Na Okrožnem sodišču v Celju se je po številnih zapletih na predobravnavnih narokih le začelo sojenje Vinku Poharju za obtožbe o poskusu umora sostanovalca v preboldskem domu upokojencev januarja lani.
Tožilstvo 64-letnemu Poharju, ki je v priporu, očita poskus umora na zahrbten način. Nadomestna tožilka Marjeta Kreča je na današnji obravnavi povedala, da je 71-letnega Srečka Hladina z nožem zabodel v levi del vratu, medtem ko je ta spal.
Od dogodka do začetka glavne obravnave je sicer minilo kar leto dni, sodnici Ingrid Lešnik pa sojenja prej ni uspelo začeti zaradi številnih zapletov – obtoženi se je na številnih razpisanih predobravnavnih narokih ves čas razburjal, vmes zamenjal zagovornika, decembra pa ob izločitvi sodnice zahteval še izločitev tožilke Katje Leban. O predlogu je nato odločala predsednica celjskega okrožnega sodišča Petra Giacomelli in ga zavrnila.
Tudi začetek današnje obravnave je stekel podobno. Pohar je sodišče najprej opomnil, da ima zdravniško potrdilo, da ne more stati, in sodnica mu je velela, naj se usede zraven svojega odvetnika. 64-letnik je nato odvrnil, da se s sodiščem nima nič za pogovarjati, dokler ne bo zamenjave sodnice. Vmes mu je bil vročen sklep Okrožnega državnega tožilstva, ki je zavrnilo tudi obtoženčev predlog za izločitev tožilke. Sodišče ga je povprašalo tudi o zaupanju v zagovornika – po uradni dolžnosti ga zdaj zastopa odvetnik Primož Koščak – na kar je odgovoril, da ga zaenkrat ima. Vnovič je zavrnil zagovor, saj da je že vse povedal med policijsko preiskavo: "Sem že vse povedal in se ne bom ponavljal." Sodnica ga je ob tem opozorila, da ga bo – če se bo razburjal in vpil – dala odstraniti iz dvorane.
'Napadel me je, zdaj pa še odškodnino zahteva'
V nadaljevanju je tožilka Kreča predstavila vsebino obtožnice. Ta ga bremeni, da je 2. januarja lani v Domu upokojencev Franca Salamona v Preboldu z 9,1 centimetra dolgim rezilom noža Hladina zabodel v levi del vratu. Vbodna rana mehkih tkiv je merila šest centimetrov in segala v žrelo, rezilo pa bi lahko poškodovalo vratne vene in arterije. Hladin se je po vbodu zbudil in se zatekel v domsko ambulanto po pomoč, zato Pohar dejanja ni uspel dokončati.
Žrtev od njega zdaj po besedah pooblaščenke zahteva tudi plačilo odškodnine, in sicer 7000 evrov za telesne bolečine, 4000 evrov za strah, s katerim se je soočil ob tem, ter 9000 evrov za zmanjšane aktivnosti, ki so posledica tako poškodb kot psihičnih travm po dogodku – skupaj torej 20.000 evrov. Pohar je na to odvrnil: "Napadel me je, zdaj pa še odškodnino zahteva!" Tudi predvideni odmor za posvet z odvetnikom je s tem odpadel, sodišče je namreč sklepalo, da obtoženi zavrača tako premoženjskopravni zahtevek kot tudi krivdo.
Sodišče je danes zaslišalo tudi žrtev. "Zapeklo me je na vratu. Ko sem se zbudil, sem ga videl nad sabo," se dogodka tiste januarske noči spominja Hladin. Da je Pohar klečal na njem – eno nogo je imel na tleh, drugo pa na njem – in ga držal za roke. Vse skupaj naj bi trajalo kakšnih pet minut, je sodišču danes izpovedal oškodovanec. Spominja se, da je bila medtem prižgana manjša luč, a ni znal pojasniti, katera. Ga je pa jasno videl. Dejal je še, da se ne spomni oziroma ne ve, kako mu ga je uspelo vreči, spraviti s sebe. Odrinil ga je tudi z nogami. Nato je vstal iz postelje, stopil nad njega in mu rekel: "Glej, kaj si mi naredil," a naj mu Pohar ne bi nič odgovoril. "Gledal me je kot tele v nova vrata. Ni rekel niti besede, samo gledal me je." Je pa ob tem, ko ga je odrinil, očitno padel, saj se spomni, da ga je videl ležati na tleh, med posteljo in nočno omarico.
