Testi DNK so dokončno pokazali, da imajo otroci istega očeta. Govorimo o 73-letnemu Josefu Fritzlu, je na novinarski konferenci na Dunaju dejal vodja preiskovalcev Franz Polzer, ki je še dejal, da zaenkrat ni dokazov, da bi bila Fritzlova soproga vpletena v zločin. Kriminalisti namreč sumijo, da je tudi ona vpletena v zločin.
Fritzl že pred časom obsojen za posilstvo
Grozljiv zločin, ki je pretresel Avstrijo in ostalo svetovno javnost, vsak dan dobiva nove razsežnosti. Fritzl, ki je 24 let spolno zlorabljal svojo hčerko in ki je rodila kar 7 otrok, je imel že od prej kriminalni dosje. Kot poroča Times, naj bi bil Fritzl že pred leti obsojen za posilstvo. Policija zdaj preverja dokumente in sodne spise o izprijencu, ki je leta 1960 odslužil zaporno kazen zaradi namernega požiga.
Potem ko je 73-letna pošast priznala zločin, je v isti sapi zanikala, da je bil pri svojih zločinih nasilen. Policisti, ki so zaslišala Fritza, so ga opisali kot dominantnega, agresivnega tirana v izredni fizični kondiciji. Zaenkrat mu grozijo obtožbe zaradi ugrabitve, spolne zlorabe, incesta ter fizičnega in psihičnega mučenja lastnih otrok. Njegova 67-letna žena je po aretaciji doživela živčni zlom in vneto zatrjuje, da o dogodkih ni vedela prav ničesar. Je pa povedala, da je Josef sicer zelo avtoritativen in je vedno obveljala njegova beseda.
Grozljiva tragedija
Vodja spodnjeavstrijskih kriminalistov Polzer je pojasnil, da se je Josef pred 24 leti odločil, da bo svojo tedaj 18-letno hčer zaprl v klet. To mu je uspelo, nakar je 24 let živel dvojno življenje. Po dosedanjih ugotovitvah policije Josef 19-letne Kerstin ni spolno zlorabljal, prav tako ni jasno, ali je zlorabljal tudi druge otroke. Policija predpostavlja, da je bil najbolj osredotočen prav na Elisabeth.
Polzer je povedal še, da nihče razen Josefa ni smel v klet. Zgradil jo je že več let prej, preden je ugrabil Elizabeth, nato pa jo je le dograjeval in večal. V kletnem stanovanju je uredil vodovod, elektriko, sobe je tudi zvočno izoliral. Eno sobo je še dodatno izoliral, to naj bi bila tista, v kateri je Elizabeth spolno zlorabljal. Oblasti so primer ocenile kot edinstvenega. "To presega vse dimenzije," je na tiskovni konferenci v Amstettnu še povedal direktor avstrijske varnostne službe Franz Prucher.
Dvojno življenje
Fritzl je imal v bližini Amstettna še eno hišo. Pod pretvezo, da želi tam graditi poslovne prostore, je nakupoval gradbeni in drugi material. Ponoči pa ga vozil v hišo groze v ulici Ybbs, kjer je dograjeval in širil skrivno podzemno stanovanje. Hrano, obleko, zdravila, plenice in ostale potrebščine za ujetnike je kupoval izključno v krajih oddaljenih več deset kilometrov od Amstettna.
Prav s takšnim natančno premišljenim načrtom mu je uspelo več let prikrivati grozodejstva nad svojo hčerko in njenimi otroki.
Prijateljica Elizabeth Fritzl je obsodila oblasti za nastalo tragedijo. Gabriele Gatterbauer je živela le nekaj vrat stran od hiše, kjer je bila zaprta Elizabeth. Dejala je, da bi ustrezni organi morali biti bolj pozorni na to, da so posvojili tri otroke, ki naj bi jih našli pred vrati. "Morali bi najti biološko mater, morali bi si zastaviti več vprašanj. Ne morem verjeti, da se je to zgodilo“, je dejala. "Elizabeto sem poznala, vendar sem se kasneje preselila na Dunaj in v ZDA. Ne morem si zamisliti, da je v kleti preživela 25 let. Poznali smo družino, slišali smo, kako so se otroci igrali ob bazenu. Ne morem verjeti, da se takšne stvari lahko zgodijo,“ je poudarila.
Kampuscheva: Bolje bi bilo, če bi ostali v hiši
Ker gre za podoben primer kot pred skoraj dvema letoma, ko je svojemu ugrabitelju pobegnila Natascha Kampusch, mnogi vlečejo vzporednice. Odzvala pa se je tudi Natascha sama. Tako pravi, da nihče ne more vedeti, kako se družina počuti, še posebej pa se je obregnila ob strokovnjake, ki pojasnjujejo, kaj se z družino dogaja, čeprav to lahko po Nataschinem mnenju vedo le člani družine sami.
Kampuscheva je tudi prepričana, da bi bilo zanje skoraj bolje, če bi ostali v hiši oziroma se tja vrnili, saj to okolje najbolj poznajo. "Surovo so jih iztrgali iz situacije, ki so jo poznali, brez prehodnega obdobja so jih takoj izolirali. To zagotovo ni dobro zanje," je prepričana Natascha, ki je družini ponudila tudi finančno pomoč. "Potrebovali bodo oblačila, zdravniško pomoč, denar za izobrazbo. In denar ne bo padel kar z neba."
KOMENTARJI (63)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.