27. novembra 2003 so koprski policisti prejeli klic, da je bilo v okolici Kopra posiljeno in hudo pretepeno takrat 20-letno dekle. Koprski kriminalisti, ki so prevzeli vodenje preiskave kaznivega dejanja, so ugotovili, da je dekle napadel neznan, srbsko ali hrvaško govoreči moški, ki je po dejanju zbežal peš. Z ogledom kraja kaznivega dejanja so kriminalisti, z namenom ugotavljanja identitete storilca, našli in zavarovali več predmetov in oblačil, na katerih so bili biološki in drugi sledovi, so ob predstavitvi zahtevnega primera pojasnili na koprski policijski upravi.
Najprej je kazalo na bosanskega državljana, a forenzični dokazi so govorili drugo
Naslednji dan po krutem dejanju so policisti Policijske uprave Koper v okolici Bertokov pri Kopru ustavili in ugotavljali identiteto bosanskega državljana, ki je ustrezal opisu storilca kaznivega dejanja posilstva. Bosanski državljan je v nadaljevanju preiskave priznal, da je sam napadel in posilil dekle, njegovo vpletenost v kaznivo dejanje so potrjevali tudi drugi posredni dokazi. Moškega so zato pridržali in s kazensko ovadbo privedli na zaslišanje k preiskovalnemu sodniku Okrožnega sodišča v Kopru, ki je zoper njega odredil pripor.
Vse zavarovane sledi s kraja kaznivega dejanja so za potrditev vloge bosanskega državljana v kaznivem dejanju pregledali tudi na takratnem Centru za forenzične preiskave (CFP). Forenzični strokovnjaki so ugotovili, da nobene od zavarovanih sledi (tekstilna vlakna in biološki sledovi) ni mogoče povezovati z osumljenim bosanskim državljanom. Z ugotovitvami so seznanili tudi Okrožno državno tožilstvo in Okrožno sodišče iz Kopra, ki je na podlagi ugotovitev CFP sklenilo, da osumljenega bosanskega državljana izpustijo iz pripora. CFP je iz najdenih bioloških sledi izločil tudi DNK-profil storilca posilstva. Koprski kriminalisti in policisti so v nadaljevanju preiskave opravili številne razgovore, preverbe, preglede terena in mednarodne poizvedbe, da bi DNK-profilu dodali tudi ime in priimek.
Leta 2006 so prejeli sporočilo Interpola: DNK iz Kopra je identičen DNK iz Lizbone
10. aprila 2006 je CFP policiste obvestil, da so od Nacionalnega biroja Interpola iz Lyona prejeli obvestilo, da je DNK-profil storilca posilstva v Kopru identičen DNK-profilu neznanega storilca, ki je v Lizboni na Portugalskem leta 2000 storil identično posilstvo. Kljub intenzivnemu sodelovanju s portugalskimi varnostnimi organi v tem obdobju, ni bilo mogoče identificirati osebe, ki bi ji pripadal ta profil. Pri ugotavljanju skupnih značilnostih kaznivih dejanj v Kopru in Lizboni se je preverjala tudi teza, da bi lahko dejanje storil nekdo, ki je opravljal dela pomorščaka, saj sta bili kaznivi dejanji na enak način storjeni v tipičnih obmorskih krajih s pristanišči.
V okviru mednarodnega sodelovanja so zato preverjali, katere od ladij so bile v spornem obdobju, v letu 2000 in letu 2003, v pristaniščih Lizbona in Koper. In ugotovili so, da je bila v obeh pristaniščih v dneh storitve posilstev v Lizboni in Kopru ista ladja, ki je imela 9 članov posadke, vsi pa so bili državljani Hrvaške. Sledilo je intenzivno sodelovanje s hrvaškimi varnostnimi organi, predvsem so ugotavljali alibije njihovih državljanov in pridobivali DNK, vendar noben od pridobljenih ni ustrezal z DNK s kraja kaznivega dejanja.
Zadetek po Prümski pogodbi
20. aprila 2010 je CFP potrdil, da je prišlo do t. i. zadetka po Prümski pogodbi med DNK-profilom iz Kopra in DNK-profilom osebe, vnesene v špansko bazo podatkov. Španski varnostni organi so potrdili, da imajo v bazi pod tem profilom vnesenega romunskega državljana, ki pa se je na njihovem ozemlju izkazoval s tremi različnimi identitetami. Španci so nato slovenski policiji posredovali še fotografije in prstne odtise romunskega državljana. Vse to je nato romalo še romunskim varnostnim organom v potrditev prave identitete osumljenca. Iz Romunije so nato sporočili, da je bil moški med letoma 1988 in 1998 v Romuniji obsojen za več kaznivih dejanj tatvin, velikih tatvin in ropa na skupno kar 29 let zapora.
Romuna so v Sloveniji prijeli že pred posilstvom
V nadaljevanju preiskave so hrvaški policisti slovenskim sporočili, da je bil romunski državljan 12. avgusta 2003 prijet na ozemlju Slovenije na območju Marezig, od koder je bil naslednji dan vrnjen na Hrvaško, ker je v Slovenijo vstopil ilegalno. Na PU Koper so ugotovili, da so koprski policisti tisti dan dejansko obravnavali dva romunska državljana, ki pa sta v postopku uporabila izmišljeno identiteto, saj sta bila brez osebnih dokumentov. Hrvaški varnostni organi so naknadno ugotovili njuno pravo identiteto in ju 8. septembra 2003 na podlagi sodne odločbe izgnali v Srbijo.
Na podlagi te ugotovitve se utemeljeno sumi, da je iskani romunski državljan le 19 dni pred posilstvom v Kopru poskušal ilegalno vstopiti na območje Slovenije, pri tem pa je bil prijet in zavrnjen na Hrvaško. Očitno je uporabljal njemu znano pot, ki poteka prav mimo kraja, kjer je pozneje, 27. septembra 2003, najbrž ob vnovičnem ilegalnem prečkanju Slovenije naključno naletel na žrtev in storil kaznivo dejanje posilstva, so povedali na koprski policijski upravi.
V nadaljevanju preiskave so koprski kriminalisti od varnostnih organov drugih držav dobili nove podatke o obravnavi romunskega državljana. Izkazalo se je, da je bil 2. oktobra 2003 obravnavan pod lažno identiteto v Franciji, v Cannesu, zaradi tatvine, v Španiji zaradi ilegalnega vstopanja in bivanja v državi, ropa in dejanja s področja spolne nedotakljivosti, na Hrvaškem pa zaradi večkratnega ilegalnega prehajanja državne meje in nezakonitega bivanja. Na podlagi razpisanega evropskega naloga za pripor in predajo, ki ga je izdalo koprsko sodišče, je bil 23. marca 2012 v španski Sevilli prijet iskani 43-letni državljan Romunije, 10. aprila 2012 pa so ga izročili kriminalistom Sektorja za mednarodno policijsko sodelovanje, ki so ga prevzeli v Španiji in privedli v zapore v Slovenijo.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.