Hladin se je nato obrnil in iz 3. nadstropja, kjer sta imela sobo, odšel v pritličje, v ambulanto doma k dežurni medicinski sestri po pomoč. Obtoženi za njim ni šel, ostal je v sobi, je dodal. Po tem dogodku – vse do prvega obiska sodišča – ga ni več videl. V ambulanti so bile takrat tri uslužbenke, medicinska sestra je na pomoč poklicala tudi reševalce. Povedal je, da ga je napadel sostanovalec, nato so ga odpeljali na zdravljenje v celjsko bolnišnico.
Kdaj je Pohar tistega večera pravzaprav prišel v sobo, ne ve. Ima namreč slušni aparat, ki pa ga pred spanjem izklopi in sname; brez pa ne sliši nič. Sklepa, da je v sobo tako prišel po 22. uri, ko je on že spal, kar je počel tudi sicer. Na vprašanje sodnice, kako je vedel, da mu po napadu nič ni odgovoril – glede na to, da brez aparata ne sliši – pa je Hladin pojasnil, da bi videl premikanje ust.
Je bil Pohar takrat pijan?
Več prič je med zaslišanji sicer povedalo, da je Pohar veliko pil, več alkoholnih pijač dnevno. Hladin je danes zatrdil, da je za to vedel, a da s tem ni imel težav. "Nisva se kregala. To, da je pil, pa ni bila moja stvar." Ob napadu ni vonjal alkohola, vseeno pa sklepa, da je bil pod vplivom alkohola, ker ga je – tako oškodovanec – "tako čudno gledal", prav tako je tisti dan ves dan pil vino. V sobi pijače ni imel, jo je pa hranil v skupnih prostorih.
Pohar naj bi – tudi po navedbah strežnic v domu – večkrat prespal kar na sedežni v skupnih prostorih, ker ga je, kot jim je pojasnjeval, sostanovalec pogosto zaklenil iz sobe. Hladin je danes to zanikal.
Domska socialna služba ga je sicer večkrat povprašala o tem, kako sobivata – Hladin jim je povedal, da brez težav, da imata oba "pravico do sobe", drug za drugega nista imela slabe besede. Posebej družila se sicer nista, vendar pa naj se ne bi nikoli sprla, sprva sta si celo delila hrano. V sobi sta sobivala okoli pol leta, prve tri mesece naj bi se normalno pogovarjala oziroma se vsaj pozdravljala, nato pa je Pohar z njim prekinil komunikacijo, za kar Hladin ne pozna razloga, je pa bil Pohar samotar. Tri tedne pred napadom ga je opomnil, naj po uporabi očisti stranišče, na kar obtoženi nič ni odgovoril.
Zagovornik obtoženega ga je povprašal tudi o morebitnih konfliktih nasploh v domu, ob čemer je Hladin priznal, da se je manjši 'incident' pripetil predlani z uslužbenko v kavarni, ki je trdila, da jo je žalil in ga nato prijavila policiji, za kar je moral plačati 290 evrov kazni.
Sodnica mu je nato pokazali tudi zaseženi nož, srebrne barve in na preklop. 71-letnik je potrdil, da je nož videl že prej pri Poharju. Vedel je, da ima žepni nož, "lahko tudi, da je imel več nožev". Po dogodku oziroma ko se je zbudil, orožja sicer ni videl.
Hladin je danes na sodišču še izpostavil, da je od dogodka večkrat potreboval pomoč, saj ga je to "precej vrglo s tira", pogosto je prestrašen, ima tudi bolečine v vratu.
Poharjeve navedbe, da je pravzaprav Hladin napadel njega, pa je označil kot laž. Na zaslišanju pred preiskovalnim sodnikom je sicer dejal, da če bi ga, bi to storil iz oči v oči, ne pa med spancem. Na dodatna vprašanja Poharjevega odvetnika, zakaj je to sploh izpostavil oziroma zakaj bi o tem govoril, če ga nihče ni vprašal, je sodnica Lešnik Koščaka opomnila, da ni znano, kakšna so bila vprašanja na zaslišanju pri preiskovalnem sodniku. Je pa Hladin kasneje dejal, da se tega zaslišanja ne spomni.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.