Na ljubljanskem sodišču so pred sodnika prvič stopili obtoženi v primeru Balkanski bojevnik. Prvo obravnavo so pospremili strogi varnostni ukrepi. Tako zaposleni na sodišču v stavbo niso mogli vstopiti skozi stranski vhod, vsi, ki so v sodišče vstopili skozi glavni vhod, pa so morali skozi temeljit varnostni pregled.
V primeru je obtoženih 17 ljudi, od tega je devet priprtih. Priprte so na sodišče pripeljali s štirimi kombiji, varovalo pa jih je 19 policistov v neprebojnih jopičih.
Gre namreč za zelo odmeven primer, v katerem so prvoobtoženi Dragan Tošić in še 15 njegovih domnevnih sodelavcev obtoženi hudih kaznivih dejanj neupravičene proizvodnje in prometa s prepovedanimi drogami, hudodelskega združevanja in nedovoljene proizvodnje ter prometa orožja.
Obramba za izločitev dela dokazov
Tošićeva obramba je na obravnavi dala predlog, da sodišče izloči določene dokaze, za nekatere pa naj preveri ali so bili pridobljeni zakonito in v skladu s slovenskimi zakoni in ustavo.
Po mnenju Točićevih odvetnikov Luke Zajca in Marka Bošnjaka so lahko sporni prisluhi, ki so jih pridobili italijanski in srbski organi pregona. Bošnjak je dejal, da v spisu ni priložene odredbe za izvajanje prisluhov, ki so jih opravili italijani, pri srbskih prisluhih pa je sporno prisluškovanje Željku Vujanoviću. Odvetnik je sodnemu senatu razložil, da prisluškovanje ni potekalo v skladu z ustavno zagotovljenimi človekovimi pravicami in svoboščinami. Srbska odredba za prisluškovanje pa naj bi bila sprejeta na podlagi razlogov za sum, da je storjeno kaznivo dejanje, ne pa na podlagi suma, da je bilo storjeno kaznivo dejanje. Poleg tega naj bi Vujanoviću prisluškovali dalj časa, kot je dovoljeno.
Tošićevi odvetniki želijo tudi izločitev dokazov o zaseženem kokainu, saj po njihovih besedah v Sloveniji ni bilo odredbe sodišča, ampak je preiskavo odobril samo tožilec. Za obrambo pa so sporni tudi dokazi o zaseženem kokainu v Urugvaju. Pri hišni preiskavi naj namreč ne bi bil prisoten lastnik stanovanja, čeprav naj bi policisti vedeli, kje je, saj so ga po preiskavi aretirali.
Na zatožno klop so poleg Tošića sedli še brata Mirzet in Miralem Lucević, Boštjan Kopčič, Dragan Beljkaš, Anes Selman, Peter Khermayer, Sandra Udrih, Đemajli Manđuka, Robert Šabič, Jakob Remškar, Valter Abramovič, Tadej Poljak, Marko Bublič, Dejan Zupan in Suzana Remškar, Zdenka Kundić.
Za izločitev dokazov so tudi odvetniki ostalih obtožencev, njihovi argumenti pa so enaki kot argumenti Tošićeve obrambe – najprej naj se preveri zakonitost odredb za prisluškovanje, potem pa odloča o izločitvi.
Tožilstvo: O tem je višje sodišče že odločalo
Tožilsko stran vodi vodja posebne tožilske skupine za pregon organiziranega kriminala Blanka Žgajnar. Ta je po pripombah odvetnikov dejala, da je o vseh teh predlogih že enkrat odločalo višje sodišče, ki je 15. marca odločilo, da so bili vsi dokazi pridobljeni zakonito. Zato je predlagala, da sodišče o predlogu odvetnikov odloči še pred glavno obravnavo in da predlog obrambe zavrne.
Sodni senat si je vzel čas, da premisli o vseh predlogih. Obravnavo so zato prekinili, nadaljevali pa jo bodo v četrtek ob 9. uri. Devet obtožencev so policisti odpeljali nazaj v pripor.
Tošića prijeli 25. maja lani
Tošića, ki naj bi vodil slovenski del narkokartela t. i. kokainskega kralja Darka Šarića, in ostale so prijeli 25. maja lani v obsežni kriminalistični akciji. Akcija, ki so jo vodili zaradi suma nedovoljenega prometa s prepovedanimi drogami in posedovanja orožja, je potekala na območjih policijskih uprav Ljubljana, Kranj in Koper, opravili so tudi več kot 30 hišnih preiskav.
Po aretacijah so na policiji pojasnili, da se je načrtno zbiranje informacij začelo v drugi polovici 2008, ko so od tujih varnostnih organov dobili podatke, da kriminalna združba, katere del so bili tudi slovenski državljani, tihotapi kokain iz Južne Amerike do italijanskih pristanišč ter nato na sever Italije.
Nato so tam drogo vsaj med letoma 2008 in 2009 masovno preprodajali kriminalnim skupinam. Ljubljanski kriminalisti so konec julija 2009 zaznali vnovične aktivnosti, iz katerih so sklepali, da se člani kriminalne organizacije pripravljajo na novo pošiljko kokaina.
Konec septembra 2009 so zato začeli sodelovati s srbskimi kolegi in ameriško agencijo. Na podlagi sodelovanja sta bila v Urugvaju aretirana dva moška, ki sta hotela pretihotapiti 2,17 tone kokaina iz Južne Amerike do Sredozemlja. V zvezi s tem sojenje v Srbiji že poteka.
Grozi jim več let zapora
V zvezi z neupravičeno proizvodnjo in prometa z mamili jim grozi zaporna kazen od enega do desetih let zapora, če jim dokažejo, da so delovali v hudodelski družbi, pa jim grozi do 15 let zapora. Prav tako je skupina obtožena kaznivega dejanja hudodelskega združevanja. Predvidena kazen se giblje med tremi meseci in petimi leti zapora.
KOMENTARJI (171)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.