitu pa je proti Paravinji vložilo še eno obtožnico, zaradi poskusa posilstva 25-letnega dekleta junija lani pri Omišu. Hrvaška premierka Jadranka Kosor je že napovedala, da bo država zahtevala izročitev Paravinje. To nalogo je prepustila pravosodnemu ministru Draženu Bošnjakoviću.
Pripadniki banjaluške sodne policije so Paravinjo prevzeli od varnostih organov Banjaluke in ga po 24-urnem pridržanju odpeljali v zapor Kula v Sarajevu. Paravinja je bil tudi v BiH obsojen zaradi posilstva leta 2002 na vzhodu Sarajeva, zato je takojšnja izročitev Hrvaški še pod vprašajem. Zdaj je Paravinja v rokah sodišča v Sokolcu. To je zaradi posilstva leta 2005 na tem območju zanj odredilo pripor.
Zaradi posilstva je bil že obsojen, prijet je bil tudi v Sloveniji
Paravinja je bil že leta 2003 v Srbiji pravnomočno obsojen na štiri in pol leta zapora. Vzrok je bilo posilstvo in poskus posilstva sredi 90. let prejšnjega stoletja. Prestajanju kazni pa se je izognil tako, da je pribežal na Hrvaško, saj je imel njeno državljanstvo in se je zavedal, da ga zaradi tega ne bo izročila Srbiji.
Nekoliko pozneje je Srbija za njim razpisala mednarodno tiralico. Slovenska policija pa je sporočila, da je bila o razpisani mednarodni tiralici za Paravinjo obveščena 8. januarja 2007. Takrat je Interpol Beograd posredoval informacijo, da naj bi se Paravinja nahajal na slovenskem ozemlju, kar so tudi preverili in ugotovili, da res prebiva v Sloveniji in je zaposlen pri Logistiki Sluga v Šenčurju pri Kranju. Tako ga je slovenska policija prijela 9. marca omenjenega leta in privedla pred preiskovalnega sodnika v Kranju, ki je odredil pripor. 4. aprila je sodišče v Kranju na podlagi plačila varščine ter prijavljenega začasnega bivališča Paravinji odpravilo pripor in od njega zahtevalo, da se javlja na policijski postaji do končne odločitve o izročitvi Srbiji.
23. januarja 2008 je bil na podlagi srbske tiralice prijet še v Nemčiji in je bil 15. maja tega leta deportiran v Slovenijo, kjer mu je bila zopet odvzeta prostost. Preiskovalni sodnik je znova odredil ukrep javljanja na policijski postaji, ki ga je tudi spoštoval vse do pravnomočnosti odločitve o izročitvi Srbiji. Policisti pristojne policijske postaje so ga želeli prijeti, vendar pa so ugotovili, da je 5. februarja 2009 zapustil Slovenijo in se vrnil na Hrvaško. Ta ga na podlagi zakona o neizročitvi svojih državljanov še naprej ni želela predati srbskim organom.
Tako so imele v rokah Paravinjo policije v treh državah, vendar pa se je zaradi veljavnega pravosodnega sistema posiljevalec lahko nemoteno gibal še naprej, vse dokler ga niso zdaj po umoru Antonie prijeli v Republiki srbski.
Pretresena tudi žena storilca
Po pisanju hrvaškega časopisa Jutarnji list pa so v Banjaluki zaslišali tudi ženo storilca Milijano Paravinja. Kot so zapisali, je dejala, da je Dragan za njo mrtev. "Nikoli več ga ne želim videti. Vse, kar si želim v tem trenutku, je mir s svojimi otroki," je dejala. Po zaslišanju so jo izpustili, trenutno pa živi pri Draganovem stricu. Kot še piše hrvaški časopis, je popolnoma pretresena in kar ne more verjeti, da je bil njen soprog zmožen storiti tako strašne zločine.
KOMENTARJI (68)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.