Jörg Haider, ki je bil dolgoletni deželni glavar Avstrijske Koroške, se je rodil leta 1950 v mestu Bad Goiser. Študiral je pravo, politično pa se je udejstvoval že kot študent.
Kritiki so Haiderja videli predvsem kot ambicioznega človeka, oportunista, ki je v svojih političnih nastopih izrabljal nacistično retoriko in problematiko azilantov. Haiderjevi starši so bili podporniki nacistične stranke. Po vojni so bili zaradi sodelovanja z nacisti tudi kaznovani, preživljati pa so se morali s priložnostnim delom.
Tuji komentatorji so večkrat zapisali, da je njegove politične poglede zagotovo zaznamovala nacistična preteklost, čeprav o tem v družini niso razpravljali. Haider je opisal koncentracijska taborišča kot "taborišča za kaznovanje“, večkrat pa je tudi poudaril, da je potrebno enote SS "kot del nemške vojske spoštovati“. Deportacijo Judov pa je tudi primerjal z izgonom Sudetskih Nemcev iz Češkoslovaške po vojni. Pozneje se je za te izjave sicer opravičil, vendar svojega splošnega mnenja glede druge svetovne vojne ni spremenil.
Potek politične kariere
Njegova politična kariera se je začela leta 1977 v desničarski svobodnjaški stranki (FPÖ), ki je leta 2000 sestavljala vladno koalicijo skupaj s krščanskimi demokrati Wolfganga Schüssla. Pomembnejša osebnost je postal že leta 1986, ko je postal vodja Svobodnjaške stranke (FPÖ ). Leta 1991 je njegov mandat guvernerja bil prekinjen, saj je javno pohvalil nacistično politiko zaposlovanja.
Leta 2002 je Evropska unija zaradi Haiderjeve vloge v okviru tedanje vlade, ko je njegova stranka vstopila v vlado, uvedla sankcije proti Avstriji. Sankcije so veljale pol leta. Leta 2005 je ustanovil novo stranko, Zavezništvo za prihodnost Avstrije ( BZÖ), ki je na letošnjih parlamentarnih volitvah 28. septembra, v boju za poslanska mesta v 183-članskem parlamentu, dosegla precejšen uspeh.
Na predčasnih volitvah sta desničarski stranki, ki sta svojo kampanjo gradili na stališčih, usmerjenih proti priseljencem in Evropski uniji, s približno 29 odstotki glasov postali druga najbolj priljubljena naveza.
Svobodnjaška stranka (FPÖ) Heinza-Christiana Stracheja, obtožena ksenofobije in promoviranja sovražnosti proti muslimanom, je osvojila 18 odstotkov, kar je 7 odstotkov več kot na prejšnjih volitvah. Jörg Haider pa je s svojim Zavezništvom za prihodnost Avstrije (BZÖ) dobil 11 odstotkov glasov.
Haiderjevi politični pogledi in škandali
Že pred nekaj meseci je Haider razburil evropsko javnost, ko je predlagal, da bi elektronske zapestnice uporabili za nadzor prosilcev za azil. Haider je prepričan, da si takšno zapestnico okrog gležnja zasluži "vsaj vsak kriminalec, lahko pa si predstavljam, da bi to veljalo prav za vsakega prosilca za azil". Dejal je, da se s takimi zapestnicami prosilci "ne bi mogli skriti, kar se zdaj pogosto dogaja".
Kot je znano, je Deželna vlada Avstrijske Koroške z glasovi Zavezništva za prihodnost Avstrije (BZÖ) deželnega glavarja Jörga Haiderja in ljudske stranke (ÖVP) sprejela spremembo zakona o podobi naselij, ki naj bi preprečila gradnjo mošej in pripadajočih minaretov. Haider je februrja dejal, da je Koroška s tem postala "kažipot za Evropo."
Neizprosen do slovenske manjšine
Haider pa je bil neizprosen tudi do slovenske manjšine. Na osrednji proslavi leta 2007 ob 87. obletnici koroškega plebiscita je kritiziral avstrijsko ustavno sodišče zaradi odločb o dodatnih dvojezičnih topografskih napisih. Zaradi preprečevanja postavitve dvojezičnih napisov je državno tožilstvo v Celovcu na osnovi ovadb uvedlo proti Jörgu Haiderju in njegovemu namestniku Gerhardu Dörflerju preiskavo zaradi suma zlorabe uradnega položaja. Haider je tudi 3. septembra 2006 v koroških časnikih objavil oglas z naslovom Koroška bo enojezična.
Zapletlo pa se je tudi takrat, ko je Haider nastopil proti upodobitvi knežjega kamna na slovenskem kovancu za dva centa. Koroška deželna vlada je zaradi tega sprejela tudi resolucijo, v kateri je pozvala avstrijsko zvezno vlado, naj v dvostranskih pogovorih poskrbi, "da se Republika Slovenija odpove temu, da uporabi osrednji simbol koroške deželne zgodovine, kakor je knežji kamen, na plačilnem sredstvu, ki ga izdaja Republika Slovenija in je uporabno po vsej Evropi".
Haider je leta 2006 na novoletnem srečanju Zavezništva za prihodnost Avstrije (BZÖ) dejal: "Resnično, povem vam: Pred 2000 leti je nekdo vstal in premaknil kamen pred grobom. Danes pa je deželni glavar, ki premika krajevne table."
Med temami, s katerimi se je avstrijski populist ukvarjal vso svojo kariero, so bili tujci, glede katerih je bil zelo oster. V zadnjih tednih je tako med drugim razburil avstrijsko in tujo javnost s predlogom, da bi prosilce za azil opremili z elektronskimi zapestnicami in vzpostavitvijo posebnega zavoda za prosilce za azil.
V zadnjih letih je bil še posebej v Sloveniji znan po nasprotovanju dvojezičnim krajevnim napisom na avstrijskem Koroškem. Ignoriral je odločitve ustavnega sodišča ter zavrnil več kompromisnih predlogov za rešitev tega problema.
Ključne letnice v Haiderjevem političnem življenju:
1950: Haider je rojen 26. januarja v Bad Goisenu.
1976: Pridruži se Svobodnjaški stranki.
1986: Izvoljen kot vodja Svobodnjaške stranke.
1989: Izvoljen kot deželni glavar Koroške.
2000: Zapusti vodstvo stranke.
2005: Ustanovi Zavezništvo za prihodnost Avstrije.
2008: Tragična smrt.
KOMENTARJI (71)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.