Senat celjskega okrožnega sodišča, ki ga je vodil Martin Jančar, je včeraj zaradi spremenjene kvalifikacije kaznivega dejanja zavrgel obtožnico zoper 33-letnega policista Mateja Bobero, ki je aprila leta 1999 v večernih urah na Cinkarniški ulici v Celju med begom ustrelil tedaj 27-letnega Naserja Berisho.

Danes pa so se na dogodke odzvali v Sindikatu policistov Slovenije (SPS), ki so vse zaposlene v policiji pozvali, da s svojo prisotnostjo podprejo in izrazijo solidarnost z Bobero, ki je tudi član omenjenega sindikata. "Na poziv se je odzvalo okoli 130 policistov, kriminalistov, celo upokojeni policisti in tudi občani iz vse Slovenije, ki so prišli izraziti solidarnost s kolegom,“ je zapisal predsednik sindikata Zoran Petrovič.
V izjavi je še zapisal, da ker je bil Bobera oproščen šele po dobrih 11 letih, "ostaja ob tej zavrnilni sodbi veliko pomislekov, še posebno, ker je proces pokazal številne sistemske pomanjkljivosti zaščite policistov v tovrstnih postopkih, katere bo potrebno v socialnem dialogu čim prej odpraviti. Ugotovljeno je bilo, da gre za precej ozke okvirje in možnosti, ki jih ima policija za zaščito svojih zaposlenih“.
Policisti jezni na predsednika senata
Petrovič je še zapisal, da je za precej ogorčenja med policisti poskrbel predsednik senata, ki je po mnenju mož v modrem "presegel objektivno identiteto obtožnice, prevzel vlogo tožilca in navajal očitke kaznivega dejanja, ki ni bila niti predmet obtožbe (do njega obramba ni niti mogla zavzeti stališča in je tako prikrajšan za pravico do obrambe), prezrl mnenje izvedencev in se postavil na stališče, da bi moral policist imeti tako visok tolerančni prag, da bi moral biti praktično prvi ustreljen in bi lahko s strelnim orožjem zavaroval svoje življenje oziroma ravnal tako, kot mu to nalaga zakon in iz tega izhajajoča pooblastila“.
Policisti s svojo prisotnostjo ustrahovali senat?
"Hkrati je predsednik senata želel opozoriti, da bi lahko (ali da so) tako masovno in javno podporo policistov člani sodnega senata doživljali kot ustrahovanje oziroma pritisk na člane senata. Takšno navajanje na glavni obravnavi je povsem izven konteksta, docela neprimerno, saj je bilo obnašanje policistov absolutno korektno tako v sodni dvorani kot zunaj nje. Sindikat bo vsakega člana podpiral, zato bomo s takšno prasko tudi nadaljevali. Očitno pa senat ni čutil enakega pritiska in strahu ob navzočnosti drugih oseb, med katerimi so bili obsojenci za najhujša kazniva dejanja z elementi nasilja,“ je bil kritičen Petrovič.
KOMENTARJI (82)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.